Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Pátek třináctého přinesl pražské burze smůlu

Vítězové a poraženi dnešního obchodního dnes si proti včerejšku vyměnili pozice, pro index pražské burzy to však úspěch neznamenalo. Okolní burzy i akcie v USA však posilují.

Pátek třináctého znamenal pro akcie na pražské burze hodně podprůměrné objemy (1,8 mld. Kč) a další ztráty, i když většina evropských trhů dnes zakončila den v plusu. Největší propady zaznamenala burza hned zrána, když ztrácela Telefónica (-1,9 %), která se kvůli snížení doporučení propadla až pod cenu 490 korun, kde nakonec tento týden i ukončila (za celý týden -2,97 %).

Zpočátku to vypadalo hodně špatně i se společností ČEZ, jejíž akcie spadly až na 1285 korun, nakonec ale dokázala uhájit 1 300 korun (+0,08 %) a za týden tak ztratila 0,53 %. Dalším výrazným poklesem, který měl velký vliv na konečný výsledek indexu PX, byla Erste Bank (-2 %), která nenásledovala dobré výsledky bankovního sektoru v USA (za týden -3,39 %).

Jednoznačně neztrátovějším titulem však byl Pegas Nonwovens (-3,63 %), který nakonec zakončil týden jako druhý nejhorší (-9,43 %) na BCPP. Suverénně nejhorším titulem však bylo ORCO, které v průběhu týdne ztratilo 13,41 %, a to i přes dnešní posílení o 2 %. Nejlepší zhodnocení si dnes díky korekci posledních dnů připsala další developerská firma, ECM (+4,63), která stáhla svou týdenní ztrátu na „pouze“ -8,33 %.

Mírně dnes posilovala Zentiva (+0,2 %), která nakonec jako jediná dokázala zakončit v plusu celý týden, i když o nějakém výrazném posílení nemůže být řeči (+0,49 %). I kvůli tomu si index pražské burzy PX připsal negativní zhodnocení nejen za dnešek (-0,91 %), ale více než 2,5 % ztratil i v celotýdenním hodnocení (-2,77 %).

Na rozdíl od BCPP si dnes okolní trhy připsaly mírný růst (ATX +0,18 %, WIG +0,38 %, BUX +1,64 %) díky makrozprávám z USA a poklesu ceny ropy, podobně na tom byly i západoevropské burzy (FTSE +0,21 %, DAX +0,76 %, CAC +0,21 %).

Americké akciové trhy dnes opět posilují (DJIA +0,78 %, S&P +0,85 %, Nasdaq +1,38 %) díky poklesu ceny ropy (zejména aerolinky poté, co OPEC snížil letošní odhad spotřeby ropy) a relativně dobré zprávě o inflaci, která nepřekvapila investory a mírně zklidnila obavy ze zvyšování úrokové sazby. Investoři naopak nereagovali na špatné zprávy o poklesu indexu spotřebitelské důvěry na rekordní minima. Po pádech z posledních dní se daří bance Lehman Brothers (+12 %), jejíž ředitel souhlasí s možností, že private equity společnost Blackstone koupí 20 – 30 % akcií banky. Mezi neztrátovějšími akciemi je zase Yahoo!, které definitivně ukončilo rozhovory s Microsoftem o převzetí a uzavřelo dohodu s Googlem.

Zdroj: Fio, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.