Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Fond-show: Parvest Aqua

Pitná voda - vodní hospodářství
Investice Jan Traxler 10.04.2018 | 00:00 6 Komentářů

Tematicky zaměřený enviromentální akciový fond Parvest Aqua má vyšší nákladovost, nicméně výkonností zatím poráží index MSCI World. Je měnově zajištěný do korun, ale ne dokonale.  

„Myšlenka fondu Parvest Aqua je postavená na prohlubujícím se rozdílu mezi celosvětovou poptávkou po pitné vodě a její stagnující nabídkou. Společnosti z portfolia mají potenciál tento rozdíl snižovat buď díky potenciálním úsporám vody, nebo naopak její produkcí a distribucí,“ říká k fondu Parvest Aqua Jan Maňák, zástupce společnosti BNP Paribas Asset Management pro ČR, Slovensko a Polsko.

Správcem a administrátorem fondu je BNP Paribas Asset Management, ale na správě fondu se také aktivně podílí společnost Impax Asset Management, která se specializuje na enviromentální a sociálně odpovědné investování.

Samotný fond Parvest Aqua byl založen v roce 2015 v EUR třídě (ISIN: LU1165135440). Korunová varianta (ISIN: LU1458425730) funguje od roku 2017. Již od roku 2008 ale společnost BNP Paribas Asset Management spravuje jiný, francouzský fond s identickou strategií BNP Paribas Aqua (ISIN: FR0010668145), který nemá povolení k veřejné nabídce v ČR, ale lze od něj odvodit historickou výkonost očištěnou o rozdíl v nákladech oproti třídě registrované v Lucembursku.

Díky svým dosavadním výsledkům se fond Parvest Aqua pyšní čtyřhvězdičkovým ratingem od agentury Morningstar a dnes spravuje majetek v hodnotě přes jednu miliardu euro.

Tabulka 1: Základní údaje

Správce fondu BNP Paribas Asset Management
Manažer fondu Hubert Aarts
ISIN LU1458425730 (CZK)
Vznik fondu 3. 7. 2015 (EUR)
Velikost fondu 1,1 mld. EUR
Rating Morningstar ****
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie Parvest Aqua

Fond investuje do akcií společností, které se aktivně podílejí na efektivním hospodaření s vodou. Patří sem samozřejmě klasická úprava a distribuce pitné vody, ale také čištění odpadních vod, odsolování mořské fondy, zavlažování nebo různé technologie cílené na úsporu spotřeby vody apod.

V portfoliu fondu jsou aktuálně akcie 50 společností, z toho zhruba 40 % v USA a 40 % v Evropě. Najdeme mezi nimi známé distributory pitné vody, ale také výrobce filtrů, čerpadel, měřicích přístrojů apod. Mezi největší pozice ve fondu patří například firmy Danaher, Suez Environnement, Severn Trent, Ecolab nebo Xylem.

Graf 1: Složení portfolia fondu

Parvest Aqua - rozložení portfolia

Historické výnosy (v EUR) Parvest Aqua

Od založení klasické retailové eurové třídy v roce 2015 stoupla čistá hodnota podílových listů v eurech o 18 % (tj. 6,7 % p.a.), zatímco hodnota indexu MSCI World ve stejném období stoupla jen o 12 %.

BNP Paribas ve svých materiálech dále uvádí výkonnost odvozenou od zmíněného francouzského fondu BNP Paribas Aqua. Podle té by fond od založení v roce 2008 vydělal 248 % (tj. 14,5 % p.a.) Hodnota srovnávacího indexu MSCI World ve stejném období stoupla o 217 % (tj. 13,3 % p.a.)

Tabulka 2: Historické výnosy fondu

1 rok 2,90 % ~ 2,90 % p.a.
3 roky 21,80 % ~ 6,79 % p.a.
5 let 72,55 % ~ 11,53 % p.a.
od založení 247,97 % ~ 14,46 % p.a.

