CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Jan Traxler

29. 08. 2011

36 komentářů

Vyvážené portfolio – zlatá střední cesta

 


 

Vydělávat dlouhodobě přes 10 % p.a. je pořádná fuška. Málokterý investor se může za uplynulých 5 let chlubit takovým výnosem. Pro většinu je vůbec úspěch, pokud nejsou ve ztrátě. A tak si po neúspěšných pokusech a se šířícími se obavami o budoucnost stále více lidí říká, že méně může být někdy více – a nechávají peníze na spořících účtech, nebo v konzervativních fondech (ve fondech peněžních trhů nebo v korunových dluhopisových fondech).

Existuje ale i poměrně rozsáhlá skupinka investorů, která se táže: „Jak rozumně vyvážit portfolio a stabilizovat růst? Nemusí jít o desítky procent, stačí 5 – 6% výnos.“ Na podobné otázky zpravidla pohotově reaguji: „Kupte akcie ČEZ a budete mít každý rok cca 5 % výnos z dividend. Nesmíte ale sledovat tržní cenu akcií, ta bude kolísat.“

Dnes si ukážeme ještě jinou cestu, sestavíme velmi jednoduché a zároveň rozumně vyvážené portfolio z podílových fondů. Portfolio, které v uplynulých letech vydělávalo a které má potenciál na střednědobém až dlouhodobém horizontu nadále generovat výnos kolem 6 % p.a. I toto portfolio podléhá krátkodobým výkyvům, ale menším než čistě akciové portfolio.

Než budete číst dál, ještě upozorňuji, že investování není exaktní věda. Neexistuje žádný správný postup, žádné dokonalé portfolio. Proto vám také každý investiční poradce připraví trochu jiný návrh portfolia. Dnes se podíváme na jeden takový návrh.

Z čeho vybírat?

Selský rozum nám říká, že musíme hledat jednotlivé investice, které mají potenciál dlouhodobě vydělávat alespoň 6 % p.a., jinak by akorát výnos portfolia snižovaly a těžko by celkový výnos přesáhl 6 % p.a. Třeba korunové dluhopisové fondy by sice v době paniky na akciových trzích snižovaly volatilitu celého portfolia, ale dlouhodobě by ho ve výnosech až příliš brzdily. České státní dluhopisy mají aktuálně na 10 letech výnos do splatnosti cca 3,2 % p.a., po odečtení nákladů na správu fondu lze tedy u korunových dluhopisových fondů očekávat na desetiletém horizontu výnos kolem 2,5 % p.a.

REKLAMA

Ještě nižší výnosy lze očekávat od dluhopisů amerických i německých, u kterých bychom navíc museli kalkulovat s měnovým rizikem. Podobně i české nemovitostní fondy jsou v potenciálních výnosech značně limitované díky stále poměrně vysokým cenám nemovitostí a nízké rentabilitě pronájmu. V úvahu tedy připadají akcie, komodity a rizikovější dluhopisy.

Základní struktura portfolia

Akcie by měly na delším horizontu tvořit základ každého portfolia. Dále bychom portfolio měli vyvážit komoditami a rizikovějšími dluhopisy. Problém spočívá v tom, že ceny akcií padají, když jsou špatné vyhlídky ekonomického růstu (přesněji řečeno, když firmy reportují horší než očekávané hospodářské výsledky). V této situaci klesají také ceny cyklických komodit a zhoršující se hospodářské výsledky firem snižují důvěru věřitelů – riziková prémie firemních dluhopisů roste a jejich tržní cena tudíž klesá. Takže na vyvážení akcií se nehodí cyklické komodity ani korporátní dluhopisy.

Zůstávají nám tedy jako vhodný doplněk k akciím dluhopisy vládní z rozvíjejících se zemí a necyklické komodity, tj. drahé kovy a zemědělské komodity.

Ještě je dost podstatné vzít v úvahu měny. Americký dolar a euro způsobují českým investorům značné ztráty. Jeví se tedy rozumné větší část portfolia investovat s měnovým zajištěním do české koruny. To bohužel nabízí jen pár kvalitních fondů. Alternativou může být švýcarský frank, který je znám z historie svou stabilitou, což prokazuje i poslední dva roky. Relativní sílu oproti dolaru ukazují také měny rozvíjejících se ekonomik s nízkým zadlužením, speciálně asijské a latinskoamerické měny, asijské jsou ale výrazně stabilnější.

REKLAMA

Příklad vyváženého portfolia

Nyní zbývá vybrat konkrétní fondy. Portfolio pak může vypadat například následovně:

Na akcie jsem zvolil dva fondy, jeden se zaměřením na podhodnocené akcie na rozvinutých trzích (Credit Suisse Global Value) a druhý se zaměřením na růstové akcie asijských rozvíjejících se trhů (Templeton Asian Growth). Oba fondy jsou aktivně spravované a mají mezi konkurencí nejlepší historické výsledky.

Pozn.: Podrobný návod, jak vybírat aktivně spravované fondy, najdete v článku Jak vybírat podílové fondy.

REKLAMA

Portfolio je doplněno o fond ČP Invest Zlatý, který investuje do drahých kovů a akcií těžebních společností. Fond zajišťuje investice pevným kurzem do koruny. Ačkoliv se jedná o jeden z nákladově nejdražších fondů v ČR (TER 3,29 %), díky měnovému zajištění nemá se svým zaměřením na drahé kovy konkurenci.

Zemědělské komodity v portfoliu nemáme, protože jediný rozumný fond zaměřený na zemědělské komodity v ČR nabízí společnost BNP Paribas (Parvest World Agriculture) a tento fond není měnově zajištěn, takže klesající dolar prozatím požral veškeré zhodnocení fondu.

Čtvrtým a posledním fondem v portfoliu je dluhopisový fond Templeton Global Total Return, který se snaží zhodnocovat majetek podílníků nejen úroky u dluhopisů, ale také měnovými pohyby. Vybírá si do portfolia vládní dluhopisy s vyšším úrokovým výnosem a s potenciálem posílení měny, aktuálně drží například pozice v korejských státních dluhopisech, polských nebo malajsijských a zároveň spekuluje na pokles eura.

Zhodnocení 6,77 % p.a. za 5 let

Všechny tři zahraniční fondy mají nejvyšší pětihvězdičkový rating od Morningstar. Celé portfolio má velmi dobrou historickou výkonnost, na pětiletém horizontu 6,77 % p.a. (po přepočtu do korun). Od začátku roku je v mínusu pouhých -4,2 %, zatímco akcie na Pražské burze ztratily 20 % a index S&P 500 necelých 10 %.

V simulaci historické výkonnosti portfolia jsou u dvou fondů použity jiné měnové třídy, neboť mají delší historii. Fond Templeton Global Total Return je zobrazen v dolarové variantě, se zajištěním do švýcarského franku by fond za uplynulých 5 let vydělal po přepočtu do korun téměř o 30 % víc. Naopak fond Credit Suisse Global Value je zobrazen ve švýcarském franku. Varianta se zajištěním do české koruny by byla zhruba o 17 % horší. Relativní výkonnost jednotlivých fondů najdete na následujícím grafu:


V portfoliu máme dva fondy s korunovým zajištěním, na které celkem připadá polovina portfolia. 30 % zaujímá dluhopisový fond Templeton Global Total Return se zajištěním do švýcarského franku. Zbylých 20 % tvoří fond Templeton Asian Growth vedený v euru, ten ale není měnově zajištěn a v portfoliu má především akcie v hongkongském a singapurském dolaru, dále v indické a indonéské rupii, thajském bahtu, korejském wonu a dalších asijských měnách. V našem portfoliu se tak zcela vyhneme americkému dolaru i euru.

I přes propad akciových a komoditních trhů v roce 2008 a nedávnou vlnu výprodejů je portfolio po pěti letech v zisku přes 6 % p.a. Pokud se na podzim propad akcií prohloubí, klesne i hodnota tohoto portfolia. Ztráty by ale měly mírnit fondy Templeton Global Total Return a ČP Invest Zlatý. Ty se starají o „vyvážení portfolia“ a částečnou „stabilizaci růstu“. Z dlouhodobějšího pohledu má takové portfolio potenciál nadále vydělávat kolem 6 % p.a. v korunách.

Autor je ředitel FINEZ Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 36 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • MK

  30 srpna, 2011

  Z vaseho portfolia mam tuseni, ze jedinym spravnym krokem by bylo sazet presne proti vam.

  Odpovědět

 • MK

  30 srpna, 2011

  Z vaseho portfolia mam tuseni, ze jedinym spravnym krokem by bylo sazet presne proti vam.

  Odpovědět

 • MK

  30 srpna, 2011

  Z vaseho portfolia mam tuseni, ze jedinym spravnym krokem by bylo sazet presne proti vam.

  Odpovědět

 • MK

  30 srpna, 2011

  Z vaseho portfolia mam tuseni, ze jedinym spravnym krokem by bylo sazet presne proti vam.

  Odpovědět

 • Gekko

  30 srpna, 2011

  Pane Traxler zdravím. Těch 30 % ve zlatě myslíte vážně? Takový podíl jsem já svým klientů nedoporučoval ani v době kdy zlato bylo 1200 až 1300 dolarů za unci a vy jste v té době všude chrlil články o nesmyslnosti investic do zlata. Tehdy jsem vám oponoval a svým klientům říkal, aby stále drželi 5 až 15 % investičních aktiv ve zlatě. Totéž doporučuji i dnes…

  Odpovědět

 • Spekulant

  30 srpna, 2011

  No a? Ja mam ve zlate 80% od doby kdy pan Traxler psal ze zlato je bublina a ze ztratilo lesk, takze nekde kolem $1000/oz

  Odpovědět

 • Anonym

  30 srpna, 2011

  Gekko, stale stejne priominky… stale stejna odpoved:
  Me nazory na zlato jsou konstantni – stale tvrdim, ze zlato je pouze dlouhodoby uchovatel hodnot.
  Historicky jsem se v clancich dvakrat venoval zlatu, na jare 2008:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/vyplati-se-dnes-investice-do-zlata/
  a v lete 2009:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/zlato-uz-ztratilo-lesk/
  Za obema clanky si stojim. Zadna zmena nazoru, zadne ode zdi ke zdi. Je to jen o tom, ze nekdy se vyplati investice typu „uchovatel hodnot“ (2008, 2011), jindy je to zbytecne betonovani kapitalu (2009, 2010).
  V tom clanku z jara 2008 mimochodem zminuji i fond CP Invest Zlaty.
  Hezky den
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Jan Manak, BNP Paribas IP

  30 srpna, 2011

  Dobrý den,
  fond Parvest World Agriculture tu je registrovaný vedle USD varianty také ve variantě s plným měnovým zajištěním do EUR (LU0363509208). To určitě stále není optimální pro CZK investora, ale eliminiuje to řekněme 2/3 měnového rizika, protože volatilita kurzu USD k CZK je řádově 3x vyšší, než volatilita EUR/CZK.
  Pro milovníky koruny jsme spustili širokospektrální komoditní fond, BNPP L1 World Commoditites, který se obvyklým složením blíží indexu DJ UBS Commodity Index. Tedy zemědělské komodity okolo 30% a cenné kovy okolo 15%. Zbytek energie (cca 1/3) a průmyslové kovy. To vše s plným měnovým zajištěním do CZK.
  Ad zlato jako uchovatel hodnoty. Ano, to platí v horizontu stovek nebo i tisíců let. Boužel to nemusí platit v jediném lidském životě. Osobně jsem vůči zlatu skeptický, ale rozumím, že k němu investiční obec utíká v momentě, kdy nevěří jiným typům aktiv.

  Odpovědět

 • Anonym

  31 srpna, 2011

  Ona EUR varianta dle meho skromneho nazoru neni zrovna vitezstvi, spis naopak.
  Jednoduse receno, EURO je dnes ryze spekulativni sazka na to, ze z eurozony vypadnou Recko, Spanelsko, Italie, Belgie atd.
  Pokud ale euru rekne „Sbohem“ prvni Nemecko, tak je asi vsem jasne, jakym smerem pujde kurz eura… a to nebudou jen desitky procent.
  Takze to uz radsi komodity v dolarech, protoze kdyz pujde do kopru dolar, tak ceny komodit v dolarech poleti nahoru… po prepoctu do korun ne, ale aspon tak na padu dolaru neprodelate, zatimco u EUR varianty byste mohl prodelat kalhoty.
  Co se tyce celokomoditniho fondu, tech je na trhu v CR vice (a prichod CZK varianty od BNP Paribas jsem velmi uvital). Nicmene jak uz pisu v clanku, cyklicke komodity nema moc smysl michat jako protivahu k akciim, protoze s akciemi velmi silne koreluji. Takze do vyvazeneho portfolia se dle meho soudu hodi vice jen necyklicke komodity.
  Mimohodem na cyklicke komodity bych preferoval akcie tezebnich spolecnosti, maji dlouhodobe vysi vynosy nez samotne cyklicke komodity (ropa, med apod.)
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Radek

  31 srpna, 2011

  Z vašeho příspěvku usuzuji, že rozpad eurozóny považujete za nevyhnutelný, otázkou je pouze, kdo odejde první. Je to tak?
  Podle mého názoru se eurozóna udrží. Nejspíš zkrachují některé země, ale z pohledu eura to nebude taková tragédie. Dokonce si myslím, že pro Evropu to bude lepší než rozpad celé eurozóny.

  Odpovědět

 • Anonym

  31 srpna, 2011

  Ano, verim, ze euro prezije, ale ne v soucasne podobe… rozpad eurozony vidim jako nejpravdepodobnejsi variantu, viz:
  http://www.penize.cz/svetova-ekonomika/211219-ocima-expertu-muze-recko-zachranit-navrat-k-drachme
  P.S. Pokud zacnou krachovat nektere zeme, tak zkrachuje hlavne spousta bank a duchodove systemy napric celou Evropou. Bojim se, ze to behem par let prijde. Viz
  http://www.investujeme.cz/clanky/skutecna-krize-se-blizi-co-s-investicemi/

  Odpovědět

 • Radek

  31 srpna, 2011

  Díky. Jsem větší optimista… ale doplácím na to 🙂

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  31 srpna, 2011

  Portfolio se zdá být na první pohled syntézou více populárních názorů, ale postrádám u něj nějakou investiční filosofii. Tedy důvod, proč by mělo být zrovna takhle poskládané.
  1)Mezi těmi akciovými fondy bude silná korelace.
  2)Zlatý fond ČPI je nesmysl.
  a)Papírové investování do ETF a akcií v době, kdy se mluví o skandálech ETFek na zlato?Good luck.
  b)Nesmyslná cena za správu. Ale úplně nesmyslná!
  c)Zajištění do CZK není potřeba. Slabý dolar háže nahoru cenu zlata.
  d)Teď zařazovat zlato do portfolia? Může to být klidně 5 let ztrátový byznys.
  3)Kurz CHF/CZK je taková podivná spekulace. Až budou Švýcaři sanovat banky, tak to může udělat pěkný kolotoč. Měnový vztah těchto dvou zemí je hodně složitá analýza. Pochybuju, že nějaký investor pochopí, co tím autor myslel.
  4)6% ? Při takovémto buy&hold? Nic ve zlém, ale to je přinejmenším velmi diskutabilní. Není tam důvěryhodný (tu Asii moc nepočítám) pokus o poražení benchmark výkonnosti akciových indexů.To číslo je střízlivé max před poplatky. Navíc ten ČPI v tom taky dělá paseku.
  Já bych si takové portfolio nekoupil. Volatilita 2 cifry, výnos jedna cifra. Autor by si měl něco přečíst o tom, jak uvažují lidé při rozhodování za nejistotě. Nejlépe Prospektovou teorii Kahnemana a Tverskyho, kteří vysvětlili příčiny iracionální rizikové averze, která je ve své původní příčině racionální.
  Nene, tohle portfolio svět nezboří. Technicky je sice podivné, ale mnohem větší průšvih je obchodní argumentace, která nedává žádnou logiku. Být prodejcem a tohle mi někdo dal na vysvětlování klientovi, tak portfoliomanažera vykostím:-)
  Abych jen nekritizoval. Za mnohem efektivnější považuji skládat portfolia pomocí metod CAPM a regresní analýzy. Tomu musí předcházet fundamentální makroanalýza. Stojí za to si namodelovat VaR. Pak udělat stabilní jádro složené z nekorelovaných instrumentů na bázi dluhopisů. K tomu do stelitu portfolia pomocí fundamentální analýzy dělat nějaký sektor/stock/commodity picking pro zvýšení výkonnosti. Výsledek je malá volatilita portfolia a relativně hodně pravděpodobný nadinflační výnos.
  Ale dělat kvalitně portfolia pro lidi, co mají stovky tisíc, se nevyplatí nikomu. Takže ve finále je to stejně jedno. Ve finále se budou prodávat public investice s nesmyslnými očekáváními stejně, protože ti, kdo to budou dělat kvalitně se tím neuživí.
  Jinak autorovi článku za jeho snahu o osvětu fandím a přeji mu hodně zdaru!

