Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

AWD na prodej… Kupec: Swiss Life

Největší švýcarská pojišťovna Swiss Life usiluje o koupi německé finančně poradenské společnosti AWD, která působí také v České republice. Co může připravované spojení znamenat pro další vývoj AWD? Jak se toto spojení promítne do vývoje AWD v České republice? Jak na spojení reagují čeští zástupci AWD?

Vedoucí pojišťovna na švýcarském pojistném trhu Swiss Life prochází v posledních letech významnou restrukturalizací. Swiss Life nedávno prodala své aktivity v Belgii a Nizozemsku a bankovní divizi Banca del Gottardo, čímž získala 4,4 miliardy švýcarských franků (Reuters).

Pro příští rok vyhlásila Swiss Life ambiciozní růstový plán, jehož součástí je zvýšení zisku na jednu akcii alespoň o 12 %. Cestou ke splnění plánů by mělo být rozšíření distribučních sítí a přístup na nové trhy.

Z tohoto důvodu se představenstvo Swiss Life rozhodlo pro uzavření strategického partnerství a koupi podílu v jedné z nevýznamnějších evropských poradenských společností – německé AWD Holding. Tento krok pomůže Swiss Life otevřít si cestu na rozvíjející se středoevropské trhy včetně České republiky a výrazně zvýšit svůj obchodní podíl v Německu a Rakousku.

Rozsah působnosti Swiss Life a AWD

Zdroj: marketingové materiály Swiss Life

Představenstvo původně rodinné společnosti AWD, jemuž předsedá Carsten Mashmeyer, odsouhlasilo 3. 12. 2007, že v lednu příštího roku uvolní k prodeji 20 % akcií, s podmínkou zachování stávající – otevřené – strategie v oblasti poradenství a účasti Carstena Mashmeyera, představitele zakládající rodiny v pozici předsedy představenstva AWD.

S cílem získání podílu ve společnosti AWD nabídne v lednu 2008 Swiss Life akcionářům cenu 30 euro za akcii, tedy cenu o 36 % navýšenou oproti průměrné hodnotě za poslední tři měsíce. Tato zpráva měla okamžitý vliv na posílení kurzu akcie, která se rázem vyhoupla na hodnotu cca 30 EUR a za posledních deset dnů tak zaznamenala nárůst zhruba o 66 %.

Zdroj: Fio, burzovní společnost, 4. 12. 2007

Celkový objem transakce by měl podle zveřejněných zdrojů dosáhnout hodnoty 1,9 miliardy švýcarských franků, což odpovídá přibližně 30 miliardám Kč. Pozitivní očekávání investorů AWD a zveřejněná nabídková cena výrazně ovlivnila vývoj hodnoty akcie AWD, která v posledních měsících zaznamenávala trvalý pokles, podobně jako akcie německé konkurenční společnosti OVB.

Vývoj akcií OVB a AWD za období 12/06 – 12/07

Zdroj: Fio, burzovní společnost, 4. 12. 2007

Pravděpodobně opačné očekávání investorů Swiss Life znázorňuje vývoj hodnoty akcie Swiss Life Holding, který téměř ihned o oznámení akvizice podílu AWD zaznamenal ke dni zveřejnění tohoto článku pokles o téměř 8 %. Z dlouhodobého hlediska se prozatím nejedná o mimořádný výkyv, nicméně další vývoj bude záviset na dalších zveřejněných informacích a reálných výsledcích strategického spojení.

Vývoj akcií Swiss Life

Zdroj: www.swisslife.com, data k 4. 12. 2007

Michal Pyšík o dopadech na AWD ČR
Na dopady změny majitele společnosti na českou AWD jsme se zeptali Michala Pyšíka, generálního ředitele AWD Česká republika.

Jak se projeví změna ve vlastnické struktuře v české AWD?
Zatím nelze hovořit o zásadní změně ve vlastnické struktuře, protože podle aktuálních informací získá Swiss Life 20% podíl akcií od rodiny Maschmeyer, který přidá k současným pěti procentům, které již vlastní. Nicméně se stane důležitým prvkem ve vlastnické struktuře AWD.

My tuto zprávu v zásadě vítáme. Dojde totiž ke zvýšení finanční stability AWD a zároveň Swiss Life plně zachová obchodní model AWD, založený na nezávislém výběru produktů. Je to logické, protože úspěch AWD je založen právě na její nezávislosti a každý investor, který by chtěl tento obchodní model změnit, by riskoval znehodnocení své investice.

Z toho je patrné, že žádné zásadní změny neočekáváme a ani se jich neobáváme.

Kdy zavedete do sítě AWD produkty Swiss Life v Evropě a v Česku?
V zemích západní Evropy je Swiss Life produktovým partnerem AWD již dlouhou dobu. Kdy plánuje Swiss Life expandovat na český trh není zatím jasné, bude se však pravděpodobně jednat o dlouhodobý horizont.

Očekáváme, že toto partnerství našim zákazníkům přinese další výhody. Kromě rozšíření našeho portfolia o dalšího produktového partnera se nabízí například společný vývoj nových finančních produktů, které by doplnily již tak širokou nabídku AWD Česká republika a českého finančního trhu. Můžeme tak očekávat vyšší tlak na kvalitu finančních produktů a jejich české producenty, což v konečném důsledku přinese užitek všem zákazníkům.

AWD získá kapitálově silného vlastníka. Plánujete další regionální expanzi?
AWD díky tomu určitě potvrdí své dominantní postavení na klíčových trzích v Německu a Švýcarsku a zároveň bude chtít posílit na růstových trzích, kterými jsou Rakousko a země střední a východní Evropy.

8 komentářů: “AWD na prodej… Kupec: Swiss Life”

 1. Anonym napsal:

  Co pro změnu na tuto investiční společnost ? http://www.profit-investment.cz. Narazil na ní kamarád.

 2. Karel Jaroš napsal:

  Co říkáte na tuto poradenskou společnost? http://www.msbi.cz/ . Myslíte si, že poskytuje komplexní služby?

  • Ondřej Záruba napsal:

   Partnerské společnosti:1 Hypobanka ,1 PF,1 Pojišťovna a 1 Stavební spořitelna.Myslím,že si obrázek udělá každý sám.Ale stránky vypadají profi,asi se jim daří.

   • Life Finance napsal:

    Prodávají Filípka od ČPP.

   • Petr Zámečník napsal:

    Trochu zvláštní mi přijde, že mezi partnery mají HYPO stavební spořitelnu a v aktualitách vychvalují Hypoúvěr od Modré pyramidy…

  • Adam Tomášek napsal:

   Neposkytují. Pojišťovací spol. a prodávají Filípka 🙂 jak už padlo níže.

  • slídil napsal:

   Údaje o konkursu:
   Usnesením Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 16. ledna
   2001 číslo jednací 27 K 98/2000-34 byl prohlášen konkurs na
   majetek obchodní společnosti MAKLER SERVICE BOHEMIA spol. s r.o.
   a ustaven konkursní správce. Účinky konkursu nastaly dnem
   vyvěšení usnesení na úřední desce soudu.

   Zapsáno: 22.ledna 2001 Vymazáno: 23.března 2006

   Usnesením Krajského soudu v Ústí n.L. ze dne 15.2. 2006, č.j. 27 K 98/2000-120 se zrušuje konkurs na majetek společnosti MAKLER SERVICE BOHEMIA spol. s r.o. se sídlem Ústí nad Labem, V Zahrádkách 3329/2A, IČ 47311771 po splnění rozvrhového usnesení.

   Zapsáno: 23.března 2006

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.