CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Petr Zámečník

18. 08. 2011

0 komentářů

Kupte si státní dluh!

 


 

Asociace pro kapitálový trh zveřejnila výsledky podílových fondů za první pololetí letošního roku. Celkově investoři z fondů spíše utíkali – a peníze vybírali. Podílové fondy a jejich správci tak přišli o 3,5 mld. Kč. Významnou výjimkou jsou překvapivě dluhopisové fondy.

Dluhová krize v Eurozóně a USA je významným rizikem pro ekonomiku i kapitálové trhy. Přesto i drobní investoři vybírají především konzervativní investice a naopak vstupují do rizikovějších. Navzdory chaosu na dluhopisových trzích největší přírůstky za poslední čtvrtrok zaznamenaly dluhopisové fondy.

Dluhopisy lákají zřejmě vyšším výnosem. Kdo nově nakoupí dluhopisy či dluhopisové fondy, může očekávat vyšší zhodnocení. Na druhou stranu je vyšší zhodnocení vykoupeno vyšším rizikem – ostatně jako vždy při investování. Investoři si začínají uvědomovat, že i státy mohou zkrachovat. Požadují tak vyšší výnos při koupi nových dluhopisů a zároveň klesá cena dluhopisů na burzách.

Dalším rizikem jsou úrokové sazby. Centrální banky drží úrokové sazby na rekordně nízkých úrovních. Níže jít již nemohou. Jakmile začnou centrální banky sazby zvyšovat, bude klesat cena dluhopisů. V tomto směru se již vyjádřil Fed: Úrokové sazby zvyšovat nebude, pokud se neobjeví významné riziko inflace. A ani ECB se zvyšováním nespěchá.

Jak investovat do dluhopisů

Domácnosti nemají v současnosti příliš možností přímých investic do dluhopisů. Je možné je sice koupit např. na pražské burze, nicméně minimální objemy jsou zásadním omezujícím faktorem. Vláda nyní připravuje emisi dluhopisů pro občany. Výnos mezi 2 a 3 % ale nikterak neoslní ani při minimální investované částce 1 000 Kč.

Nejvyužívanější příležitostí investic do dluhopisů jsou penzijní fondy. Téměř 95 % majetku penzijních fondů tvoří státní dluhopisy a tuto možnost využívá přibližně 4,5 milionu lidí. Penzijní připojištění se ale vyplatí buď starším lidem, za předpokladu příspěvku zaměstnavatele nebo jako doplněk investic s maximálním vkladem buď do 500 Kč nebo v extrémním případě 1500 Kč měsíčně. Na další investice již příliš vhodné není.

Dluhopisové fondy představují příležitost pro jednorázové i pravidelné investování. A této možnosti využívá stále více lidí. Jen za druhé čtvrtletí letošního roku lidé nakoupili podílové listy dluhopisových fondů v objemu 4,9 mld. Kč.

Dluhopisové fondy vs. Ostatní

Dluhopisové fondy ve druhém čtvrtletí zářily. Jen díky jejich přírůstku nebyl propad objemu aktiv ve správě investičních společností tak hluboký. Nejhůře dopadly konzervativní fondy peněžního trhu, z nichž lidé vybrali téměř 6,8 mld. Kč.

Výběr z fondů peněžního trhu je pochopitelný. Prostředky v nich uložené slouží jako likvidní rezerva, tedy peníze pro případ nepříznivých událostí. A těch v době hospodářské recese není málo: Firmy krachují, spoří, propouštějí… lidé ztrácí práci. Stát spoří, snižuje výdaje… lidé přicházejí o sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti.

Dařilo se ještě fondům fondů – tedy podílovým fondům investujících především do podílových listů jiných podílových fondů. V Česku jsou v této formě nabízené zejména fondy životního cyklu, které jsou stavěné na dlouhodobé pravidelné investice. Větší výkyvy by se jich tak neměly příliš týkat, a dokud se významná část jejich investorů nedostane do důchodového věku, měly by postupně růst na objemu. Ve druhém čtvrtletí přidaly téměř 1,5 mld. Kč.

Tabulka 1: Objem investic podle typu fondu (v mld. Kč)

 

Stav k 31. 6. 2011

změna od 31. 3. 2011

Konec formuláře

Fondy peněžního trhu

56,7

-6,8

Zajištěné fondy

54,8

-1,1

Akciové fondy

41,5

-0,8

Dluhopisové fondy

37,9

4,9

Smíšené fondy

32,9

0,2

Fondy fondů

17,9

1,5

Nemovitostní fondy

2,2

0

Celkem

243,9

-2,1

Zdroj: AKAT ČR

Stále nejvíce prostředků zůstává ve fondech peněžního trhu. Již dávno jsou ale pryč doby, kdy v jediném fondu peněžního trhu byla uložena polovina všech prostředků investovaných prostřednictvím podílových fondů.

Je správný čas investovat?

Panické zprávy zaplňují novinové stránky i finanční servery. Krize. Strach. Panika. To jsou jedny z nejčastěji užívaných pojmů v souvislosti s kapitálovými trhy. A právě tato slova v novinových článcích naznačují, že je čas pro obezřetnou, ale odvážnou investici.

Před každou investicí je ale nezbytné si ujasnit:

  • Co od investice očekávám,
  • jaké jsem ochoten podstoupit riziko,
  • kdy budu peníze potřebovat a
  • co budu dělat, když budu nečekaně peníze potřebovat dříve.

V dobách turbulentních trhů se nevyplácí investovat jednorázově, ale buď pravidelně, nebo investici alespoň rozložit na několik částí. Díky tomu lze vydělávat i v případě, že trhy ještě poklesnou. A samozřejmě je bezpečnější riziko rozložit i investicí do různých investičních příležitostí či produktů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *