Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

ČNB pionýrem v EU – skoro po deseti letech zvýšila sazby

Banky 03.08.2017 | 13:21 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB se dnes odhodlala skoro po deseti letech zvýšit své sazby. Guvernér Rusnok tedy pro tento krok našel potřebnou většinu mezi centrálními bankéři. To že taková většina existuje podle nás naznačil již na tiskové konferenci po červnovém zasedání.  

Repo sazba se tedy z „technické nuly“ zvýšila 0,25 %. Jedná se o druhý krok v normalizaci měnové politiky poté, co ČNB opustila kurzový závazek. ČNB je první centrální bankou v Evropské unii, která se v průběhu současného hospodářského cyklu rozhodla tento krok učinit. Koruna na tento krok reagovala posílením. Dokonce se podařilo prorazit hranici 26  korun za euro.

ČNB k tomuto kroku vedla výtečná kondice české ekonomiky. Ta si podle nás ve druhém čtvrtletí uchovala svůj silný růst, který se nyní přelévá do zvyšování mezd. HDP se podle naší čerstvé prognózy letos zvýší o 3,7 % a mzdy by v nominálním vyjádření měly přidat 6,4 %. To vše nasvědčuje tomu, že ČBN dnes se zvyšováním sazeb ještě neskončila.

Podle našeho odhadu ji rostoucí domácí inflační tlaky přimějí centrální bankéře zvyšovat sazby ještě jednou. Mělo by se tak stát na listopadovém zasedání. V příštím roce pak podle nás přijdou ještě další tři zvýšení sazeb. Největší nejistotou je budoucí politika ECB. Pokud ta nezačne také utahovat svou měnovou politiku, tak bude ČNB sazby zvedat těžko. Druhou nejistotu představuje kurz koruny. Jestli bude posilovat příliš, tak sazby také porostou pomaleji.

Viktor Zeisel, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.