Sobota 15. srpna. Svátek má Hana.

Uvažujete o investování do komodit? Začněte s obilovinami

Obiloviny se začaly pěstovat dávno před začátkem našeho letopočtu a dodnes jsou základní součástí lidské výživy. Obiloviny zároveň patří mezi nejstarší obchodované komodity a naprostá většina komoditních burz začínala právě s těmito plodinami. Jak můžete s nimi začít vy?

První obchodovaný kontrakt byl na chicagské komoditní burze roku 1851 na kukuřici. Počtem otevřených futures kontraktů patří ke špičce, přičemž nejobchodovanější zůstává již dlouhou dobu kukuřice s jedním milionem otevřených kontraktů na chicagské komoditní burze. Nenechme se ale mýlit, obiloviny se pomocí forwardů (typ mimoburzovního terminovaného obchodu) obchodují již několik tisíc let.

Současný vývoj

V letošním roce stály obiloviny dlouho na pokraji zájmu, jejich cena stagnovala a v průběhu léta dokonce klesala. Na rozdíl od energií, průmyslových a drahých kovů dlouho nezareagovaly na hospodářské oživení a na svá roční minima si sáhly až na přelomu září a října.

V době, kdy některé kovy zaznamenávaly stoprocentní zisky, hlavní zástupci obilovin kukuřice a pšenice ztráceny meziročně desítky procent. Od začátku října se však souhrou několika negativních faktorů zvedly ceny na světových burzách o 20 % a dále mají tendenci pozvolně růst.

Proč obiloviny?

Mezi hlavní výhody obilovin patří nižší volatilita ve srovnání s ostatními komoditami. Poptávka u agrárních produktů je stabilnější, než v případě ropy či mědi, protože není tak ovlivněna hospodářským cyklem. V době expanze trhů od nich nemůžeme očekávat rekordní zisky, na druhou stranu ani oslabení není tak prudké jako v případě většiny ostatních komodit. Tato vlastnost má reálný dopad na velikost marginu (záloha v případě obchodování futures kontraktů), který je nižší a v případě minikontraktů může dosahovat pouze několik set dolarů. Likvidita u minikontraktů pokulhává za klasickými kontrakty, ale v případě obchodování nejbližšího kontraktního měsíce se není třeba obávat horšího plnění obchodního příkazu.

Graf: Srovnání vývoje cen kukuřice (červené) s komoditním indexem Reuters/Jefferies dvaceti komodit (modré) od března 2007

Co ovlivňuje cenu obilovin?

Kromě obecných vlivů, jako je hospodářský vývoj, inflace nebo síla měny, ovlivňuje cenu obilovin především počasí. To rozhoduje o výnosech, kvalitě zrna, termínu a náročnosti sklizně. Počasí hraje jednu z hlavních rolí, a to nejen u obilovin, ale také u dalších plodin. Proto je pro investora velmi důležité sledovat vývoj teplot, srážek a stav sklizně v hlavních pěstitelských oblastech po celém světě.

Investoři také sledují průběžné odhady výnosu sklizně a procento sklizené úrody k určitému datu ve srovnání s minulostí. Zralé zrno je velmi náchylné k nemocem a v případě špatného počasí je zkáza rychlá. Dalším indikátorem budoucího cenového vývoje jsou exportní ceny a stavy zásob, které jsou počítány a zveřejňovány na týdenní bázi. Tyto indikátory mají poměrně vysokou vypovídací hodnotu a profesionálové se bez nich při dělání investičních rozhodnutí neobejdou.

V dlouhodobém horizontu bude záležet na rozvoji alternativních paliv, vývoji světové populace a pokroky v genovém inženýrství, jakým způsobem se bude cena obilovin vyvíjet. Výroba biopaliv má rostoucí tendenci a plochy vhodné k osetí jsou omezené. Přestože v současnosti jsou obavy ohledně nedostatku obilovin z důvodu výroby biopaliv liché, v budoucnu se tyto dva světy budou čím dál tím více střetávat.

Obiloviny také patří mezi nejčastěji geneticky upravované komodity na světě. Tyto úpravy zvyšují výnosy a kvalitu a mohou tak tlačit ceny obilovin směrem dolů. Pokud se v budoucnu naopak prokáže jakákoliv zdravotní závadnost geneticky modifikovaných plodin, výsledek bude přesně opačný.

Demografie je další z faktorů, které dlouhodobě tlačí obilovin nahoru. Vzrůstající počet obyvatel světa klade čím dál vyšší nároky na farmáře zvyšovat výnosy a rozšiřovat pěstitelské plochy. Zdroje a možnosti jsou ovšem omezené a názory na produkční možnosti naší planety se liší.

