CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Petr Břicháč

14. 12. 2011

16 komentářů

Tak co teď? Investice, zlato, nebo slamník? Kam nyní s penězi?

 


 

 

Jaké jsou momentální možnosti a jak může vypadat rozhodování střadatelů či investorů. Osobně si myslím, že nyní to má daleko složitější konzervativní investor, který preferuje bezpečí investice. Právě ty jsou obvykle reprezentovány dluhopisy, ovšem díky zhoršené makroekonomické situaci je současná výnosnost těch opravdu bezpečných velmi nízká. Mezi bezpečnější emitenty dluhopisů se naštěstí řadí i Česká republika, nicméně i přes určitý pokles cen v minulých týdnech vynáší například tříletý český  dluhopis cca 2,3 % p.a., což je srovnatelné s výnosy některých spořicích účtů. Výsledkem je pak logicky celkem vysoký odliv z krátkých bezpečných aktiv, jako jsou např. fondy peněžního trhu. Současná situace tedy nutí i konzervativní investory uvažovat o dalších alternativách, které trh aktuálně nabízí.

Řada klientských otázek se stále točí okolo zlata, v úvahu přicházejí i další komodity nebo některé akcie. Zejména některé dividendově silné tituly se stávají i pro konzervativní klienty alternativou. Konzervativní investor se určitému svázání se sazbami nevyhne ani při nákupu zajištěných produktů, ale ty, které mají dobrý podklad, mohou být zajímavým kompromisem.

Pro investory s menší averzí k riziku jsou současné ceny akcií a některých komodit na velmi zajímavých hladinách. Trochu problém je, v jaké investovat měně. V českých korunách velký výběr investičních titulů není, euro se potácí nad propastí a dolar také není žádná výhra. A co se týče cen akcií, většina investorů nyní asi řeší otázku, zda se budou či nebudou opakovat ceny z jara 2009 a tedy, zda ještě vyčkávat nebo ne. Tady je ale každá rada drahá. A asi jediné racionální řešení v této situaci zní: nakupovat postupně. Investor si tak zajistí průměrnou cenu, která může být ve finále velmi atraktivní.

Trochu jednodušší to mají investoři s orientací na dividendy. Dle výše očekávané dividendy se mohou jednoduše rozhodnout, zda je pro ně dividenda dostatečnou odměnou za přijaté riziko. Nicméně ani v tomto případě bych se postupných nákupů úplně nezříkal.

REKLAMA

Podíváme-li se na aktuální investiční příležitosti, zajímavé jsou již zmíněné dividendové tituly, a to jak u nás, tak ve světě. Většinou jsou to akcie ze sektorů utilit či telekomunikací. Naopak, před krizí díky dividendám oblíbené finance nyní až na výjimky dividendy nenesou a investoři se jich spíše zbavují. Na druhou stranu se tento obor může stát pro vyhledávače adrenalinu a vysokého výnosu zajímavou příležitostí. Stačí se podívat na pětiletý vývoj akcií, Čechům celkem blízkých, Erste. Příležitostí nemusí být pouze banky, ale většina akcií je nyní „v akci“.

Dalším aktivem, kde se dají hledat dobré příležitosti, jsou komodity. Zajímavé jsou zejména pro investory, kteří se ztotožňují s názorem, že vyřešení dluhové krize se neobejde bez zvýšení inflace. Komodity jsou totiž v inflační době jedním z nejlepších udržitelů hodnoty a nehovoříme zde pouze o stále populárním zlatě, ale o komoditách jako celku. Pokud se bude i nadále dařit rozvojovým zemím a jejich obyvatelstvo bude dále bohatnout, tak by se mělo dařit i zemědělským komoditám.

Co tedy poradit zkušenému a co méně zkušenému investorovi?

Chování zkušeného a nezkušeného investora by se v zásadě nemělo lišit. Oba by se vždy měli držet své strategie a nepodléhat panice. Rozdíl mezi nimi je v tom, že zkušený investor si již několik propadů prožil a měl by je tedy snášet lépe. A ten méně zkušený si je prostě musí prožít.

Dodržením strategie myslím dodržení chování dle svého investičního cíle. Pokud má investor dlouhodobý investiční cíl, tak by ho okamžitý pokles neměl vyděsit a spíš by ho měl chápat jako nákupní příležitost. Pokud je jeho cíl krátký, pak by měl mít v portfoliu výrazně větší podíl kvalitních dluhových aktiv, která mu nyní ale moc nevydělají. Ovšem pro někoho je to přijatelná daň za klidný spánek.

REKLAMA

Je to vše ale také o osobní preferenci a toleranci k riziku. Podíváme-li se na české současné ceny,  pak pětiletý státní „kalouskův“ dluhopis vynese po 5 letech lehce přes 3 % p.a. (jen pro zajímavost: na trhu 5 letý státní dluhopis nese jen přes 2 %) a oproti tomu česká akciová stálice  ČEZ při současné ceně cca 740 Kč a předpokládané dividendě 50 Kč  by přinášela hrubý dividendový výnos cca 6,7 % p.a.  Každý investor si tedy musí položit otázku, zda půjčí bezpečně státu na pět či deset let za cca 3 % p.a., nebo půjde raději do rizika za 6,7 % p.a.  Já osobně mám celkem jasno.

Autor je ředitel Securities Trading LBBW Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 16 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • džíbod

  17 prosince, 2011

  Naučit se konzistentně profitovat na kapitálovém trhu je otázka mnoha mnoha let tvrdé práce, na to má z principu věci velmi málo lidí(jak peněz tak času)- nicméně těchto lidí co překonalo toto nesnadné období je tu cca 5000.
  Zbytek co to kdy zkusí jednoduše peníze trhu odevzdají a jdou dál svou vlastní cestou či nastoupí do zaměstnaneckého procesu.
  K jádru věci. Co tedy doporučit člověku, laikovi, který chce na nastávající krizi participovat finančně?
  Můj názor bude možná klišé, ale jako \“nejméně\“ rizikové pro člověka co má cash, a přemýšlí nad tím jak jej jako investiční laik zhodnotit, je ekonomická(povětšinou z neplacených hypoték) koupě nemovitostí a její následné dlouhodobé vytěžování.
  Jak jste si možná v poslední době všimli, lidé začínají mít čím dál větší problém splácet své hypotéky. Tento trend bude s nastupujícím ochlazením světové ekonomiky pokračovat, a zdá se tedy, že nás čeká období kdy budou banky poušťet do trhu hordy nemovitostí jejichž majitelé byli s platební morálkou po mnoho měsíců na štíře.
  Nedávno sem s již nastoleným trendem slyšel oficiální číslo České Spořitelny, jejíž mluvčí sdělila, že takovýchto nemovitosí \“pouští\“ do veřejných aukcí(kde se jejich finální prodejní cena může lišit s reálnou tržní i o 30 a více procent) cca 15 týdně.
  Pokud pochopíte veškeré okolnosti s tímto \“investičním tipem\“ spojené musí Vám být jasné, že bude existovat nejen trend lidí, kteří hypotéku pustí, ale i trend lidí kteří si na ni z mnoha důvodů nešáhnou(včetně těch, kteří se díky své morálce dostanou do registrů a hypotéku nezvládnou).
  A přesně tito lidé budou tvořit jádro poptávky po Vaší nabídce- pronájmu bytu. Pokud tedy vycházím z toho, že bytová potřeba je na žebříčku hodnot na předních pozicích, není se z pohledu 10-20 let čeho bát. Ano, existujou kalkulačky, které Vám vypočítají roční výnosnost se započtením veškerých nákladů a rizik spojených s držením a pronájmem nemovitosi, nicméně pokud si odmyslím fakt, že budu investovat \“za své\“ může se roční výnos v následujících letech pohybovat kolem 10% ročně.
  A víte co? Tuto investici si může dovolit řídit i laik. Není zapotřebí kdovíjaký money management, zkušenosti či trpělivost. Stačí selský rozum a chuť zaplatit ročně daň.
  GL!

  Odpovědět

 • Radek

  18 prosince, 2011

  No, nevím…
  http://www.investujeme.cz/clanky/neni-kradez-jako-kradez-aneb-cerny-najemnik-vladne/
  Vy asi žádnou nemovitost nemáte, že?

  Odpovědět

 • džíbod

  18 prosince, 2011

  Pravda Radku, nemám. Nicméně dá se to poměrně lehce vyargumentovat. Všechno je to o pravděpodobnosti úspěchu/neúspěchu naražení na takového chronického neplatiče… V tuzemsku jsou statisíce OSVČ, kteří nemají ani páru jaká je procentuální pravděpodobnost, že např do roka skončí a přesto se zadluží na několik let dopředu a jdou do toho po hlavě. Podle mě je tohle v dnešním absurdním světě naprostá nutnost. Pro úspěch rozhodně. Nebát se akceptovat určitou míru rizika je základ. Jestli je z pohledu článku lepší nakoupit fyzické zlato, ČEZ, pár plechovek leča a parmskou šunku anebo koupit pár bytů v aukcích, to si musí každý člověk zvážit sám:)
  Ale dík, a spokojené svátky! :]

  Odpovědět

 • stas

  18 prosince, 2011

  Investice primo do majetku svetove ekonomikrz, bez zprostredkovatelu, bank a jinych podobnych!

  Odpovědět

 • Lukaš

  18 prosince, 2011

  Měl bych pro investory jeden tip. Zkuste managed futures. Jedná se o alternativní třídu aktiv, která není v ČR příliš známá, ale o to atraktivnější. Managed futures tvoří tzv. „money manageři“, kteří vlastní licenci CTA (commodity trading advisor) a mohou tak spravovat veřejné vklady. Tito profesionálové spravují portfolia ruzným subjektum a jejich výkonnost je skutečně vynikající. Existují manažeři co dokáží zhodnotit investoruv majetek i o 20% p.a.
  Investor si muže vybrat manažera, jehož přístup k trhum mu nejlépe vyhovuje (každý manažer Vám vysvětlí co a jak obchoduje) nebo vložit peníze do fondu, který je následně alokuje několika vybraným manažerum. Velkou výhodou je, že manažeři si berou odměnu pouze ze zisku, takže neplatíte skryté poplatky.
  U nás je fondu tohoto typu zde: http://www.focusequityinvestments.com

