CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Petr Fejtek

02. 11. 2009

0 komentářů

Uzdravování fondů pokračuje

 


 

V jakési atmosféře se však s klidem můžeme vrátit až někam do let 2005 – 6, protože i současnost vlastně určují ty nejkonzervativnější investice (jsou-li to vůbec investice). Osobně jsem přesvědčen, že ani fondy peněžního trhu ani zajištěnky žádné investice nejsou, protože se od nějakých bankovních účtů příliš neodlišují. Vždy jsem je považoval jen za určitou „mateřskou školku“ investorů, i když, pravda, o trochu lepší než slamník.

Když jsme u vzpomínek, zatlačme slzu v oku – v roce 2007 šlo z celkem 32miliardového přílivu nových peněz 30 % do smíšených a 19 % do akciových fondů! Za letošek horko těžko zmírníme krvácení na 10 miliard (do začátku září to bylo ještě 15,5 miliardy) korun, a to jen díky peněžnímu trhu a zajišťákům. Ale abychom jen neplakali, dobrá zpráva je, že několik tisíc investorů již absolvovalo i vysokou: akciové fondy se letos ani jeden měsíc nedostali do odkupů a diplomovaní investoři do nich již donesli bezmála 2 miliardy!

Nu a co říjen naznačuje? Revoluce se nekonala: 550 milionů do peněžáků, 670 do zajišťáků a moc toho už na ostatní „nezbývá“. Dluhopisové konečně 70 miliony vykoukly alespoň nad hladinu, navíc můžeme zvážit, že ze zajištěných přes 100 milionů putovalo do jednoho zaměřeného na peněžní trh a 220 milionů na státní dluhopisy. Tedy formálně zajištěnci, ale věcně MM a dluhopisy. Ach ty statistiky, jak že to prý říkal Winston Churchil: věřím jen těm, které si zfalšuju sám… Můj šéf zas kdysi: statistika je jako sekaná – musím vědět, kdo ji vařil a co do ní dal.

K pláči jsou i za říjen smíšené fondy, které evidentně snad nejhůř zklamaly ty, řekněme své středoškoláky. Ti se na maturitu vykašlali a průběžně své zkušenosti s nimi dávají vale, ostatně šlo i v říjnu o jedinou zápornou složku celkového součtu.

O akciových fondech si sice můžeme snít, ale těch pár desítek milionů měsíčně ukazuje nejvýš, že naděje umírá poslední. Tak mi zas nedá, abych nezmínil našeho favorita ISČS Sporotrend, který od začátku roku vynesl úžasných 153 %. Roční výkon 116 % také není k zahození a co říkáte průměru za 5 let ve výši ročních 8,5 % – to je přece jak ze školních skript o výnosu akcií!

REKLAMA

Ale jinak pozor na zpětné zrcátko: například den před státním svátkem ukazoval roční výkon našeho indexu PX přes 64 %, zatímco v pátek to byla už jen necelá polovina (32 %). Loňské vlny srovnávací základny dělají hrozné věci, navíc „dno“ loňského pádu amerických indexů přijde teprve 20. listopadu (pak nastane až ještě hlubší jaro).

To ovšem uteče hodně vody a zda poteče do kopce, můžeme jen spekulovat. Varovné hlasy, že půlroční rally skončila, zní stále silněji – zato „doktor zkáza“ Noel Roubini se nechal slyšet, že růst USA v druhém pololetí bude „dobrý“. Rozvinuté ekonomiky prý čeká obnova ve tvaru U, zatímco rozvíjející se trhy čeká obnova silnější.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *