Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

KTERÉ KOMODITY LÁMOU REKORDY?

Investice 10.04.2017 | 16:35 0 Komentářů

U vybraných komodit, jakožto ropy, sóji, pšenice a kakaa, sledujeme velmi zajímavé fundamenty. Podívejte se na události a statistky, které v posledních týdnech hýbou cenami.

Ropa: export ropy a ropných produktů z USA na rekordní úrovni

Cenu ropy tlačí vzhůru nejenom spekulace o tom, že OPEC v květnu prodlouží těžební limit, ale i informace o výrazném snížení exportu ropy z Libye. Největší ropovod v této zemi s kapacitou 200 tisíc barelů ropy denně momentálně nefunguje a odstávka potrvá několik dní.

V březnu poklesla i produkce ropy v Rusku. Ministerstvo energetiky uvedlo, že v březnu země dodala 11,05 mbd, což je o 180 tisíc méně oproti říjnovému rekordu. Do konce dubna by redukce těžby mohla dle dohody s kartelem OPEC dosáhnout 300 tisíc barelů.

Několik členů kartelu OPEC se už vyjádřilo, že by bylo vhodné prodloužit těžební limit i do druhé poloviny roku. Důvodem je pokračující přebytek ropy na globálním trhu. Příčinou vysoké nabídky ropy na trhu je zejména rostoucí produkce ve Spojených státech. Těžební aktivita se zde zvýšila na nejvyšší úroveň od září 2015. V amerických zásobnících je dle údajů agentury Bloomberg v důsledku zvýšené produkce rekordní objem ropy.

Export ropy a ropných produktů z USA se v lednu zvýšil na rekordní úroveň 5,7 mbd a je velmi pravděpodobné, že se bude nadále zvyšovat.

Saudskoarabský ministr energetiky uvedl v rozhovoru pro Bloomberg, že OPEC by na květnovém zasedání měl těžební limit prodloužit, pokud budou globální zásoby nad pětiletým průměrem. Jelikož jsou zásoby významně nad průměrem, tak je splnění tohoto požadavku velmi pravděpodobné. I proto se čím dál více analytiků přiklání k názoru, že OPEC zachová produkční redukci až do konce roku.

Zlato: pomůže mu inflace?

Podle údajů společnosti Incrementum by se cena zlata mohla dostat v tomto roce na úroveň 1400 USD za unci, což je nejvyšší úroveň za poslední 4 roky. Poptávku po zlatě by mohla podpořit rostoucí inflace a záporné reálné úrokové sazby. Zlatu se letos zadařilo zejména kvůli obavám, že Donald Trump nebude moci realizovat svůj program a také z nejistoty okolo Brexitu a evropských voleb. Zlato je tradičně považováno za efektivní zajištění proti rostoucí inflaci, když zhodnocuje a tak zachovává majetek.

Zemědělské komodity: vysetá plocha sóji v USA by měla být letos rekordní

Ministerstvo zemědělství USDA zveřejnilo odhady výsevu v USA pro letošní rok.

Vysetá plocha sóji se odhaduje na rekordních 89,5 milionu akrů, což je o 7 % více oproti minulému roku. Zemědělci vysejí více sóji, protože očekávají větší zisk ze sklizně v porovnání s kukuřicí či pšenicí.

Vysetá plocha kukuřice v USA se v letošním roce odhaduje na 90 milionů akrů, což je pokles o 4 % oproti předchozímu roku.

Vysetá plocha pšenice se v letošním roce odhaduje na 46,1 milionů akrů, což je pokles o 8 % oproti roku 2016. Jedná se o nejmenší vysetou plochu v USA od roku 1919, tedy od doby, kdy se začala vysetá plocha měřit.

USDA odhaduje, že vysetá plocha bavlny bude v letošním roce 2017 činit 12,2 milionu akrů, což je nárůst o 21 % oproti roku 2016.

Kakao: Pobřeží slonoviny bude mít letos rekordní produkci

Největší producent kakaa Pobřeží slonoviny očekává letos rekordní úrodu. Produkce Pobřeží slonoviny by měla poprvé v historii dosáhnout 2 milionů tun. Předchozí rekordní sklizeň byla v roce 2014-15 a činila 1,8 milionu tun. Letošní rekordní produkci pomohly zejména časté a intenzivní deště.

Letošní celosvětový přebytek kakaa by měl být více než 300 000 tun. Vlna bankrotů výkupčích firem poslala už cenu kakaa dolů o 30 % od té doby, co cena na burze v Londýně dosáhla v červenci šestiletého maxima.

Eva Mahdalová, analytik, Finlord

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.