Investiční nástroje

Do komodit se dá investovat pomocí tří investičních nástrojů – futures  kontraktů, CFD a ETF fondů. Profesionálové s dostatečným kapitálem obchodují převážně pomocí futures na burze, ale pro začátečníky může být problém kupovat celé kontrakty kvůli nedostatečnému kapitálu a pravidlům money managementu.

Začátečníci proto využívají nabídky derivátových produktů CFD nebo ETF fondů obchodovaných na mimoburzovních trzích, které jsou na podkladové aktivum (futures kontrakt) navázány. S těmito produkty lze obchodovat od jedné setiny objemu kontraktu a to dává začátečníkovi možnosti, jak se naučit obchodovat na komoditních trzích s nižším rizikem ztráty.

Není už na investici pozdě?

V horizontu několika měsíců se bouřlivý vývoj na trhu s obilovinami nedá očekávat. Sklizeň v USA dopadla velmi dobře a ani u substitutů nevypadá situace dramaticky. Vývoj cen obilovin v uplynulých několika letech dokládá, že se nepodílejí na extrémních růstech ani poklesech komoditních trhů a patří proto mezi nejbezpečnější komodity.

Obiloviny tedy nejsou pro agresivní spekulanty, ale spíše pro obchodníky s vyšší averzí k riziku, kteří již mají předchozí znalosti a zkušenosti z finančních trhů (akcie, podílové fondy). Ať už jste ohledně budoucího vývoje optimisté či pesimisté, spekulovat se dá na růst i pokles, a proto není nikdy pozdě začít obchodovat.

Autor je analytik X-Trade Brokers.

Investujete do zemědělských komodit?

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “Uvažujete o investování do komodit? Začněte s obilovinami”

 1. rawuakd napsal:

  oWmFuC rufaxcycvxoe, [url=http://daufhiszrxuv.com/]daufhiszrxuv[/url], [link=http://lwuvgwtkoxtj.com/]lwuvgwtkoxtj[/link], http://fhcztswvrbhz.com/

 2. andrea napsal:

  je-li investor je ve svém oboru profesionál, umí vaše prostředky zhodnotit. My umíme nemovitoti. V současné době je více, nez 1.800 nemovitostí v USA vhodných k investici , domy v USA
  ve statech TN,IN,PE,CA od 35.000 USD nakoupene pro nase klienty v dražbě v hodnote 40-60% soucasne trzni ceny , obsazene najemniky, navratnost teto investice je mezi 2 az 3 lety,
  zhodnoceni 100%, pravidelne mesicni cash flow do ceske republiky z najemneho mezi 500-900 USD mesicne. Domy jsou v USA na katastralnich uradech prevadeny ihned, investori dale disponuji napriklad porovnanim cen srovnatelnych nemovitosti v dane lokalite a pod.info@nemovitostivusa.cz

 3. MM napsal:

  Jen mi chybí informace, jaké jsou např. roční procentní náklady na držení obilovin. V případě rolování kontraktů totiž můžete prodělat i pokud jde cena komodity nahoru.Kazda sranda neco stoji a nikdo vam v USA strazit spizirnu zdarma nebude:))

 4. Karel napsal:

  „Do komodit se dá investovat pomocí tří investičních nástrojů – futures kontraktů, CFD a ETF fondů.“
  Tak si myslim, ze snad byly spleteny ETF a ETC.
  Na komodity máme „exchange traded commodities“ ETC, to je jisté a o tom se zde nemluví. Ale ETF bývá vetsinou na burze prodáváný fond, závislý vetsinou na akciovém indexu a ne na komoditách.

 5. Konference napsal:

  Male doplneni:

  „na svá roční minima si sáhly až na přelomu září a října“… to se tyka psenice, kukurice byla na minimu uz na prelomu srpna a zari.

  „Do komodit se dá investovat pomocí tří investičních nástrojů – futures kontraktů, CFD a ETF fondů.“… a nebo jeste pomoci certifikatu a komoditnich fondu.

  „spekulovat se dá na růst i pokles, a proto není nikdy pozdě začít obchodovat“… jeste chybi dodat a – a delat co nejvic obchodu, at z toho mate vic na poplatcich ;-)))

  Ale jinak nebyt to PR clanek, tak proti nemu nic nemam. Obiloviny povazuji za jedny z mala investic, ktere jsou dnes atraktivne oceneny. S nekterymi klienty jsme prave do psenice a kukurice koncem zari zainvestovali.

  Jeste jeden maly tip. Pro dlouhodobe drzeni jsou zajimave indexy RICI Enhanced. Ty jsou kalkulovany z kontraktu s ruznou splatnosti, tzn. kratkodobe extremni vykyvy dane treba pocasim na ne maji trochu mensi dopad. Jejich vyvoj vice odrazi dlouhodoby trend.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.