CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

Mzdy poprvé v novém… zkontrolujte si je!

 


 

Lednová výplata bývá plná překvapení. O některá se stará zaměstnavatel, když svým zaměstnancům přidá nebo vyplatí prémie, na něž zapomněl před Vánoci, o jiná se stará stát v Česku pravidelnými daňovými změnami. Nejinak tomu je i v letošním roce – ba právě naopak. Změn v daních a ve výpočtu čisté mzdy je více než obvykle.

Superhrubá mzda… jen účetní machinace

Základní změnou je zavedení tzv. „superhrubé mzdy“. Mnohým zaměstnancům se může zdát příliš abstraktní, neboť na výplatní pásce spatří částku dosud nevídanou, z níž se ale beztak dočkají vyplacení něco málo přes polovinu.

Superhrubá mzda je ve skutečnosti jen jakási „účetní machinace“. Tvoří ji součet hrubé mzdy a sociálního a zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem, které činí 35 % z hrubé mzdy. Zaměstnanci tak uvidí částku, jakou svého zaměstnavatele stojí (ve skutečnosti zaměstnanec stojí firmu ještě více… to už je ale jiná kapitola).

Sociální a zdravotní pojištění… zastropováno

Na výpočtu sociálního a zdravotního pojištění se nic nemění. Základem je stejně jako vloni hrubá mzda a část odvádí zaměstnavatel z hrubé mzdy zaměstnance (12,5 %) a část, kterou odvádí navíc, dopočítá také z hrubé mzdy (35 %).

Velkým posunem je zavedení stropu pojistného ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy za předloňský rok (pro letošek za rok 2006). To aktuálně znamená, že sociální a zdravotní pojištění je vypočítáváno z částky maximálně 1 034 880 Kč pro rok 2008. Má to ale několik háčků.

Při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění je strop počítán na roční bázi. Máte-li tedy kupříkladu příjem 500 tis. Kč měsíčně, zaplatíte vy i zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění z celého příjmu. Strop by na vás nabyl účinnosti až třetí měsíc. V lednové výplatě strop mohou zaznamenat pouze lidé s příjmy nad 1 mil. 34 tis. 880 Kč.

Strop hlídá vždy zaměstnavatel. To má další neblahé důsledky. Pokud zároveň se zaměstnáním podnikáte a platíte zálohy na SZP, samostatný strop v průběhu roku naplňujete jak u zaměstnavatele, tak v rámci podnikání. V průběhu roku můžete takto zaplatit zálohy na SZP ve výši dvojnásobku stanoveného stropu.

Zaplacené zálohy na sociální a zdravotní pojištění se nepřevádí mezi zaměstnavateli. V případě změny zaměstnání tak začínáte nanovo s čistým štítem a strop plníte znovu. Byl-li kupříkladu váš plat u prvního zaměstnavatele za půl roku 1 mil. Kč a u druhého si vyděláte 500 tis. Kč, zaplatíte zálohy z obou částek.

Zaplatíte-li vyšší zálohy na SZP, v ročním vyúčtování je dostanete zpět. Mezitím ovšem poskytujete státu bezúročný úvěr – a to i v daňové oblasti, nejen na pojistném…

Daň… a je to tady

Nejsilnější vládní strana před volbami slíbila „rovnou daň“ – a rovnou 15 %. Po volbách hledala cestu, jak slibu dostát a nezruinovat zcela státní kasu. A hle, řešení, kdy se koza nažere a vlk zůstane celý, je na světě (ne, nespletl jsem se… ve státní sektoru jsou často věci tak nějak naruby…).

Daňová sazba se srovnala na 15 %. Klíčem k úspěchu je ale daňový základ. A ten tvoří superhrubá mzda – tedy součet hrubé mzdy a sociálního a zdravotního pojištění placené zaměstnavatelem. Efektivní daňová sazba je díky tomu mnohem vyšší.

Slevy na dani… rostou!

Dobrou zprávou pro lidi s nižším a středním příjmem je zvýšení slev na dani. Slevy na dani jsou částky, kterými se snižuje vypočítaná daň.

Sleva na dani

Výše slevy

2007

2008

Na poplatníka

7 200 Kč

24 840 Kč

Starobní důchodce

0 Kč

24 840 Kč

Na dítě

6 000 Kč

10 680 Kč

Na dítě ZTP/P

12 000 Kč

21 360 Kč

Na vyživovanou manželku/manžela

4 200 Kč

24 840 Kč

Na partnera ZTP/P

8 400 Kč

49 680 Kč

Částečný invalidní důchod

1 500 Kč

2 520 Kč

Plný invalidní důchod

3 000 Kč

5 040 Kč

ZTP/P

9 600 Kč

16 140 Kč

Student

2 400 Kč

4 020 Kč

Slevy na dani sice rostou, ale jen tak, aby všichni (přesněji naprostá většina) daňoví poplatníci na změně vydělali. Lidé s průměrným příjmem při stejné mzdě získají přibližně o 20 Kč více. (Jinou otázkou je, kolik jim z ušetřené dvacetikoruny zbude po zvýšení snížené sazby DPH… nic a ještě doplatí.)

Zádrhel přijde ještě příští rok. To se má snížit sazba daně z příjmů z 15 % na 12,5 %, což byl nutný ústupek jisté „tlusté“ frakci ODS. A opět živočišná poživatina by měla zůstat netknutá… sníží se sleva na dani na poplatníka (i penzistu) a vyživovanou manželku (manžela) na 16 560 Kč…

Odčitatelné položky… jen v ročním zúčtování

Odčitatelnými položkami jsou např. rezervotvorné životní pojištění, penzijní připojištění, úroky z hypotéky či stavebního spoření, dary… Ty ale do měsíčního výpočtu nezasahují a snižují daně až v ročním vyúčtování.

Postup výpočtu mzdy v kostce

Řádek

Položka

Způsob výpočtu

Příklad

1

Hrubá mzda

 

20 000 Kč

2

Zdravotní pojištění placené zaměstnancem

0,045 * řádek 1

900 Kč

3

Sociální pojištění placené zaměstnancem

0,08 * řádek 1

1 600 Kč

4

Superhrubá mzda

1,35 * řádek 1

27 000 Kč

5

Daň

0,15 * řádek 4

4 050 Kč

6

Slevy na dani

 

2 070 Kč

7

Daň po slevách

řádek 5 – řádek 6

1 980 Kč

8

Čistá mzda

řádek 1 – řádek 2 – řádek 3 – řádek 7

15 520 Kč

Poznámka: Superhrubá mzda je součtem hrubé mzdy a zdravotního a sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem. Uvedený výpočet v řádku 5 je zjednodušený a platí do mzdy odpovídající stropu sociálního a zdravotního pojištění (v průměru 86 240 měsíčně). Vzhledem ke způsobu počítání stropu SZP se ovšem zejména v prvních měsících roku nejedná o zjednodušení s velkým dopadem.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Chyba

  11 února, 2008

  Superhrubá mzda se vypočítá „1,35 * řádek 1“. Nikoliv „0,35 * řádek 1“

  Odpovědět

 • Anonym

  11 února, 2008

  Děkuji za upozornění. Překlep jsem opravil.

  Odpovědět

 • JakubTac

  24 března, 2008

  Článek nic neříká o tom, že asociálně bylo zrušeno společné zdanění manželů, které pomáhalo rodinám s dětmi. Takže dnes ti nejbohatší mají strop na zdravotní a sociální pojištění (= rozuměj: připívají méně na zdravotictví a důchody) a rodiny s dětmi jsou na tom hůře plus platí jako mourovatí i za nemocné děti včetně kojenců a ještě přišly o podporu ve formě společného zdanění (to podporvalo nikoliv lemply, ale opravdu pracující). Výsledkem je další výpadek peněz pro zdravotnictví i důchodce, blíží se konec sociálního smíru, na cž doplatíme všichni: ti majetnější i ti méně majetní.

