Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

České ekonomice se daří. V roce 2017 HDP vzrostlo o 4,5 %

Investice 02.03.2018 | 10:26 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu hrubý domácí produkt vzrostl v mezičtvrtletním srovnání o 0,5 % a meziročně o 5,2 %.  Meziroční růst domácí ekonomiky byl tažen hlavně poptávkou po čistých exportech. Podle analytiků se na růstu podílela soukromá spotřeba a investice.

HDP za celý rok 2017 byl o 4,5 % vyšší než v roce předchozím. Nejvýznamnějším faktorem růstu byl zahraniční obchod. Dařilo se vyvážet auta, elektrická zařízení a chemické produkty. Kromě ochoty domácností víc utrácet se v posledních čtvrtletích projevila i rostoucí dynamika firemních investic, což může souviset se situací na trhu práce. Podniky významněji investují do strojního vybavení,“ uvádí ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Růst ve výši 4,5 % za celý rok 2017 představuje druhou nejsilnější dynamiku za posledních deset let. Největší překvapení přineslo druhé čtvrtletí, kdy jsme zaznamenali úctyhodnou akceleraci taženou investicemi v soukromém sektoru. Naopak druhá polovina roku přinášela spíše zklamání. Po celý rok jsme pak byli svědky postupného růstu domácí spotřeby, která byla v celoročním vyjádření hlavním tahounem růstu,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky a dodal, že česká ekonomika se svezla na vlně globálního oživení. Přes slušný růst dovozů kladně přispěla i bilance zahraničního obchodu.

Ekonomika zvolní, shodují se analytici

Petr Dufek z ČSOB pro letošní rok očekává, že ekonomika v důsledku vyčerpání stávajících kapacit mírně zvolní svoje tempo. Růst HDP podle něj bude nejspíše začínat „jen“ trojkou, stále však půjde o velmi solidní výsledek v evropském kontextu.

Soukromá spotřeba bude i nadále těžit z rekordně nízké nezaměstnanosti a silného mzdového růstu. Pokračovat by měla i velmi dobrá dynamika investiční aktivity, které pomůže příliv prostředků z EU. Nicméně spotřeba i investice jsou dovozně náročné, což se projeví na bilanci zahraničního obchodu. Od té letos žádný příspěvek nečekáme,“ uvedl Zeisel.

Na začátku března většina světových trhů vstoupila do nového měsíce jedno až dvě procenta v červeném. Ač výsledky firem a mnohá makrodata jsou nadále příznivá, psychologie a nálada na trhu může hrát svou roli. Medvědi se, navzdory současným hlubokým mrazům, očividně probouzejí ze zimního spánku a jejich mručení budeme na burzách nejspíše slýchat častěji než dřív,“ okomentoval situaci Jan Skála, produktový manažer pro investice Sberbank CZ

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE i nadále předpokládá, že se letos dočkáme ještě jednoho zvýšení úroků ČNB, a to nejspíše na srpnovém zasedání bankovní rady, kdy by repo sazba mohla jít nahoru o čtvrt procentního bodu, tedy na úroveň 1,00 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.