Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Cyrrus dostal milionovou pokutu od ČNB

Investice 24.05.2018 | 10:19 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) udělila obchodníkovi s cennými papíry Cyrrus pokutu ve výši jeden milion korun. Tuzemský broker podle centrální banky porušil princip obezřetnosti, když bez vědomí klientů obchodoval na vlastní účet s jejich akciemi.

Cyrrus převedl v roce 2016 na svůj účet téměř milion kusů akcií společnosti Innovative Commerce obchodované na burz NewConnect ve Varšavě. Akcie byly 61 klientů společnosti Cyrrus, kteří neměli o transakci ani tušení.

„Firma tak porušila povinnost zavést opatření k ochraně vlastnického práva zákazníka,“ uvádí květnovém rozhodnutí regulátora. Cyrrus chybu přiznává a nebude se proti rozhodnutí odvolávat. Zároveň ale tvrdí, že klientům transakcí nezpůsobil škodu.

Šlo o lidskou chybu, nikoli ale vědomou, a nedošlo k tomu, že bychom klienty okradli o majetek,“ říká spolumajitel Cyrrusu Jiří Loubal. Před dvěma lety byly bezcenné akcie vyřazeny z obchodování na varšavské burze a měly být převedeny na účet Cyrrusu. „Na něm ležely dva roky, pak jsme je hromadně prodali jednomu zájemci, načež s kurzem akcie proběhla manipulace, která zvýšila jejich cenu,“ dodává Jiří Loubal.

Aby se podobná situace již neopakovala příjal prý Cyrrus opatření, a to ještě před rozhodnutím centrální banky.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.