CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

16. 06. 2008

0 komentářů

Dnes opět dominovaly akcie developerů, bank a NWR

 


 

Po pátkových ztrátách se dnes na burzu opět vrátili kupci, aby hned od rána (i když za nijak přemrštěných objemů) zabezpečili burze solidní růst a index PX se tak dostal až nad 1 600 bodů. Bohužel, špatná makrodata z USA nakonec na evropské, a potažmo i české akcie neměly zrovna blahodárný účinek. PX se tak opět dostal pod vysněných 1 600 bodů, nakonec to ale na nejlepší výsledek v Evropě stačilo (1 596,1 bodu, +0,55 %).  

Druhý den za sebou se daří akciím developerských firem, které po výrazných propadech zaznamenaly poněkud zvýšený zájem investorů. Ti pravděpodobně reagují na zprávy o výhodnosti koupi akcií vzhledem k velkému diskontu vůči NAV u těchto akcií.

Atraktivita akcií ORCO (+0,94 %) u investorů dnes vzrostla díky ohlášenému navýšení částky určené ke zpětnému odkupu akcií společností (z 10 až 15 mil. eur na 50 mil. eur).  Akcie hned ráno pokořila hranici 1000 korun za akcii, hodinu před koncem obchodování však opět klesla pod tuto magickou hranici. Mnohem větší zhodnocení dnes ale přinesly investorům akcie dalšího developera ,společnosti ECM (+4,15 %, i když objemy byly v porovnání s ORCO několikrát nižší), která očekává plnou obsazenost budovy City Tower,.

Největším dnešním favoritem pro investory však byly akcie NWR, které se dočkaly doporučení „overweight“ od Morgan Stanley a „outperform“ od britského brokera Cazenove a přidaly bezmála pět procent (+4,78 %). Tento titul je od svého uvedení na burzu považován za jeden z nejzajímavějších (třetí nejvyšší objemy) a od příštího týdne bude zahrnut i v indexu PX (váha 10 %), což bude mít na index pravděpodobně příznivý vliv.

Dobře si dnes vedly akcie finančních společností, které měly po pátku co dohánět. Nejlépe si vedla Komerční banka (+2,05 %), jejíž mateřská společnost Société Générale v průběhu dne přidávala až 4,5 %. Dařilo se také VIG (+2 %), která zaznamenala růstovou seanci po dvou týdnech nepřetržitého pádu. Nejnižší profit zaznamenala Erste Bank (+1,3 %), která doplatila na odpolední výprodeje.

REKLAMA

Podobně na tom byl tradičně nejaktivnější ČEZ (-0,61 %), který neudržel cenu 1 300 korun za akcii, a také Unipetrol (-1,28 %). Oba ztratily své zisky kvůli velkým výprodejům na konci seance. Po třech dnech posilování se k propadům opět vrátil také Philip Morris (-1,39 %) a v dlouhodobých propadech pokračují i akcie ECM (-1,03 %).

Také ostatní trhy dnes začaly v reakci na páteční americké úspěchy vcelku dobře, nakonec ale americká makrodata stáhla většinu z nich do červených čísel (ATX +0,52 %, WIG -0,69 %, BUX -1,38 %, FTSE -0,14 %, DAX -0,52 %, CAC -0,52 %).

Americké trhy sráží kromě makrodat strašák v podobě ropy, která svými neustálými rekordy vyvolává otazníky nad výsledky společností v nadcházející výsledkové sezoně (DJIA -0,49 %, S&P -0,20 %, Nasdaq +0,4 %). Podobně jako v Evropě, i v USA se daří bankovnímu sektoru, růst ceny ropy pomáhá energetickému sektoru. Zde je opět vidět, jak očekávání trhu může ovlivnit obchodování s vybraným titulem. Přesto, že banka Lehman Brothers oznámila předpokládanou ztrátu 2,8 miliard dolarů, zpráva trhy nijako nepřekvapila (spíše byla přijata pozitivně, protože ztráta nebyla větší) a akcie ihned po otevření trhů posílily o několik procent.    

Zdroj:
Fio, Patria, Atlantik FT, BCPP, Bloomberg

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *