CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Ropa za 150, 200 nebo 250 dolarů za barel?

 


 

Trhu s ropou nepomáhají především zprávy o poklesu produkce ropy v loňském roce, což je tak poprvé po pěti letech. Světová agentura pro energii také oznámila ve své poslední zprávě, že očekává nižší poptávku po ropě v roce 2008, očekává ale také nižší produkci než v roce 2007. Tyto zprávy poté nutí analytiky přehodnocovat jejich odhady ceny.

Původní odhady ceny ropy se pohybovaly okolo 90 USD/barel, což se momentálně zdá poněkud bláhové. Cena ropy Brent v lednu poprvé překročila hranici 100 USD/barel, nyní o pár měsíců později se již obchoduje za 132 USD/barel a rekordu dosáhla americká lehká ropa 6. června na ceně 139 USD/barel.

Za nejčastější příčiny rekordního nárůstu cen ropy se považuje zvýšená poptávka po ropě z rozvojových zemí, jako je Čína, Indie, Brazílie, jejichž ekonomiky rostou vysokým tempem. Dalším důvodem je také silná základna poptávky Spojených států, které jsou největším dovozcem této suroviny. Krátkodobé výkyvy cen na světových trzích způsobují geopolitické rizika, jako jsou spory mezi Íránem a Izraelem. Navíc investice do nových nalezišť nejsou považovány za dostatečné, což zvyšuje obavy o budoucí produkci. Ke všem těmto faktorům se ještě přidává slabý americký dolar, ve kterém je tato surovina kótována na světových trzích.

Momentální nárůst cen ropy neodrazuje ovšem jen současnou situaci na trhu s ropou, ale jak bylo již naznačeno, spíše očekávanou situaci, kterou ještě podporují zvyšující se odhady ceny ropy v dalších letech.

Adam Sieminski z Deutsche Bank nedávno řekl, že zde existuje vysoké riziko, že cena poroste až na 200 dolarů za barel, kdy tedy konečně poptávka zkolabuje, neboť obyčejní lidé si nebudou moci dovolit spotřebovávat tolik energie, kolik spotřebovávají momentálně. Morgan Stanley, americká investiční banka, nedávno prohlásila, že se 4. července ropa bude obchodovat za 150 USD/barel a během léta se může cena vyšplhat až k 200 dolarům, a to především kvůli příliš vysoké spotřebě v asijských státech.

REKLAMA

Podobně se vyjádřila banka Goldman Sachs. Také předpověděla cenu ropy až na 200 USD/barel, ovšem její analytici dodali, že lze už pozorovat dopad rekordně vysokých cen na poptávku. Průměrnou cenu ropy v druhé polovině roku tak očekávají na 114 USD/barel, což je také nedávno zrevidovaný odhad z původních 107 USD/barel. Dlouhodobě banka očekává průměrnou cenu 148 USD/barel.

V průběhu května zrevidovala své odhady směrem vzhůru také francouzská skupina Société Générale a švýcarská Credit Suisse. Société Générale předpokládá průměrnou cenu ropy v druhé polovině tohoto roku 122 USD/barel oproti původních 100 USD/barel. V roce 2009 pak předpokládá, že cena klesne a průměrná cena bude 115 USD/barel.

Credit Suisse očekává téměř stejně jako Société Générale v roce 2008 průměrnou cenu ropy 120 USD/barel, a pak snížení v roce 2009 až na 110 USD/barel. Dlouhodobě se dle Credit Suisse průměrná cena udrží na, momentálně optimisticky vypadajících, 100 USD/barel.

Největší francouzská banka, BNP Paribas, zvýšila nedávno své odhady o 19 % a čeká téměř stejně jako Credit Suisse průměrnou cenu ropy v roce 2008 až na 124 USD/barel.

