Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Sanofi Aventis se nehodlá vzdát Zentivy

Investice Daniel Kuchta 18.06.2008 | 12:30 1 Komentář

Největší akcionář Zentivy, společnost Sanofi Aventis vlastnící 24,9 % akcií, hodlá učinit protinabídku na převzetí akcií společnosti za 1050 korun/akcii.

Včera oficiálně zveřejnila svou dobrovolnou nabídku na převzetí Zentivy společnost Anthiarose Limited (člen finanční skupiny PPF – 19,2% vlastník Zentivy). Ta nabízí cenu 950 korun za akcii/GDS – globální depozitní akcie. Společnost chce získat takový podíl ve společnosti, aby se mohla podílet na strategických rozhodováních Zentivy. Zatím se jí ale nepodařilo ani prosadit si svého člověka do managementu Zentivy na valné hromadě konané 5. června.

Nabídka je závazná ve lhůtě od 17. Června do 18 července a může být prodloužena. Zajímavě vyznívá možnost změny nabídkové ceny, aby byla výhodnější pro adresáty (zvýšení se vzhledem k dnešní ceně akcie přes 1 100 korun dá očekávat). Zmiňovaná cena bude pravděpodobně i důvodem omezeného zájmu ze strany investorů a vlastníků akcií. Předpokládá se především zájem společnosti J&T, jejíž cíl je stejný jako u PPF, a která už oznámila vyhodnocování nabídky.

Problémem pro PPF může být právě protinabídka Sanofi Aventis, která je o 10,5 % vyšší než PPF, a která následuje poté, co vedení Zentivy doporučilo svým akcionářům nereagovat na nabídku PPF. Sanofi nabízí 1 050 korun za akcii v hotovosti. Tato nabídka bude mít „podobu veřejné nabídky učiněné společností Sanofi-Aventis nebo některou z jejích dceřiných společností.“ Zároveň se předpokládá, že „konkurenční nabídka bude učiněna obdobně i ve vztahu k akciím drženým ve formě globálních depozitních akcií,“ uvádí se ve vyjádření společnosti Sanofi Aventis. Nabídka společnosti bude podmíněna získáním minimálního množství akcií umožňující držení více než 50 % akcií (včetně už vlastněných) a hlasovacích práv Zentivy.

V této situaci se dá očekávat několik scénářů: 1, zrušení nabídky PPF, 2, zvýšení nabídky, aby byla schopna získat požadovaný počet akcií, nebo 3, navýšení nabídky se záměrem dosažení takové ceny od Sanofi Aventis, která bude dostatečná k postoupení podílu společnosti Sanofi Aventis.

Investoři tento souboj hodnotí velmi pozitivně, když se cena akcie Zentivy dnes přiblížila hranici 1 120 koruna za akcii a momentálně se obchoduje těsně nad 1 110 korunami (+7 %).

Zdroj: Atlantik FT, tisková zpráva Sanofi Aventis

Jeden komentář: “Sanofi Aventis se nehodlá vzdát Zentivy”

  1. bejčák napsal:

    Snad na tom akcionáři alespoň vydělaji. Sledujte online grafy kurzu Zentivy na http://stockcharts.wz.cz/cz/zentiva.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.