  Odpovědět

 • Honzajs

  24 března, 2008

  Jaký by mělo společné zdanění efekt při jedné sazbě daně?
  Efekt přeci spočíval hlavně ve zmírnění progrese, když jeden z manželů měl minimální příjmy a druhý platil daně ve vyšším pásmu.
  Co se týče stropu na pojistné, byly jsme v EU rarita, že jsem ho neměli. Např. v Německu je tento strop pod dvojnásobkem průměrné mzdy, u nás je tedy extrémně vysoko.

  Odpovědět

 • igorsip@seznam.cz

  16 září, 2008

  Superhrubá mzda je světový unikát, ve kterém se daní daň(resp.zdravotní a soc.pojištění).Tato vymoženost ODS není nikde na světě.Rovněž rovná daň, kterou ODS zavedla není v žádné zemi vyspělé Evropy. Strana, která preferuje bohaté nemá budoucnost.

  Odpovědět

 • Břetislav Černík

  13 listopadu, 2008

  To je nádherně formulovaný nesmysl. Ta účetní machinace je především tzv. \“Hrubá mzda\“, kterou zavedli komunisti a drží ji v modrém, oranžovém a červeném podání co to jde.
  Normální situace je
  dohodnutá mzda – odvody státu(včetně povinného pojištění) = čistý příjem zaměstnance po zdanění a odvodech.
  Doufejme, že situace, kdy zaměstnanec viděl na výplatní pásce jakousi pofidérní částku zvanou hrubá mzda brzy skončí.

  Odpovědět

 • Věra

  15 prosince, 2008

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat jestly příští rok 2009 bude společné zdanění manželů…

  Odpovědět

 • Anonym

  15 prosince, 2008

  Dobrý den, společné zdanění již za letošní rok není. Vzhledem k jednotné sazbě daně (15 %, která nakonec zůstane i příští rok) se neexistence společného zdanění dotkne pouze malé skupiny obyvatel.

  Odpovědět

 • Michal

  27 prosince, 2008

  Dobrý den. Chápu že společné zdanění v současné době nemá smysl, ale slyšel jse o daňovém zvýhodnění pro rodiny s dětmi. Nevím přesně o co se jedná a byl bych rád za vysvětlení. Děkuji

  Odpovědět

 • Radek

  27 prosince, 2008

  Tím budou nejspíš myšleny slevy na dani za děti… zas tak velké zvýhodnění to ale není :-(.

  Odpovědět

 • monet

  29 ledna, 2009

  Nikde jsem se nedočetl, jak se zapracuje (ale přesně!) do příjmu benefit v podobě třeba služ. automobilu pro soukromé použití. O 1% se navýší hrubá mzda, tím pádem i SZP a superhrubá mzda, tím se zvýší i čistá mzda??

  Odpovědět

 • Solnařová Hana

  26 března, 2009

  Dobry den
  ja se chci zeptat kdyz mi nekdo umre tak jak se pak dedi ne ze bych chtela penize to ne ,ale jen se chci zeptat.Děkuji přeji vám hezký a příjemný den

  Odpovědět

 • Miroslava vesela

  5 ledna, 2019

  Zdravím. Prosím vás chtěla bych vědět jestli ta hrubá mzda se vztahuje už na leden. Já vlastně beru za prosinec v lednu tak jestli to zvýšení platí vlastně až od února? Děkuji

  Odpovědět

 • Radek

  5 ledna, 2019

  Když berete v lednu za prosinec a když vám zvýšili mzdu od ledna, co myslíte. Zkuste použít matematickou (nebo jakoukoli jinou) logiku. Výsledek je zřejmý. 😉

  Odpovědět