  Odpovědět

 • stas

  18 prosince, 2011

  pekne riziko

  Odpovědět

 • Investor

  19 prosince, 2011

  -Cez, banky atd. za par let- pockejte az je trh trochu vyfackuje..
  -Drahe kovy-pouze fyzicky, je jedno v ktere dobe pokud koupite Oz za $300 uchovate si hodnotu $300, pokud nakoupite Oz za$1500, uchovate si hodnotu $ 1500, Zadna velka veda.
  -Nemovitosti v kazde dobe.POZOR -Pouze najemni nemovitosti a v dobre lokalite, NE predrazena Praha,Brno atd..-I je trh vyfackuje.
  -Podniky- ja mam rad sluzby.
  -Rodina a pratele- tato oblast se mi moc nedari…-(
  – VZDELANI
  Hezky den

  Odpovědět

 • Zdenek

  20 prosince, 2011

  Děláte chybu v úvaze. Koupíte-li něco 5× levněji, lze toho totiž koupit 5× víc.

  Odpovědět

 • Investor

  20 prosince, 2011

  To vy delate chybu v uvaze…95% lidi si mysli, ze kdyz koupi Au 1 Oz za $500 a zlato stoupne na $1000/Oz tak vydelaji $500, bouzel se myli, proto vetsina prodelava, ve skutecnosti jste nevydelali vubec NIC. Mozna , ze pri zpetnem prodeji dostanete vice papirku , ale hodnota je stejna, A TO VLASTNE JDE.

  Odpovědět

 • Zdenek

  20 prosince, 2011

  Cena po prodeji zase může klesout. Dokoupíte a máte větší množství, vyšší hodnotu než předtím a za stejné peníze.

  Odpovědět

 • investor

  20 prosince, 2011

  Vydim, ze jste o hodnote nic nepochopil, zkusim to jinak. V roce 1995 kdyz budu chtit cinzak v Praze musim dat cca 20mil. v roce 2011 musim dat cca 50mil za stejny cinzak, PROC??? Hodnota domu je porad stejna!! Cili kdybych v r.1995 20mil smenil za zlato a dnes jej prodal muzu si koupit cca stejny cinzak v Praze. Hodnota domu=hodnota zlata, ta se nezmenila, zmenila se pouze kupni sila papirovych penez. Za 15let budu muset dat 80mil za stejny cinzak , kdyz dnes 50.mil smenim za zlato a 15 let jej prodam koupim zase stejny dum. Zlato, stribro jsou pouze uchovatele hodnoty. Nic jste NEvydelali na hodnote ale oproti druhym co si ponechali papirove penize jste v jejich ocich zbohatli, vy vsak vite SVE-). Pokud chcete na zlate vydelavat musite na to jinak , ale to je na delsi dizkuzi. Hezky den

  Odpovědět

 • Zdenek

  20 prosince, 2011

  Příklad. Jaguár/auto v roce 1970 byl za 20kg zlata. Dnes za stejnou hromadu/vaši hodnotu/ lze koupit těchto aut 20, technicky někde jinde a vlastně 20 krát je vůči autu hodnota zlata větší. Hodnoty se prostě mění.

  Odpovědět

 • Investor

  20 prosince, 2011

  Hodnoty se nikdy nemeni drahy priteli. Za 1 unci zlata jste se slusne oblekl pred 2000 lety, stejne jako DNES.
  To hodnoty vyjadrene v penezich se meni. V roce 1980 kdybych sve penize smenil za zlato, jeste dnes jsem ztratovi( ocisteno o inflaci) Ale to je jina kapitola. Po roce 2013 skutecne poznate o cem tady mluvim…

  Odpovědět

 • Zdenek

  20 prosince, 2011

  V tu dobu cena zrovna vyskočila, potom šla opět dolů. V tom se asi neshodnem, cena zlata totiž oproti dřívějšku plave, stejně jako jeho hodnota, není k ničemu fix. A s oděvem klasický omyl, dřív se šilo ručně, dnes se lze slušně obléct podstatně levněji a lépe jak před 2000 lety za 1 Oz. Šití je dnes nejméně placený obor. Přeji dobrou noc.

  Odpovědět

 • dzibod

  20 prosince, 2011

  Pánové, akademické diskuze mě vždy fascinovaly, ovšem já se ptám- mám v kapse dědictví v hodnotě 6 milionů po prarodičích, jak mám s přijatelným rizikem co nejefektivněji participovat na následujících 10 letech? děkuji

  Odpovědět

 • Investor

  21 prosince, 2011

  2mil stribro-fyzicky/nemecko-7%dan.
  2mil najemni nemovitost, tak aby generovala cash-7–8%p.a.
  2mil burza-futures-silver/pozor na paku/max 25%margin. Fin. VZDELANI
  Hlavne NE:akcie,dluhopisy, sporeni, fondy apod. Pi.oviny. Zdravim-)

  Odpovědět