  Odpovědět

 • Anonym

  31 srpna, 2011

  Toz Ondro, muzes tu predstavit jine vyvazene portfolio z podilovych fondu (tak aby bylo dostupne pro drobne investory vcetne pravidelnych investic), ktere bude mit na petiletem horizontu vynos aspon 5 %. p.a. v CZK pri nizsi volatilite nez uvedene portfolio?
  Jsem moc zvedavy. A to nemyslim ironicky. Jak uvadim i v clanku, kazdy poradce pripravi klientovi trochu jine portfolio a ja budu jedine rad, kdyz se tu v diskuzi objevi napady na jine sestaveni portfolia.
  Diky.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management
  P.S. Vsechna cisla o vynosech a v grafu jsou cisteho v CZK.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  31 srpna, 2011

  Dal jsi mi tolik podmínek, že to není možné. V tom je právě ten fór.
  Jaký je smysl omezování se těmito podmínkami? Už několik let dělám to, že mým drobným klientům říkám ,ať si radši koupí knížku místo pofidérního investování na kapitálovém trhu. Pochybném pro malé investory, neboť dneska existuje plno studií, které prokázaly, že drobný investor investující do podílových fondů prodělá leda kalhoty místo, aby vydělal.
  Nemá dost kapitálu na to zaplatit někoho, kdo tomu aspoň trošičku rozumí. Sám tomu nerozumí a dělá chyby, zbytek mu sežerou poplatky.
  To je taková teze finančních domů, že investování na kapitálových trzích (public či private) je pro každého. Ve skutečnosti je jen pro ty, co tomu rozumí nebo ty, co mají prachy. Ostatní vždycky zapláčou. Přečti si nějaký odborný materiál třeba o amerických domácnostech, jak super investují. Všichni si to jednou podle Forbes, CNBC a pod. Investiční bankéři vydávají záměrně falešná doporučení. Je to v bledě modrém to samý, jako když nějaký chytrák z Capital Partners nebo Colosea vysvětluje 0,5% pohyb akcie ČEZu.
  Jinak ten návod, jak sestavovat portfolio, co jsem psal předtím, je metoda, jak jsme konstruovali portfolia, co máme. Cíl je minimální volatilita a reálné udržení hodnoty. Nic víc. Já i tohle považuju za úspěch.

  Odpovědět

 • Radek

  31 srpna, 2011

  „Cíl je minimální volatilita a reálné udržení hodnoty. Nic víc. Já i tohle považuju za úspěch.“
  – na to podle mého soudu stačí penzijní fondy 🙁

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  31 srpna, 2011

  To o nich máte dost zkreslenou představu:-) Asi nevíte, co mají v portfoliu.

  Odpovědět

 • Radek

  31 srpna, 2011

  Zřejmě myslíte těch 85 – 95 % českých státních dluhopisů. Osobně se nebojím
  – krachu ČR
  – výrazně vyšší inflace v ČR
  Nemluvě o tom, že navzdory zvýšení ratingu ČR výnosy dluhopisů půjdou spíš nahoru (dneska jsou velmi nízko) a penzijní fondy drží dluhopisy především s krátkou durací, tak i výnosy penzijních fondů ve středním horizontu půjdou o něco výše (a podle mého názoru nad inflaci).
  Nebo snad myslíte něco jiného?

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  31 srpna, 2011

  Proti českým státním dluhopisům nic nemám:-)Ale penzijní fondy? To už snad radši to portfolio od Honzy:-)
  BTW myslíte si opravdu, že ty prachy tam fakt jsou? Vždyť to jsou všechno účetní kejkle. Stejný jak v bance. Tam je obrovskej prostor pro to dělat papírový zisky. Myslíte, že je náhoda, že významná část západních konglomerátů má ve skutečnosti záporný vlastní kapitál? Myslíte, že v ČR se to dělá fakt o tolik líp? Ale houby. Akorát těch MBSek nekoupily tolik jako třeba v Anglii nebo Německu, protože jsme tu sto let za opicema:-)
  PF jsou skladiště pro toxic waste, co si nikdo normální nekoupí.

