CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

03. 08. 2017

0 komentářů

Den D – zvýší ČNB po deseti letech sazby?

 

Dnešní zasedání ČNB bude velice napínavé. Nová prognóza pravděpodobně znovu ukáže centrálním bankéřům, že sazby by měly jít v třetím kvartále vzhůru. Část z nich i proto asi nebude vidět důvod k odkládání prvního růstu sazeb (po skoro deseti letech). Někteří však mohou být “na vážkách”.

Loading 

Jednak proto, že koruna od posledního zasedání posílila jak vůči euru, tak především vůči dolaru (od začátku roku již o 16 %), a utáhla tak měnovou politiku přirozeně nehledě na sazby. To samo by ale asi dostatečným důvodem k obezřetnosti nebylo. Pádnějším argumentem může být současná politika ECB. Ta se vzhledem k prudkým ziskům eura (na frontě s dolarem) zatím neodhodlala trhy aktivněji připravovat na konec měnové expanze (QE a záporných sazeb). V ČNB mohou mít strach z toho, aby “předčasný” růst sazeb v Česku v takové chvíli ještě nezesílil spekulativní příliv peněz do Česka.

Pokud se ČNB pod vlivem takových obav rozhodne zatím vyčkávat, avšak připraví si půdu pro růst sazeb na podzim, trhy asi nijak výrazně nezaskočí. Investoři na rozdíl od ekonomů s dnešním růstem sazeb spíše nepočítají, ale sázejí na jeden růst sazeb do konce roku (podle sazeb FRA). V takovém scénáři koruna může zůstat v lehké defenzivě, avšak výraznější reakci neočekáváme.

Výraznější impuls by trhy dostaly v případě růstu sazeb. Koruna by se pravděpodobně mohla pokusit znovu testovat 26,00 EUR/CZK. Pod těmito úrovněmi nicméně vidíme silné podpory eura, na kterých by mohli zahraniční investoři zavírat své dlouhé spekulativní pozice v korunách. První růst sazeb po (skoro) deseti letech by se tak nesl ve znamení návratu volatility do jinak “líného” letního obchodování.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *