Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Podílové fondy: Jen pomalé rozdýchávání infarktu

Investice Petr Fejtek 04.01.2010 | 17:14 0 Komentářů

Jak dopadly podílové fondy v loňském roce? Který český fond získal nejvyšší zhodnocení? A které fondy naopak propadly? A jaký je výhled do letošního roku?

O tom, že prosinec nepřinese žádnou podstatnou změnu fondbyznysu, snad nikdo nepochyboval. Přesto odliv téměř miliardy korun není reálným obrázkem situace – toto hrozivé číslo totiž způsobily prakticky výhradně ukončované zajištěné fondy, které svým podílníkům vyplatily přes 1,8 miliardy korun.

Naopak fondy peněžního trhu uvítaly téměř 900 milionů korun, zatímco z ostatních stojí za řeč již jen dluhopisové, které získaly přes 100 milionů korun a tímto nejlepším výsledkem za celé poslední tři roky tak snad konečně ukončily své vleklé období klinické smrti. Faktem ovšem je, že jejich roli před lety částečně převzaly zajištěné fondy.

Asi nemusíme připomínat, že v principu jde také o dluhopisové fondy, na jejichž kuponové výnosy je ale naroubována opce na některé podkladové aktivum. Možností konstrukce je dvanáct do tuctu a mnohé z nich své investory dost zklamaly – nu, alespoň si snad uvědomili, že zajištění není ani zázrak, ani zadarmo. Najdeme ale i pěkné výnosy, jako například právě před Silvestrem končící ČSOB Světový Click + 11, který si díky třikrát zakliknutými 8 % v letech 2005 až 2007 připsal bohatýrský základ.

Přelom roku však jistě stojí za ohlédnutí, jak celý „průmysl“ fondů dopadl. Výnosy jsou nepochybně jedním – a možná tím nejzajímavějším – pohledem. Je zřejmé, že nejvíc vydělaly akciové fondy (ty ovšem v roce předchozím nejvíc tratily). Na pětiletém horizontu tak jen část z nich „dohnala“ předchozí propady. Potlesk patří ovšem ISČS Sporotrendu, který víc než 150% růstem dosáhl na pětiletém průměru přes 7 % p.a. Jeho bratr ISČS Global Stock FF ovšem přes 30 % za letošek stále za tři roky ztrácí průměrně ročně přes 10 %.

Uklidnil se vývoj fondů peněžního trhu na úrovni 2,5 až 3,5 % a standardních dluhopisových fondů mezi 3,5 až 7 %. Skok fondů korporátních dluhopisů o 40 až 60 % může připomínat spíše šok, ale také jde většinou o vyrovnání předchozího volného pádu. Na dvouletém horizontu je již 4,5 % p.a. na úrovni vítěze klasiků Pioneer obligačního. U smíšených fondů najdeme roční 2% výnos právě tak jako téměř 50% (u ČPI nemovitostních akcií), ale na tříletém horizontu jen menšina z nich „přelezla“ do kladných hodnot – a ten zmíněný nemovitostní ztrácí stále 21 % p.a.

Jak se takové vlnobití trhů mohlo podepsat na oblibě fondů mezi našimi investory, je pochopitelné. Přesto zaznamenejme některé výjimečné trendy, k nimž například v jiných zemích nedošlo.

První je přetrvání šoku z výkyvu fondů peněžního trhu, které tak ještě za první pololetí opustilo 11,5 miliardy korun (v evropských zemích se do nich naopak přelévaly investice z dynamičtějších fondů). Další možná překvapivý trend může někdo vidět ve 4miliardovém odlivu ze zajištěných fondů, zatímco 3miliardový ze smíšených je pochopitelnější. Z dluhopisových fondů nakonec odešlo jen 700 milionů korun a do akciových dokonce 2 miliardy „nových peněz“ přišly.

Celkový odliv za rok 2008 dosáhl 13,5 miliardy korun, ale růst hodnoty aktiv zřejmě při hodnocení vývoje celkového majetku v českých fondech sehraje velmi pozitivní roli. Téměř 31miliardový pád za první loňské čtvrtletí z hodnoty 244 mld. Kč (na konci roku 2008) to sice nevyrovná, ale i náznak stagnace snad naznačí směr letošního vývoje.

Jak se budou v roce 2010 vyvíjet akciové trhy?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.