Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Míra nezaměstnanosti se drží na 2,4 %

Makro 01.03.2018 | 14:06 0 Komentářů

Míra nezaměstnanost sice v lednu mírně vzrostla, v procentuálním vyjádření se to však neprojevilo a zůstala na 2,4 %. V porovnání s ostatními státy EU se stále drží na nejnižší úrovni.

Míra nezaměstnanosti se zvýšila o zanedbatelných 3 600 osob. „Na růstu se mimo jiné podepsaly klesající teploty, které způsobily ukončení venkovních stavebních prací a také plánování firem, které počítají s poklesem práce. I přes drobné zvýšení nezaměstnanosti lze však očekávat, že firmy budou nadále poptávat statisíce nových pracovníků. Celkový nedostatek zaměstnanců pro podniky představuje hlavní omezení rozvoje jejich podnikání, které se promítne i do výkonu ekonomiky,“ uvádí Radovan Hauk, partner poradenské společnosti BDO.

Míra nezaměstnanosti na úrovni 2,4 % odpovídá průměru posledního čtvrtletí loňského roku. „Mírně vzrostla míra zaměstnanosti na 74,5 %. Nepatrně tak převyšuje průměr předchozího kvartálu,“ uvádí ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

Míra nezaměstnanosti je na historických minimech. Německo, Malta a Maďarsko si drží odstup více než jeden procentní bod. „I přes mírné zvýšení nezaměstnanosti česká ekonomika setrvává na historicky nejnižších mírách nezaměstnanosti a dlouhodobě čelí nedostatku kvalifikovaných pracovních sil ve vybraných profesích a krátkodobě a regionálně rovněž v segmentu málo kvalifikovaných nebo nekvalifikovaných pracovních pozic,“ uvedl Jiří Schwarz, ekonom a člen dozorčí rady Expobank CZ.

Zdroj: Tisková zpráva ČSÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.