CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Jan Maňák: Budoucnost je ve vodě

 


 

Ve vaší nabídce fondů jste se začali zaměřovat na odpovědné investování a klimatické změny. Vidíte v tom budoucnost?

Odpovědné investování je trend v celé Evropě, investoři mají stále větší zájem o to, zda jejich peníze napomáhají řešit problémy spojené s rostoucí populací a se životním prostředím, nebo aspoň zda nepomáhají financovat společnosti s praktikami v rozporu s udržitelným rozvojem.

Klimatická změna je potom jedním ze silných témat spojených s udržitelným rozvojem. Na konci roku 2015 se 195 zemí včetně USA, Číny, Indie a Ruska dohodlo, že se pokusí udržet nárůst průměrné teploty Země do 2 stupňů oproti předindustriální éře, oteplení má už nyní obrovské dopady prakticky na celém světě a pokud se tempo růstu nezpomalí, následky budou ještě horší. S odkazem na boj proti globálnímu oteplení jsme upravili investiční proces u jednoho historického environmentálního fondu tak, že eliminujeme společnosti, které nejednají odpovědně vůči ochraně klimatu a přejmenovali fond na Parvest Climate Impact.

Také se jako akcionáři účastníme na valných hromadách mnoha set společností ročně a při hlasování prosazujeme stejné principy – transparentnost, závislost odměňování managementů na výkonnosti, odpovědnost.

Společnost naší velikosti spravuje 22 miliard eur, tedy skoro 5 % celkových aktiv v různých sociálně odpovědných produktech.

REKLAMA

V čem spočívá kouzlo investice do vodních fondů?

Voda je jedním z témat, která právě spadají do kategorie sociálně odpovědných fondů. Ročně na zemi přibude okolo 80 milionů obyvatel, které mají potřebu pitné vody. Navíc se celá řada zejména podzemních vodních zdrojů drancuje, takže klesá nabídka a roste poptávka. A globální oteplování také omezuje dostupnost vody. To vše dohromady znamená nutnost masivních investic do vodní infrastruktury – roční výdaje se odhadují na cca 500 miliard USD s každoročním tempem růstu mezi 6 a 7 %. A to je přece zhruba dvojnásobek růstu, který v posledních letech vykazuje globální ekonomika jako celek.

Vidíte nedostatek vody jako příležitost?

Řekl bych spíše, že příležitosti vytváří nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou po vodě. Zatímco v Malajsii vystačí milion kubíků vody na rok asi stovce osob, v Israeli s takovým množstvím musí vystačit 4 tisíce osob a právě proto je tam velmi rozvinutý průmysl okolo vody včetně technologií odsolování reverzní osmózou, přesného zavlažování nebo redukce poptávky.

REKLAMA

Co vytváří investiční příležitosti pro vodní fondy?

Předně, my se nedíváme na sektor vodních společností úzce sektorovým pohledem. Zajímá nás celý hodnotový řetězec, od budování infrastruktury, přes péči o vodu během jejího skladování a přepravy až po finální distribuci. No a samozřejmě nás zajímají ty technologické inovace, které jsem zmínil. Některé oblasti jsou cyklické, jiné jsou přirozeně defenzivní. V oblasti infrastruktury mají některé firmy také program v oblasti těžby ropy a tam je mnohem vyšší citlivost na ceny komodit. Některé společnosti mají vyšší podíl tržeb z rozvíjejících se trhů, jiné menší. Jako celek voda reprezentuje mnohem diverzifikovanější svět, než se investoři obvykle domnívají.

Jak je sestaveno portfolio Parvest Aqua?

Akcie se kvalifikuje do investičního světa fondu, jestliže má voda aspoň 20% podíl na jejích tržbách. To je pouze limit, ve skutečnosti má portfolio jako celek zhruba 2/3 podíl vody na celkových tržbách. Takových firem sledujeme aktuálně 260 a jejich celková tržní kapitalizace převyšuje 750 miliard eur.  Dále aplikujeme filtr sociální odpovědnosti, kde nás zajímá transparentnost, sladění zájmů managementu se zájmy akcionářů, diverzita managementu a další SRI aspekty. No a samozřejmě nás zajímají klasické finanční ukazatele. Takto postupně zúžíme investiční svět na cca 50 titulů.

Aktuálně je portfolio sestavené z 60 % z akcií firem zaměřených na infrastrukturu, 20 % péče o vodu a zbylých 20 % jsou tradiční distribuční společnosti. Geograficky s polovinou vedou akcie obchodované ve Spojených státech, třetina portfolia pochází z Evropy a zbytek na firmy pocházející z Asie. Oproti tradičnímu globálnímu indexu MSCI World má fond vyšší alokaci do středně velkých společností –  asi 60 % portfolia má kapitalizaci mezi 2 a 10 miliardami USD.

Jak je to se zajištěním fondu do korun?

Fond Parvest Aqua a jeho starší sesterský fond BNP Paribas L1 Equity World Aqua už delší dobu nabízíme českým investorům v EUR. Zhruba od poloviny února potom fond nabídneme českým investorům i s měnovým zajištěním základní měny fondu (eura) do české koruny. Evidujeme enormní zájem investorů o měnové zajištění vzhledem ke stále častěji diskutovanému ukončení kurzového závazku ČNB. Proto jsem rád, že mohu korunovým investorům nabídnout již brzy Parvest Aqua jako již desátý fond měnově zajištěný do české měny.

Děkuji za rozhovor.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropa - figurky na mapě

Fond-show: BNP Paribas Funds Europe Small Cap

Historicky velmi úspěšný akciový fond BNP Paribas Funds Europe Small Cap má nejvyšší rating Morningstar a dlouhodobě svými výnosy poráží konkurenci včetně nízkonákladových ETF fondů.

Text: Jan Traxler

22. 10. 2019

Pitná voda - vodní hospodářství

Vodní hospodářství: Co nabízí k investicím?

Na trhu se v posledních letech objevilo více fondů investujících do vodohospodářství. Vodní hospodářství představuje perspektivní investici do budoucna. Proto je důležité vybrat si k investici správný podílový fond. Co se nabízí? 

Text: Petr Němec

03. 09. 2019

Alternativní investice rozebírá Martin Viktora, provozovatel Poradci-sobě.cz a organizátor FINfestu, s Ľudovítem Javorským, Sales Executive ze společnosti Franklin Templeton Slovakia, a Janem Maňákem, Ředitelem obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko ze společnosti BNP Paribas Asset Management.

Fondy s alternativní investiční strategií: K čemu jsou?

Retailový investor to nemá na trhu jednoduché. Výnosy státních dluhopisů se mu mohou zdát příliš nízké. Akcie jsou příliš volatilní, výnosy korporátních dluhopisů příliš rizikové. Možná právě proto získávají oblibu alternativní fondy, které investují jinak.

Text: Redakce

21. 09. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jaroslav Buřič

    7 dubna, 2019

    Naprosto souhlasím,že voda se do budoucna bude platit zlatem.Jsem spolumajitelem pozemků,kde máme vyprojektovanou stáčírnu vody a hledáme kupce na tyto pozemky.Pokud by vás tato investice zajímala, můžete mě kontaktovat.Mé jméno je Jaroslav Buřič tel : 722 076 984.Přeji hezký den

    Odpovědět