Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Hongkong a Singapur: Minimální daně, minimální důchod

Penze Petr Gola 24.02.2011 | 11:51 7 Komentářů

Dle mnoha ekonomických analýz patří Hongkong a Singapur mezi nejvýkonnější a nejvyspělejší ekonomiky světa. Podmínky k podnikání jsou v obou zemích výborné, životní úroveň občanů vysoká. Jak vysoké jsou státní důchody? Velmi nízké. Životní úroveň v penzi záleží téměř výhradně na vlastních úsporách.

Ekonomiky Singapuru a Hongkongu mají mnohé společné. Jsou to nejvíce globalizované ekonomiky světa. Ekonomická svoboda v obou zemích je nejvyšší na světě, neexistují zde žádná omezení či pobídky. Zahraniční investoři těží z velmi liberálních podmínek, v přepočtu na jednoho obyvatele patří Hongkongu a Singapuru první místo v míře zahraničních investic.

Téměř celé ekonomiky jsou privátní. Efektivita obchodu je v obou zemích obdivuhodná. Infrastruktura je na vynikající úrovni, stejně jako podnikatelské prostředí. Celní postupy jsou hodnoceny jako nejméně náročné na světě. Čas a náklady spojené s dovozem a vývozem zboží jsou rovněž nejnižší. Singapur je stejně jako Hongkong silně závislý na obchodu a vývozu.

Zdanění je minimální

V Hongkongu a Singapuru je minimální zdanění. V Hongkongu činí celková daňová zátěž 12,8 % k HDP, v Singapuru 13 % k HDP. Jenom pro srovnání: v Japonsku 27 % k HDP, v USA 28 % k HDP, Česku 36 % k HDP, Německu 41 % k HDP, v Dánsku 50 % k HDP.

Dle hodnocení Světové banky je daňový systém v Hongkongu i Singapuru jednoduchý a výkonný. V Hongkongu není vůbec zavedena DPH a v Singapuru je jednotná 5% sazba DPH. Daňové zatížení je velmi nízké, mnohé daně nejsou zavedeny vůbec. Zdanění práce je rovněž velmi nízké, současně je úroveň sociální politiky v obou zemích v porovnání s Evropou nízká.

·        V Hongkongu dosahuje průměrná roční mzda cca 195 tisíc hongkongských dolarů (18 500 €). Na pojistném odvádí zaměstnanci v Hongkongu 5 % ze své mzdy a daň z příjmu se pohybuje od 0 % do 19 %.

·        V Singapuru dosahuje průměrná roční mzda cca. 42 tisíc singapurských dolarů (24 800 €). Na pojistném odvádí zaměstnance od 5 % do 14,5 % a daň z příjmu fyzických osob se pohybuje od 0 % do 20 %. Vyšší sazba je uvalena až na velmi nadprůměrné příjmy. Efektivní zdanění u průměrné mzdy nedosahuje ani 3 %. Horní 20% sazba daně z příjmu fyzických osob je uvalena až na příjmy ve výši 8násobku průměrné mzdy.

Situace, kdy Evropané mají díky státu zajištěn dostatek finančních prostředků (např. nemoc, nezaměstnanost a penze), musí občané v Hongkongu a Singapuru zvládnou ze svých zdrojů. Musí sami sebe finančně zajistit. Spoření a investování na penzi je tedy naprostou nutností.

Občané si sami volí, jakým způsobem se finančně zajistí na důchod (vlastní byznys, nemovitosti, akcie, fondy…). Nízké daně a odvody znamenají, že o životní úrovni v penzi si každý občan rozhoduje z veké míry sám.

Důchodový systém v Hongkongu

Důchodový věk je 65 let pro muže i ženy. Předčasný odchod do penze není možný, respektive nelze dříve čerpat státní penzi.

Zaměstnanci neplatí sociální a zdravotní pojištění do měsíčního příjmu 5 000 HKD. Při vyšším výdělku platí zaměstnanci na pojistném (sociální a zdravotní pojištění dohromady) 5 % ze svého příjmu, maximálně však 1 000 HKD měsíčně (tj. 12 000 HKD ročně). Zaměstnavatelé přispívají stejnou částkou jako zaměstnanci.

Výše důchodu závisí na počtu let, kdy je pojištění placeno a kolik bylo na pojistném celkem zaplaceno. Čím déle je sociální pojištění placeno a čím vyšší jsou odvody, tím vyšší důchod. Stejně jako v Česku se důchody nedaní, ani nepodléhají odvodům na pojistném.

Průměrný čistý důchod v Hongkongu u mužů činí 36 % průměrné čisté mzdy. Jenom pro srovnání, v Česku dosahuje průměrný důchod muže 62 % průměrné čisté mzdy. Průměrný mužský důchod činí 11 216 Kč (k 30. září 2010) a průměrná čistá mzda ve třetím čtvrtletí 2010 byla 18 032 Kč.

Důchodový systém v Singapuru

Důchodový věk v Singapuru je 62 let pro muže i ženy. Předčasný odchod do penze není možný. Výše pojištění (zdravotní i sociální dohromady) se liší dle věku zaměstannce a pohybuje se od 5 % do 14 %.

Výše důchodu závisí na počtu let, kdy je pojištění placeno a kolik bylo na pojistném celkem zaplaceno. Čím déle je sociální pojištění placeno a čím vyšší jsou odvody, tím vyšší důchod. Průměrný čistý důchod v Singapuru u mužů činí pouze 18 % průměrné čisté mzdy.

Pramen: OECD: Pensions at a Glance/Asia/Pacific Edition 

Podáváte Přehled OSSZ?

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Hongkong a Singapur: Minimální daně, minimální důchod”

 1. Tomáš Buroň napsal:

  V Hong Kongu je to super pro firmy, které mají příjem třeba ze zahraničí. Mám tam firmu a neplatím žádné daně. Rozhodně se tam lépe podniká než v česku. Sám bych ji ale určitě nezaložil:D Firmu mi zařídila firma Navrat & Oslanec a všechno vedou za mě, což je paráda.http://www­.incorporated­.cz/

 2. Jan Dvořák napsal:

  Vzpomínám se, jak jsem kdysi četl rozhovor se správcem HongKongu ze 60. a 70. let. Říkali mu, že vlastně neměl sekonomiou moc práce, že ji prostě nechal být.
  Na to on odpověděl „A dovedete se představit, jaká byla práce odolat pokušení něco udělat?“
  Tuhle větu by si měli politici vzít k srdci.

 3. Milan napsal:

  Přesně to samé bych zavedl v České republice, bohužel, se zdejší mentalitou a přesvědčením drtivé většiny obyvatelstva, že se o ně musí ve stáří postarat stát, by tento model byl v našich podmínkách absolutně neživotaschopný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.