Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Stát vydá dluhopisy pro občany. Za korunu.

Stát vydá v posledním čtvrtletí letošního roku státní dluhopisy pro občany. Měly by mít úročění vyšší než termínované vklady a spořicí účty.

Ministr financí
Miroslav  Kalousek sdělil v rozhovoru pro deník Právo, že stát vydá ve 4. čtvrtletí letošního roku dluhopisy, které budou moci v bankách a na burze kupovat i občané České republiky. Nominální hodnota dluhopisu bude 1 Kč a minimální nákup bude za 1000 Kč. První emise by měla být v objemu 10 mld. Kč.

Úročení dluhopisů se splatností 1 a 5 – 6 let by mělo být vyšší než u spořicích účtů a termínovaných vkladů. "Není ale samozřejmě úkolem státního dluhopisu vrhnout na finanční trh bezkonkurenční produkt," uvedl Miroslav Kalousek.

„Dluhopisy pro občany už stát slibuje dva roky, je otázka, jestli si to znovu nerozmyslí. Hodnotit výhodnost půjde, až budou známy přesné podmínky emise. Roční dluhopisy ale zjevně neoslní a výnosy spořicích účtů – tedy těch lépe úročených – nepřekonají. Na trhu si stát půjčuje na rok za 1,3 % p.a., nabízet občanům více by bylo pro státní pokladnu nehospodárné a ministr by za to sklidil oprávněnou kritiku," komentuje záměr ministerstva financí Aleš Tůma, analytik společnosti Partners.

Dluhopisy bude možné nejprve koupit v bankách a na burze, později i na CzechPointech.

Česká republika získala ve středu vyšší rating, což bude tlačit úrokové sazby státních dluhopisů dolů. Stát díky tomu může ušetřit desítky miliard korun, které nezaplatí na úrocích.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

3 komentáře: “Stát vydá dluhopisy pro občany. Za korunu.”

 1. Petr Jr. napsal:

  Chcete zpět peníze z neoprávněných zisků monopolu ČEZ?

  Vyplňte elektronickou přihlášku na http://www.sponel.cz a připojte se k tisícům dalším.

  http://www.sponel.cz

  • Pavel Hek napsal:

   Vaše snaha je marná, ale pochybuji že jste schopen to pochopit. K tomu aby jste dosáhli svých cílů vám doporučuji získat majoritní podíl akcií ČEZu. Pak máte šanci na úspěch.

  • Miroslav Piták napsal:

   Můžete prosím definovat co to je neoprávněný zisk Čezu? Já si to nějak neumím představit.

   Kdybyste sledoval vývoj ceny elektrické energie např. na zahraničních trzích (naše energetická burza nemá takovou historii), tak by jste se nedivil rostoucím cenám energií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.