Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Dva se bijí, investor vyhrává

Po včerejším excelentním dni dnes opět přišlo vystřízlivění, i když zrána to tak určitě nevypadalo.

Jednoznačným tahounem dnes byly akcie Zentivy, která díky souboji společností PPF a Sanofi Aventis o získání rozhodujícího podílu ve společnosti. Investoři samozřejmě na souboj společností hledí jako na možnost zvyšování ceny, což dnes bylo u tohoto titulu evidentní (+7,4 %). I díky ní dnes ráno burza celkem solidně posilovala, a to i přes celkově špatnou náladu na okolních trzích.

Dalším titulem, kterému se dnes výtečně dařilo, byla úhelná společnost NWR (+3,23 %), která kromě zvýšení doporučení od Unicreditu rovněž potěšilo investory a skeptiky informací, že do měsíce by mělo získat povolení těžby v polském dole Debiensko, které by mělo tvořit velkou část jeho úhelných zásob.

Díky zájmu ze zahraničí výrazně vzrostly také akcie Unipetrolu (+3,52 %) a již druhý den pop sobě zaznamenaly růst přes tři procenta.  Mírně rostly také akcie AAA Auto (0,51 %), kdy investory zřejmě uklidnila informace o tom, že AAA Auto se zatím z rumunského a polského trhu stáhnout nehodlá.

Největší mírou dnes k poklesu indexu PX přispěly bankovní domy, když Erste (-2,82 %) korigovala včerejší výrazný růst (+4,4 %) a Komerční banka se prakticky jen svezla na negativním sentimentu (-3,32 %).

Propadákem dne pak bylo ORCO (-3,84 %), kterému včera agentura Moody´s snížila rating z B2 na B3 a nakonec nepomohla ani zpráva, že její rezidenční projekt Citadela v Praze je rok před ukončením zaplněn na více než 60 %. V propadech po dvou dnech korekce pokračují akcie Pegas Nonwovens, který ztrácel také přes tři a půl procenta.

Index PX si tak za dnešek i přes dobrý začátek, kdy prakticky jako jediný nereagoval na špatné včerejší výsledky US trhů, nakonec připsal ztrátu 0,61 % a potěšující je tak pouze zpráva o nadprůměrných objemech, které po dlouhé době překonaly 4,5 miliardy korun (4,8 mld. Kč). Vypadá to tak, jakoby se investoři stáhly z celého regionu pouze do Prahy, když objemy v okolních zemích byly oproti BCPP minimální. (ATX -1,89 %, WIG -1,46 %, BUX -0,29 %).

Na včerejší negativní vývoj v USA reagovaly i západoevropské trhy, které si po včerejších úspěších připsaly vcelku výrazné ztráty (FTSE -1,97 %, DAX -1,03 %, CAC -1,9 %).

Zdroj: Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.