  Odpovědět

 • Radek

  31 srpna, 2011

  Ale já netvrdím, že bych penzijní fondy doporučoval. To ani náhodou. Jen říkám, že k vašemu účelu (minimální volatilita, pokrytí inflace) jsou dostačující.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  31 srpna, 2011

  To teda nejsou. Proč by mě mělo zajímat, že jsou krátkodobě efektivní, když ty kontrakty se uzavírají na dlouhou dobu. Fakt nic ve zlém, ale je to pěkná blbost.BTW už jste někdy viděl volatilitu penzijního portfolia? Podle absoltně netušíte jakou volatilitu ty portfolia mají. Vy vidíte max jedno číslo za rok a to může být klidně zfixlovaný.Z toho si moc dlouhou časovou řadu neuděláte. Trošku zdravýho rozumu proboha!

  Odpovědět

 • Radek

  31 srpna, 2011

  A jaký portfolio byste tedy doporučil pro udržení alespoň reálné hodnoty, co vidíte jako dobrý úspěch (jestli vám tedy dobře rozumím)? Opravdu mě to zajímá. Díky. Podle toho, co jste psal prve, mi vycházelo, že současné PP to plní „bez práce“.

 • Ondřej Záruba

  1 září, 2011

  Tak předně o tom, jak se chovají portfolia penzijních fondů nemáme dostatek informací, abychom to mohli z odborného pohledu posoudit. Můj postoj k těmto institucím vychází ze několikazdrojů informací. Za prvé je to důvěryhodná odborná akademická obec, kterou v mých očích reprezentuje především profesor Jílek. Ten ve svých knihách několikrát zmiňuje aféry českých fondů, které se spálily na MBS a derivátech. Dále se znám osobně s jedním bývalým portfoliomanažerem penzijního fondu, který mi líčil hrůzostrašné historky. Za další to, co na sebe fondy prozrají to rozhodně nevyvrací.
  Vy vnímáte jen to PR.
  A jaké portfolio bych doporučil? Předně jsem odpůrcem stylu buy and hold. To znamená, že jsem přesvědčen, že jediný způsob, jak spravovat likvidní finanční investice je aktivní správa. Na to je metod plno. Ať si každý vyberu tu, u které se mu dobře spí. Já jsem koncepci, kterou používám už popsal o pár příspěvků výše.

 • Investor

  31 srpna, 2011

  Krasny portfolio. Hned bych do neho sel, kdybych ovsem chtel platit predrazeny manageeeeery a prekupniky fondu a jetse k tomu ve vysledku prijit o prachy s oduvodnenim, jojo pane krize je krize, zkuste si prikoupit vic a cekejte, urcite to pujde zase nahoru.

  Odpovědět

 • Preprodejce pojistek

  31 srpna, 2011

  Tak si to spocitejme jak na tom klient bude doopravdy, neboli cela pravda.
  3 000 000CZK je vstup jen aby se s vama preprodejce bavil.
  Portfolio udela 6.77% coz je 203,100CZK
  Preprodejce si vezme 40,620CZK
  Behem roku se zcela urcite provedu veledulezite transakce takze nakonec klient zaplati na poplatcich cca 20 000.
  A to nepocitam dan z pripadnyho prodeje.
  Takze idealni vysledek bude 5% p.a pri riziku ztrat v radu desitek procent. Nebo jinak jeden rok budem dole 30% a nez se to dostane zpet jsme na deseti letech s tim ze se porad musi platit za „spravu“ a inflace nas taky znici. To je obchod stoleti, nehlede na to ze tech 40 600CZK za to mate doopravdy spickovy zahranicni poradenstvi (obsahle reporty s doporucenim k nakupu, coz je VZDELAVANI) od renomovanejch investoru s praxi 30+ let a s historii k prostudovani na jejich strankach. (Reporty lze cist zpetne nekolik let a tim overit uspesnost te firmy) Plus je samozrejmost tri mesicne garance vraceni penez kdyz se vam to nebude libit, takze behem tech trech mesicu ma clovek dost casu k prostudovani historie ty firmy.
  Ceska kotlina je fakt plna vydriduchu a ojebavacu, kam se kouknes.
  Lidi kdo chce investovat, nejlpesi investice je do vzdelani, zacnete anglictinou.

