CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

11. 03. 2015

0 komentářů

Růst mezd zůstává velmi umírněný

 


 

V posledním čtvrtletí loňského roku se průměrná mzda zvýšila o 2,3 %, přičemž rychleji se přidávalo ve veřejném sektoru, kde průměr překonal dokonce hranici 28 tisíc korun. Nakonec i v celoročním vyjádření se ve veřejném sektoru platilo lépe než v tom podnikatelském. Rozdíl zůstal zhruba stejný a pohyboval se nad 200 korunami.

Pokud bychom srovnávali tuzemské mzdy v eurech s okolními zeměmi, devalvací z roku 2013 jsme si jednoznačně znovu pohoršili. Zatímco ještě v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v ČR téměř 1000 eur, nyní jsme na 933. Jde o druhý rok poklesu o více než tři procenta. Kupní síla tuzemských zaměstnanců se tak při nákupech v zahraničí či dovolených jednoznačně snížila.

Co se týče samotné výše mezd, tak i nadále platí, že nejvyšší průměrnou mzdu mají zaměstnanci v peněžnictví a pojišťovnictví (48 157 korun), zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech (47 364 korun) a v energetice (41 343 korun. Na opačném pólu jsou zaměstnanci v ubytování a pohostinství (14 03 korun) a v administrativě (16 725 korun),“ uvedl Miroslav Novák z Akcenty.

Samozřejmě průměrné mzdy jsou zajímavým číslem, avšak jde o částky, na které nedosáhnou více než dvě třetiny zaměstnanců. Proto stojí za pozornost mediánová mzda, která je o více než 4 tisíce nižší než průměr. Ani její meziroční růst není nijak dramatický. Medián se zvýšil o 2,6 % a reálně si tak připsal 2,1 %.

Ekonomické oživení sebou přináší výrazné zlepšení situace na trhu práce, které se však rozhodně neprojevuje výrazným tlakem na zvyšování mezd. Vývoj mezd je tak i nadále velmi umírněný a rozhodně nijak nepodkopává konkurenceschopnost ani finanční výsledky firem. Na druhé straně ovšem stále tlumí růst spotřebitelské poptávky a tlumí i inflaci, která tak zůstává hluboko pod cílem centrální banky.

REKLAMA

Podobný vývoj mezd jako v loňském roce předpokládáme i pro rok letošní. Rychleji se bude přidávat ve veřejném sektoru, který s navyšováním platů začal už v závěru loňského roku. Soukromé firmy se do navyšování mezd i s ohledem na nízkou inflaci nebudou hrnout. Výjimkou mohou samozřejmě být nedostatkové profese, kam patří především technici. Pokud jde o mezinárodní srovnání ani zde si nijak výrazně tuzemský zaměstnanec nepolepší.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Přijde vlna, která zničí krásný hrad z písku?

S nástupem 3. čtvrtletí je hospodářský růst i nadále robustní. Sektory jako obrana, AI a výroba léků proti obezitě zažívají boom a ceny aktiv dosahují absolutního maxima. Nemohou však naši křehkou ekonomiku podobnou písečnému hradu zničit faktory jako neudržitelné americké fiskální výdaje, geopolitické šoky či neveselé demografické trendy?

Text: Redakce

25. 07. 2024

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *