Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

HDP rostlo ve třetím čtvrtletí nejvíce za poslední dva roky

Makro 10.01.2018 | 17:11 0 Komentářů

Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně o pět procent, tedy nejvíce za poslední dva roky. Růst české ekonomika poháněla především domácí poptávka.

Pětiprocentní růst hrubého domácího produktu (HDP) odpovídá odhadům Českého statistického úřadu (ČSÚ) z listopadu a prosince loňského roku. Na růstu ekonomiky se ve třetím čtvrtletí podílela především domácí poptávka. Spotřeba domácností se meziročně zvýšila o 3,8 procenta a mezičtvrtletně o 1,2 procenta.

První odhad HDP za celý loňský rok zveřejní ČSÚ v polovině února. „Podle našeho odhadu česká ekonomika ke konci loňského roku ještě mírně zrychlila na meziročních 5,5 procenta. Letos by pak v průměru měla přidat 3,6 procenta, hlavním tahounem nadále zůstává spotřeba domácností a investice,“ uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

„Přestože letos pro ekonomiku může být stále větším limitem nedostatek pracovní síly a vytížené kapacity některých podniků a dodavatelů, očekáváme dobré výsledky i během roku 2018,“ řekl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.