CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Důsledky kauzy AWD vs. Maxis mohou být nedozírné

 


 

Český finančně poradenský trh mnohdy připomíná dětské hřiště. Každou chvíli se nějaké děcko rozbrečí, protože mu jiné sebralo kyblíček nebo ho přetáhlo lopatičkou. Tu se jeden kamarádí s jiným, který o něm ovšem poví třetímu děcku něco nepěkného, a tak se poperou doslova na krev.

Podobně by bylo možné vnímat i aktuálně nejžhavější založení společnosti Maxis bývalými řediteli a dalšími významnými lidmi z AWD. Ostatně… něco podobného český finančně poradenský trh již jednou před pár lety zažil. Ano. Partners vznikly na části struktury OVB Allfinanz a lze pozorovat několik styčných bodů mezi oběmi kauzami.

V případě Partners a OVB po krátké přestřelce nastal klid zbraní a obě společnosti se na čas dokonce sešly pod jednou střechou AFIZu. Občas to mezi nimi zajiskří, ale snad jen proto, aby bylo o čem psát.

V případě Maxis a AWD to ovšem může být jiné. Důvod? O etice i legálnosti z pohledu konkurenčních doložek a dalších smluvních ujednání lze diskutovat v obou případech. Dopad na původní společnost tehdy OVB a dnes AWD spíše marginalizují (nedivím se, také by se mi nechtělo jít s barvou na světlo, pokud bych věděl, že je černá…). Důvod je jinde. A může snadno přenést kauzu za hranice finančního poradenství i za hranice české. Majitelé.

Při vzniku Partners asistovala úvěrovými zdroji pojišťovna AXA. Podle dostupných zdrojů stejná pojišťovna pomáhá rozjezdu Maxis. Tehdy její účast vyústila v rozvázání spolupráce s OVB. Tentokrát ale šlápla na kuří oko svému přímému konkurentovi – pojišťovně Swiss Life.

REKLAMA

Pojišťovna Swiss Life v závěru roku 2007 koupila 20 % akcií AWD a zvýšila tím svůj podíl na 25 %. Podíl ovšem zvyšovala i nadále a nyní ji vlatní prakticky celou. Podporu společnosti Maxis, která podkopává její externí distribuční síť, ze strany finanční skupiny AXA v České republice může snadno vnímat jako vhozenou rukavici. A válka pojišťoven na evropské úrovni, to už by byla jiná káva.

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Privátní penzijní připojištění pod palbou kritiky

Lidé v Německu by si měli, dokonce musí privátně spořit na důchod. Je ovšem sporné, zda se jim vyplatí uzavírat Riester-smlouvu. Vláda slibuje větší transparentnost v množství nabídek. Odborníci se dohadují o smyslu soukromého připojištění. Sama transparentnost to ovšem nezachrání.

Text: Redakce

02. 10. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • nothing

  11 dubna, 2011

  Tento článek pro článek již je navíc. Swiss ani AXA nezajímá nějaké Česko …

  Odpovědět

 • chytrolín

  11 dubna, 2011

  přesně tak, český trh je mimo jejich rozlišovací schopnost …

  Odpovědět

 • Bubo

  11 dubna, 2011

  Přesně tak. Navíc samotné AWD vzniklo kdysi dávno v Německu odrtřením části struktury z OVB. To by mě zajímalo o jaké (čí) know-how se chtějí vlastně soudít… 😀

  Odpovědět

 • Tomáš Marný

  12 dubna, 2011

  Pane Zámečníku,
  tenot článek je už opravdu tak trochu navíc.
  A když už vaříte teorie o válce konkurentů,
  schválně, mrkněte se kdo je akcionářem OVB. A nic se nestalo, že? 🙂
  Ani tady se nic nestane, jen AWD potlačí AXA do pozadí, takže kdo z dlouhodobého pohledu ztratí je jenom AXA. To víte, Tatýrek není duo Borkovec Lukeš, to jsou jiní štramáci.

  Odpovědět

 • Anonym

  12 dubna, 2011

  Možná máte pravdu. Uvidíme. Mé informace hovoří jinak. Na druhou stranu nejsou tak spolehlivé, abych si s nimi mohl dovolit napsat víc než editorial.

  Odpovědět

 • Bubo

  12 dubna, 2011

  No Axa by ztratit nemusela, ne? Pokud to, o co ji potlačí AWD jí oplatí Maxis (což uznávám je otázka), jako to, o co ji potlačilo OVB nahradili Partners, tak by na tom mohla i vydělat ne?
  Ale jinak s Vámi v ostatním souhlasím.

  Odpovědět

 • TM

  13 dubna, 2011

  nemyslím si, tu oplátku Maxisu,
  vezměte paralelu s PFLP, když už byla použita,
  jasná, rychlá akce, sebralo se celé ředitelství a tradá za lepším.
  V tomto případě, jak je uvedeno v článku, diskutuje se už někdy od léta? Je založená nová firma, byly do ni přetaženy mozky ale nějak se nic neděje. (To by AWD asi jinak řvalo.) Spíše mi to příjde, že to bylo amatérsky připraveno a lidé na nabídku nereflektovali.

  Odpovědět

 • dtto

  15 dubna, 2011

  Ale děje se … awd je slušně nervní, prý přichází o lidi cross celou čr.

  Odpovědět

 • pepe

  15 dubna, 2011

  my odešli z AWD loni, celý tým, prý budeme litovat. A litujeme, že jsme nezůstali. Chybí nám aktivační dny s TT 🙂

  Odpovědět

 • Jarda byv. AWD byv. Maxis

  16 dubna, 2011

  Souhlasím! Jirka Tatyrek je dobry obchodnik, vlastne moooc dobry. Akorat nema na takovou zalezitost kde musi hlidat detaily. To on neresi jeho manzelka by mohla vypravet………….. Proste dobry pokus ktery nevysel. Ted me mrzi ze to poskozuje awd – taky to budou pekna kvitka podle videa o panu Marsmayerovi.

  Odpovědět

 • MyExi.cz

  17 dubna, 2011

  http://www.youtube.com/watch?v=Xn53UO-SCYE

  Odpovědět

 • Radek

  18 dubna, 2011

  🙂
  i tady:
  http://video.investujeme.cz/financni-poradenstvi-kauza-hybajici-nemeckem-225

  Odpovědět

 • MyEXI.cz

  18 dubna, 2011

  to jsem netušil, že je mezi videi tohoto serveru. Možná bude i na oficiální stránkách firmy v České republice v sekci PR nebo kariera,tam je dostatek videí lidí z awd.

  Odpovědět

 • AWD

  19 dubna, 2011

  To video je jen vrcholek ledovce. Takovych reportazi a clanku je ted v Nemecku o AWD mnoho, o Rakousku ani nemluve.

  Odpovědět