Sobota 04. července. Svátek má Prokop.

Komodity v minulém roce nepřesvědčily, co rok 2018?

Investice 09.01.2018 | 14:34 0 Komentářů

Komoditní trh se v roce 2017 rozhodně nenudil, ovšem i přes mocný finiš ve druhé části roku investory příliš nepotěšil. Komoditní index agentury Bloomberg, který mapuje vývoj cen koše 22 hlavních komodit, vynesl bídné 2 %.

Jiné komoditní indexy vykazují sice zisky vyšší, ale stále nikterak přesvědčivé. Komodity tak přenechávají záři reflektorů jiným aktivům, především akciím, které zažily snový rok – například akciový index S&P 500 vynesl 20 %. Na stranu druhou, celková výkonnost komoditních indexů říká jen pramálo o tom, jak si vedly jednotlivé skupiny komodit.

Solidní rok tak zažily například kovy, přičemž komoditou roku je v tomto ohledu kobalt. Stříbrno-modrý kov, který je klíčovou složkou lithium-iontových baterií využívaných např. v elektromobilech, zaznamenal v důsledku rostoucí poptávky a neelastické nabídky zvýšení ceny o téměř 130 %. Solidně si vedly také základní kovy – hliník (+35 %) a měď (+33 %), podporované globálním hospodářským růstem a v prvním případě i reformami na nabídkové straně trhu v Číně. Růstu cen zlata o asi 10 % pomohl především slabší dolar, což byl vítaný stimul i pro další komodity. Zisky si nakonec díky silnému závěru roku připsala i ropa, a to v reakci na probíhajícího rebalancování trhu, výpadky produkce a nárůst geopolitického napětí.

Hlavním poraženým roku jsou naopak zemědělské komodity, které táhly komoditní indexy dolů. Cena cukru se snížila asi o 29 %, mírnější, ale stále znatelný pokles zaznamenaly také kakao či sójové boby. V cenách tzv. soft komodit se odrazil primárně nadbytek produkce – umocněný příznivým počasím – který se projevil v rostoucích zásobách.

Již počátek roku 2018 naznačuje, že by komodity jako celek mohly v tomto roce zažívat lepší časy. Fundamenty soft komodit jsou totiž růstu cen spíše nakloněny. Nadále solidní výkonnost by pak měly potvrzovat kovy – ať již základní nebo vzácné – vezoucí se na vlně globálního hospodářského růstu. Klíčová bude v tomto ohledu samozřejmě role Číny (sama obstarává asi polovinu globální spotřeby surovin), nicméně důvod k býčímu optimismus zavdává sám fakt, že se komoditám historicky daří právě ve “zralé” fázi hospodářského cyklu, kdy měnová politika začíná tlumit tlaky na přehřívání ekonomiky.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.