Graf 2: Historický vývoj hodnoty podílových listů

Parvest Aqua - rozložení portfolia

Rizika spojená s investicí

Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI fondu je 5, což odpovídá jiným akciovým fondům. Volatilita fondu je srovnatelná s indexem MSCI World.

Korunová varianta fondu zajišťuje měnové riziko vůči primární EUR variantě fondu. V EUR variantě fondu ale není měnové riziko zajišťováno, takže fakticky na hodnotu investice má částečně vliv také vývoj kurzu EUR/USD a dalších měn vůči euru.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek 0,00 % – 3,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,75 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,21 %

Závěrečné hodnocení Parvest Aqua

Na poměry akciových fondů má fond Parvest Aqua poměrně vysokou roční nákladovost TER ve výši 2,21 %. Většina globálních akciových fondů mívá zpravidla nákladovost zhruba o třicet bazických bodů nižší, tedy kolem 1,9 %. Na druhou stranu konkurenční fond ČSOB Akciový vodního bohatství má TER dokonce 2,41 %.

I přes tyto náklady ale fond Parvest Aqua zatím svou výkonností poráží index MSCI World, tedy jakýsi průměr rozvinutých akciových trhů ve světě (upozorňuji, že index je kalkulovaný zcela bez nákladů).

Svým zaměřením má tento fond určitě potenciál oslovit mnoho investorů. Pitná voda je velmi cenná komodita a efektivní hospodaření s vodou bude hrát stále větší roli v naší společnosti. Pokud nechcete investovat plošně do akcií firem ze všech hospodářských sektorů, ale preferujete pouze specifické tematicky orientované investice, fond Parvest Aqua je ideálním adeptem do vašeho portfolia.

Akorát pozor, jedná se o akciový fond a v současné době není zrovna ideální nakupovat ve velkém akcie, když jsou akciové indexy na vrcholu a výhledově na krátkodobém až střednědobém horizontu visí ve vzduchu riziko většího propadu cen. Tento fond je tedy jako každý jiný akciový fond spíše vhodný pro pravidelné investice na delším časovém horizontu.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management a externí analytik společnosti OK KLIENT.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů BNP Paribas Asset Management a jsou platná k 28. 2. 2018

6 komentářů: “Fond-show: Parvest Aqua”

 1. Kamil napsal:

  Dobrý den, jak mohu investovat do Paravesvt aqua? Pravidelně měsíční úložka.
  Děkuji

  • Randy napsal:

   Ak sa musíš pýtať, tak nijako. Len jednu investíciu sprav do konca života: daj si zmerať IQ. Vyjde ťa to asi 1000 Kč.
   A prestaneš mať také fantasmagórie, že ty so všetkými vybabreš a zarobíš peniaze bez práce. Akékoľvek prekonávanie indexu je len dočasné. A straty na index u podielových fondov sú okolo 4%p.a. Akcie sú na vrchole 25-ročnej bubliny. Ktokoľvek kto by do toho investoval dosiahne záporný výnos hlboko pod úrovňou termínovaného vkladu. Aj tí čo investujú na úrovni 21. storočia, čiže na burze, budú pod vodou. Tam sú náklady nižšie (napríklad degiro.cz), ale nie dosť nízke, aby zachránili investorov pred stratami z prasknutia bubliny. Tí čo investujú na úrovni 19. storočia, čiže do butikových podielových fondov, budú mať také straty, že rovno môžu tie peniaze dať nejakému českému dlhopisovému podvodníkovi.

 2. Zuzana napsal:

  Dobrý den. Jak mohu investovat do podílového fondu Parvest Aqua(pravidelný měsíční vklad)?
  A jaké jsou podmínky? Děkuji.
  Z.

 3. H. napsal:

  Dobrý den, jak mohu investovat do podílového fondu Parvest Agua (pravidelný měsíční vklad). Musím přes nějakou společnost nebo mohu i jako jedinec přímo u Parvest? Děkuji

 4. Dušan napsal:

  Pitná voda nad zlato !!!!
  Kupuj to, čemu rozumíš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.