  Odpovědět

 • Anonym

  31 srpna, 2011

  Moc nechapu souvislost s clankem… ale pokud se domnivate, ze vyse uvedene portfolio je portfolio „aktivni spravy FINEZ“, tak Vas mohu vyvest z omylu, v nich byste nenasel aktualne jediny fond. V clanku se jedna o ukazku PASIVNIHO PORTFOLIA, velmi jednoducheho vyvazeneho portfolia pro dlouhodobe drzeni.
  A pokud Vas to zajima, tak za pripravu a rozbor takoveho portfolia si uctuji jednorazovy poplatek 6000,- Kc (nic vic) a na oplatku pak pri pripadnem zrostredkovani nakupu fondu maji klienti o 20-60 % nizsi vstupni poplatky.
  Takze placete asi na spatnem hrobe.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Preprodejce pojistek

  31 srpna, 2011

  Cekal nekdo jinou reakci?

  Odpovědět

 • Oskar Michl

  1 září, 2011

  Vy doporučujete investovat do studia angličtiny. Já doporučuji Vám investovat do studia češtiny. Třeba by Vám pomohlo pochopit smysl česky psaných vět.

  Odpovědět

 • ???

  1 září, 2011

  Vase vety nejsou dobre napsany. Navic v cestine se clovek dozvi jen PR od panu preprodejcu, kteri jen preprodavaji fondy od svejch spratelenejch manageru. Cely tohle financni poradenstvi je podvod a nikdy to zadnymu investorovi nic dobreho neprineslo.

  Odpovědět

 • Zdeněk Havlíček

  31 srpna, 2011

  Moje GoldCoinProof portfolio za posledních 5 let:
  2006 – Velké Losiny, nákup 4900,-
  2006 – Klementinum Praha, nákup 4900,-
  2007 – Ševčínský důl, nákup 4900,-
  2007 – Mlýn ve Slupi, nákup 4900,-
  2008 – Most ve Stádlci, nákup 5570,-
  2008 – Pivovar Plzeň, nákup 5385,-
  2009 – Zdymadlo Střekov, nákup 6562,-
  2009 – Mlýn v Ruprechtově, nákup 6232,-
  2010 – Hamr v Dobřívě, nákup 7388,-
  2010 – Důl Ostrava, nákup 7869,-
  Za pět let je to tedy investovaných 58606,-Kč při nákupu 1 ks mince z každé emise. Současná cena fyzického kovu obsaženého v mincích je cca 85000,- což je nárust o 45% což je průměrně 9% ročně. Tržní (sběratelská) cena je však okolo 160000,- což je nárust o 173% za 5 let tedy téměř 35% ročně.

  Odpovědět

 • Papalas

  1 září, 2011

  Nojo pane, jenze to jste urcite nepodporil zadnyho poradce, kterej ted nema z ceho zit a musi o to vic okradat vase spoluobcany, takhle by to neslo, mela by se zavest dotace poradcum.

  Odpovědět

 • Martin Štěpnička

  31 srpna, 2011

  Díky za zajímavý článek pane Traxlere.

  Odpovědět

 • Spořínek

  1 září, 2011

  Především moc děkuji panu Traxlerovi za zajímavý článek. K obsahu a k tomu co zaznělo v diskuzi mám pár dotazů a připomínek
  a) píšete, že portfolio je vhodné i pro pravidelné investování a pro drobné investory. Bylo by dobré ještě doplnit informace ohledně minimální počáteční a minimální následné výše investice u zmiňovaných fondů (např. v prospektech fondů dostupných na http://www.franklintempleton.cz jsem tyto údaje nikde nedohledal, ale možná že je chyba mezi židlí a klávesnicí)
  b)jsou výpočty průměrné roční výkonnosti „hrubé“, nebo již po odečtení vstupních a manažerských poplatků
  c)když jsem si procházel prospekt toho Templeton European Total Return Fund, tak mi tento nepřipadá jako příliš orientovaný na vládní dluhopisy rozvíjejících se zemí, kolem 75% tvoří dluhopisy evropských zemí a USA, včetně současných či potenciálních budoucích „čuníků“. Korejské a malajské dluhopisy musí být skryté v kolonce „ostatní“, která sama o sobě zahrnuje zhruba 14%. Nebyl by z tohoto hlediska vhodnější alternativou např. Templeton Asian Bond Fund? (jiná otázka je, zda jsou asijské dluhopisy skutečně „bezpečným přístavem“, ale to tady asi nevyřešíme, myslím že problematika asijských dluhopisů je natolik široká, že by vydala přinejmenším na samostatný článek)
  d)nebylo by i pro drobného investora schůdnou cestou investovat do některého fondu zaměřeného na necyklické komodity denominovaného v dolarech a proti měnovému riziku se zajistit nákupem certifikátu spekulujího na pokles dolaru vůči Kč?

