Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Výprodejová tsunami dnes smetla všechny zisky

Skoro celý den se dnes obchodování na burze u nás i v Evropě neslo v celkem pozitivním duchu. Vlna výprodejů po otevření trhů v USA však nakonec poslala všechny akciové burzy do červených čísel.

Dopolední obchodování na pražském, ale i okolních akciových trzích, vypadalo na úspěšné ukončení týdne a akcie si připisovaly solidní zisky. Bohužel, otevření amerických trhů a opětovné velké obavy z pokračování finanční krize poslalo všechny trhy do červených čísel. Index pražské burzy PX nakonec dopadl v tomto výprodejovém rallye téměř nejhůře (-3,35 %). Díky dobrým výsledkům ze začátku týdne si pak v týdenním zhodnocení připsal index PX ztrátu „pouze“ 1,78 %.

Jediným mohykánem mezi ztrátovými tituly byly akcie NWR (+4,06 %), které díky dobrým doporučením a zájmu za zahraničí (druhý největší objem ve výši 1,4 mld. korun) překonávaly tento týden své rekordní ceny (za týden +20,86 %).

Druhým nejvýnosnějším titulem týdne byla, i přes dnešní oslabení o 2,34 % farmaceutická Zentiva, která rostla zejména ve středu a ve čtvrtek díky sporu na dálku mezi společnostmi PPF a Sanofi Aventis o ovládnutí společnosti (+9,95 %).

Naopak největším propadákem týdne (-10,72 %), a potažmo i dneška (-6,35 %), byly akcie developerské společnosti ORCO, o níž investoři po krátké korekci ztratily zájem kvůli sníženému ratingu od společnosti Moody´s. Společnost tak velmi rychle ukončila nadějný vzestup po sérii propadů, který odstartovalo oznámení společnosti o větším než původně plánovaném zpětném odkupu akcií ve výši 50 mil. EUR. Akcie dnes nakonec neudržela ani hranici 900 korun za akcii a další propady nejsou vyloučeny.

ORCO bylo nejhorším titulem týdne již podruhé za sebou. Rovněž podruhé za sebou je druhým nejhorším titulem týdne společnost Pegas Nonwovens (dnes -6,32 %, za týden -8,47 %), jehož akcie pokračují v propadech a už jsou pod cenou 400 korun za akcii.

Dalšími propadáky pak dnes (KB -5 %, Erste -4,1 %) a vlastně i za celý týden (KB -7,36 %, Erste -4,89 %), byly akcie bank, které ztrácely kvůli velmi špatnému sentimentu u akcií finančních institucí a vzhledem k dnešnímu obchodování a opětovnému strachu z krize na finančních trzích po celém světě můžeme další ztráty očekávat i v příštím týdnu. Mezi banky se pak dostal v týdenních ztrátách ještě Philip Morris (dnes -5,65 %, za týden -6,74 %).

Na vlnu výprodejů dnes nakonec doplatily rovněž okolní burzy (ATX -2,24 %, WIG -0,75 %, BUX -3,94 %) a také západoevropské akciové trhy (FTSE -1,53 %. DAX -2,12 %, CAC -1,79 %).

V USA jsou dnes velmi volatilní finanční tituly, kterým analytici Lehman Brothers hromadně snižovaly odhady zisků. Nejhůře jsou na tom MBIA a Citibank, které analytici UBS opět předpovídají ve druhém kvartálu další velké odpisy a ztrátu. Ztráty zaznamenávají také akcie ve spotřebitelském sektoru, technologie (SanDisk kvůli sníženému doporučení) a výrazně ztrácejí automobilky kvůli hrozbě snížení ratingu společnostem Ford a General Motors od S&P.

Svůj podíl na poklesu akcií má rovněž zdražování ropy, která po včerejším propadu dnes opět od rána posiluje kvůli spekulacím o možném útoku na Írán ze strany Izraele. Akciové indexy se tak propadly až na tříměsíční minima (DJIA -1,83 %, S&P -1,85 %, -2,27 %).

Zdroj: Patria, Fio, Bloomberg, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.