REKLAMA

Švýcarská UBS také zvýšila své odhady v květnu. Průměrnou cenu ropy vidí na 113,50 USD/barel v roce 2008 a 120 dolarech v roce 2009. Americká Merill Lynch očekává v roce 2008 podobnou průměrnou cenu ropy jako UBS (114 USD/barel), ovšem v roce 2009 očekává pokles průměrné ceny na 107 USD/barel.

Poslední, která přilila oleje do ohně, byla Citigroup, která také zvýšila svůj odhad ceny ropy, a to na 116,60 USD/barel v roce 2008, 122,50 v roce 2009 a 100 USD/barel v roce 2010. Citigroup se tak řadí k těm, kteří očekávají růst cen ropy minimálně ještě v příštím roce. Jako důvod uvedla nedostatečnou nabídku a robustní světovou poptávku, tedy opět fundamentální faktory.

Zdá se tedy, že jedinými, kdo shledává nerovnost mezi nabídkou a poptávkou na trhu, jsou analytici předních světových bank. OPEC stále trvá na tom, že jsou to právě spekulanti na trzích, kteří především ženou ceny ropy nahoru. OPEC také očekává, že pomalejší světový růst v letošním roce ochladí světovou poptávku po ropě. OPEC, který produkuje přibližně 40 % z 87 miliónů barelů denně spotřebovaných na světě, bude diskutovat, o navýšení těžby ropy nejdříve na pravidelném setkání v září.

Pro očekávané snížení spotřeby ovšem hovoří i rozhodnutí několika asijských zemí, mimo jiné Malajsie, Indie, Tchaj-wanu a Srí Lanky, omezit dotace cen paliv. To znamená, že cena paliv v těchto zemích výrazně vzrostla, v Malajsii například cena benzínu o 41 % a cena nafty o 63 %. Podobný krok zvažuje i Čína, což by asi teprve výrazněji mohlo ovlivnit trh s ropou. Vyšší ceny paliv v Asii by znamenaly, že lidé by si nemohli dovolit spotřebovávat stejné množství této suroviny, snížila by se poptávka po ropě, a snížilo by se tak napětí na trhu.

Autorka je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • FL

  14 června, 2008

  Kde kdo si muze psat co chce jak chce, ok , ja predpovidam rope korekci cca ke 115 usd a attacky az na 150 $ do konce roku, vic ne.

  Odpovědět

 • Jan Mynář

  16 června, 2008

  To je dle mého názoru docela silné tvrzení. Faktorů ovlivňujících ropu je hodně a nejistota příliš vysoká. Pravdou je, že tlaky na snižování cen jsou obzvláště ze strany USA vysoké, ale OPEC se až na Saudskou Arábii netváří, že by chtěl produkci zvyšovat. Bude hodně záležet na spekulantech, a ve chvíli, kdy jsou tito tržní účastníci hlavní hybnou silou trhu, jsou jakékoli předpovědi pouhé výstřely do tmy, čehož je důkazem vývoj cen za posledního půl roku (hádky tehdy probíhaly, jak se píše v článku, o stodolarovou hranici, která byla výrazně překonána…). Navíc bude záležet, jak se USA vypořádá s inflací a na to navazující aktivity spekulantů a především pak hedgerů zajišťujících se proti nepříznivému růstu cenové hladiny. Pokud totiž inflace skutečně poroste, velké fondy půjdou mimo jiné i do ropy a potlačí ceny dále vzhůru.

  Odpovědět

 • michl

  14 června, 2008

  http://investice.vydelavej.cz/ tady si snad vsichni muzou delat asi co chtej ne…? cnb fakt nedela vubec nic kdyz tady muzou pusobit takove firmy

  Odpovědět

 • michl

  14 června, 2008

  http://investice.vydelavej.cz/ = jo to sou zase nejaci podvodnici

  Odpovědět

 • Anonym

  14 června, 2008

  Tak hlavne ze si tu hned delate (negativni) reklamu. ;-))

  Odpovědět

 • Anonym

  15 června, 2008

  Statistika akciových, komoditních indexů a komodit v xls a html verzi k 12.6.2008 – http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm

  Odpovědět