  Odpovědět

 • Anonym

  1 září, 2011

  ad A) vyse minimalni investice zalezi na distributorovi… v CR ma vetsina distributoru srovnatelne podminky:
  – pravidlene investice od 500,- Kc mesicne na fond
  – jednorazova pocatecni investice od 10 000,- Kc na fond, jednorazova nasledna investice od 2000,- Kc na fond
  ad B) vypocty jsou cisty vyvoj hodnoty majetku fondu… tzn. po odecteni nakladu fondu (manazersky poplatek apod.), ale neberou v potaz vstupni poplatky.
  Vyse vstupnich poplatku opet zavisi na distributorovi, standardne u zahranicnich akciovych fondu byva 5 %, dluhopisovy 2,5 %, CP Invest ma 4 %. Ale dle objemu investice nebo individualnich podminek mohou byt vstupni poplatky nizsi.
  Ve FINEZ mame nasledujici sazby:
  http://www.finez.cz/zprostredkovani-investic/podilove-fondy
  ad C) Divate se na Templeton EUROPEAN total return, podivejte se na Templeton GLOBAL total return – regionalni struktura k 31. 7. 2011:
  USA 11,3 %
  Korea 11,1 %
  Madarsko 8,2 %
  Malajsie 6,2 %
  Polsko 6,0 %

  Existuji i fondy primo na EM bondy, nejlepe pak v lokalnich menach, takove fondy ma BNP Paribas a HSBC… ale maji vyrazne vyssi volatilitu. Templeton GTR je flexibilnejsi, kdyz rostou rizikove prirazky (klesaji ceny rizikovejsich dluhopisu), muze mit velkou cast kapitalu napr v US treasuries.
  ad D) Fondu na necyklicke komodity moc neni. Zminovali jsme tu krome zlata fond Parvets World Agriculture. Je to urcite varianta, ktera stoji za zvazeni.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Martin Štěpnička

  1 září, 2011

  Při 500Kč min. investici na fond a portfoliu, kde nejmenší podíl jednoho fondu je 20%, je minimální měsíční investice do celého portfolia 2500Kč. To není tak moc, ale ne každý klient si to může dovolit. Zvláště pokud má v „portfoliu“ podportfolio s extra dlouhým horizontem na penzi, druhé se středním horizontem, třetí s kratším horizontem (i když to dnes asi většina řeší pouze železnou rezervou na spořícím účtu), hypotéku a rodinu (tj. např. 4 krky na jedné výplatě).
  Jaké je pak řešení? Nakupovat každý měsíc jen část portfolia? Přeci jen se uchýlit (to sloov mi přijde poměrně vhodné) do life-cyclů, které míchají různé fondy od 500Kč měsíčně dohromady?
  Tvorba vlastního fondu/programu fondů mi prijde lepší než výše uvedené varianty, ale zatím u nás není hojně nabízena. Nabízí jej např. ČPI, ale jejich nabídka není dostatečně bohatá)? Není tady právě ten prostor na trhu?

  Odpovědět

 • Anonym

  1 září, 2011

  Zajimavy podnet, diky za nej. Osobne nemam casto klienty, se kterymi bychom resili vice ruzne nastavenych portfolii, to byva vyjimecne a zpravidla se jedna o kratky casovy ucek „sporeni na bydleni“ pred tim, nez si bere hypoteku. A na to pak klient volne prostredky ma.
  Ale obecne samozrejme muze byt investor, ktery chce investovat treba jen 1000 Kc mesicne… pak hold musi volit bud mene diverzifikovane portfolio (napr. CS Global Value + Templeton Global TR), nebo nejaky prednastaveny vyvazeny program.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět