Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

POHODA… přináší výnos i komfort?

Penze Jaroslav Kokeš 21.01.2010 | 10:38 7 Komentářů

Alespoň to tvrdí manažerka pro klíčové obchodní partnery Penzijního fondu České pojišťovny Kateřina Fučelová v OVB Journalu. O co vůbec jde? Vždyť na webu PF ČP je Pohoda zcela neznámý pojem…

Jde zjevně o produkt, který koncem minulého roku nabízeli, na základě výhradního zastoupení a s určitým humbukem někteří finanční zprostředkovatelé. Mělo jít o jakýsi investiční zázrak. O průlom v penzijním připojištění. O specialitu, kterou mohou nabízet pouze někteří.

O průlom v penzijním připojištění nemohlo jít v žádném případě. Platný zákon je příliš striktní na to, aby připouštěl jakékoliv anomálie. Jde jen o spojení dvou produktů do jednoho balíčku. S obdobnou strategií má ostatně Česká pojišťovna úspěch, když nabízí pojištění v Kostce. V tomto případě je to klasické penzijní připojištění spojené se samostatnou investicí do podílových fondů, kterou zajišťuje ČP Invest. A toto spojení má zajišťovat výnos a komfort.

Výnos

O výnosu se v článku říká: „Výnos klientovi s programem POHODA plyne z investování, a také ze systému státní podpory. Dohromady jde o velmi zajímavé částky, přičemž jejich část je pro klienta garantována státem.“

Jsem trochu alergický na nabídky všemožných institucí, které nabízejí státní příspěvek a odpisy z daní jako jediný benefit svého produktu. Vlastní zásluhu na takto definovaném zisku klienta nemají vůbec žádnou.

K vlastní investiční strategii se uvádí: Skladba investice se automaticky přizpůsobuje věku klienta, respektive očekávané době jeho maturity. Jedná se princip investování často označovaný jako investice životního cyklu nebo také jako investice založené na principu investiční brzdy, kdy se v čase snižuje riziko postupnou změnou investiční strategie z dynamičtější v konzervativní.“

Tou maturitou je myšlen odchod do důchodu. Čím blíže k důchodu, tím méně rizikové, ale i méně výnosné, investice ČP Invest pro svého klienta uzavírá. 

Komfort

Ten je trochu diskutabilní. „Klientovi nabídneme pohodlí prostřednictvím jedné smlouvy, jedné platby a jednoho nastavení zasílat prostředky do podílových fondů i do penzijního fondu.“ V překladu to znamená, že  místo dvou složenek se posílá složenka jen jedna. Toť vše.

A proč ten humbuk?

Protože vzhledem k věkové struktuře stávajících klientů penzijního pojištění je tento produkt cílen primárně spíše na mladší klienty ve věku okolo 30 let. Starší kategorie již většinou penzijně připojištěna je a velmi zřídka půjde do nějakého vyššího rizika.

Potenciálně se tedy jedná o smlouvu na 20 až 30 let. V takovém případě budou provize za tento produkt zajímavé. To již stojí za rušení platné smlouvy a její převedení pod Českou pojišťovnu.

Poznámka: Přestup mezi penzijními fondy má dva časové limity. Ten první, 5 let spoření, je známý. Druhý limit se zatím příliš nediskutuje. Jde o to, že přestup je umožněn na základě znění § 24 odst. (1) zákona. Ten zní takto:

(1)  
Účastník, jehož penzijní připojištění zaniklo a jemuž nevznikl nárok na penzi a nebylo vyplaceno odbytné, má nárok na převedení příspěvků včetně státního příspěvku a svého podílu na výnosech hospodaření penzijního fondu do penzijního připojištění u jiného penzijního fondu, pokud s tím tento penzijní fond souhlasí.

Je nutné si uvědomit, že mezi penze patří i výsluhová penze. Na ni je nárok po 15 letech spoření.
To znamená, že přestup je možný nejpozději ve 14. roku spoření. Pak již ne, je-li výsluhová penze sjednána.

Hodnocení

Mimochodem s něčím podobným počítá i připravovaný zákon o penzijním spoření. Nové penzijní společnosti mají umožnit i rizikové investice. Ty mohou přinést vyšší zisky, ale i případné ztráty. PF ČP se svým produktem Pohoda všechny předběhl a nabízí svoji verzi. V době mírného hospodářského růstu bude nepochybně, alespoň z počátku, úspěšný.

Přínos Pohody vidím hlavně pro poradce a pro Penzijní fond České pojišťovny. Poradci budou mít vysoké provize a fond další klienty. Zda na tom vydělají i klienti, je otázka. Riziko tu je a dlouhé investiční horizonty nepochybně nějaké výkyvy přinesou. Ale mladí na to budou možná slyšet.

Máte uzavřené penzijní připojištění?

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “POHODA… přináší výnos i komfort?”

 1. autor napsal:

  asi jste již odpověď dostal. Stačí jen nárok a nemůžete přestoupit. Tak to vykládá např. AXA. Ale je možné, že jiné PF budou aplikovat jiné postupy.

 2. viktora@poradci-sobe.cz napsal:

  Podle mých informací není produkt nabízen výhradně přes OVB a v síti ČP je prodej blízký nule. Rozumím alergii autora na nabídky státních příspěvků a pod. Co ale mají penzijní fondy a další dělat? Nemluvit o tom?:-) Myslím, že by stálo za to v první řadě pochválit PF ČP za inovativnost, která je samozřejmě svázaná zákony. Ostatní PF se většinou omezují jen na popis státních příspěvků. Produkt je pro poradce samozřejmě zajímavý („dvojtá“ provize, jednodušší proces, formulář). Ale pro klienta také. Odstraňuje se totiž prolém s přehnaně konzervativní (a nevýnosnou) politikou PF. A to mladší člověk rozhodně ocení! POHODA má i své jinak i své mušky… někteří poradci budou raději nabízet OPF a PF odděleně kvůli větší flexibilitě. Ale Pohoda si své poradce určitě najde…

 3. Petr napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat někoho z odborníků, když bych přešel se svým penzijním připojištěním k jinému poskytovateli penzijního a poté bych zrušil penzijko, jestli se tak dostanu dříve k penězům. Díky za odpověď. Petr

 4. PJ napsal:

  Dobrý den,
  měl bych dotaz na autora článku. Zmiňujete se o par. 24, kde se říká, že není možno přestoupit, mám-li nárok na výsluhovou penzi (konec článku).
  Ptám se:
  – lze přestoupit do jiného PF tehdy, když si nejdříve jednorázově vyberu výsluhovou penzi u původního fondu?

  Děkuji za názory.

  • www napsal:

   To je ukončení pp a založení nového.

   • PJ napsal:

    Nikoliv. Výběr výsluhové penze u původního fondu, pokračování u původního fondu (např. 2 měsíce) a až pak převod do jiného PF.
    Tj. poté co nejdříve vyberu část Kč u původního fondu jako jednorázovou výsluhovku.
    LZE to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.