CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Jan Traxler

14. 11. 2011

21 komentářů

Zlato, nebo ČEZ?

 


 

 

Jak vydělat jedenáct milionů z jednoho milionu

Akcie firmy ČEZ jsou takovým „českým zlatem“. V minulém desetiletí přinesly investorům nevídaný výnos. Od roku 2002 do poloviny roku 2008 vzrostla jejich cena o neuvěřitelných 2500 %. Pak ovšem cena prudce klesla během devíti měsíců o 60 %. Od té doby cena opět mírně stoupla a více méně se pohybuje v rozmezí 700 – 900 korun na akcii.

To znamená, že pokud jste nakoupili akcie ČEZ před deseti lety za jeden milion korun, v roce 2008 na vrcholu měly hodnotu 24 milionů korun, v březnu 2009 měly hodnotu 10 milionů korun a dnes byste je prodali za 12 milionů korun. A to ve výpočtu nejsou zahrnuty dividendy, s nimi by byl výnos ještě vyšší. Pro srovnání, u zlata byste za stejné období měli z jednoho milionu dolarů miliony čtyři. V korunách byste na zlatu vydělali za deset let zhruba dvojnásobek vložené částky. A k tomu žádné dividendy.

Graf 1: Relativní vývoj ceny zlata (USD) a akcie ČEZ (EUR) za 10 let

REKLAMA

Zdroj: Finanzen.net

Z tygra je dnes slon

Není divu, že ČEZ má u nás mezi investory značnou oblibu, vždyť mnoho lidí díky firmě ČEZ zbohatlo, a to počestným způsobem díky vlastnictví akcií v té době růstové firmy. Dnes už je situace trochu jiná. Z mrštného tygra se stal nemotorný slon. Už od něj nemůžeme čekat skokově rostoucí zisky. Ale můžeme se spolehnout na jeho hmotnost a sílu.

Firma ČEZ má pevné postavení na trhu, ve výrobě elektřiny takřka monopolní, v distribuci přinejmenším oligopolní. Z toho pramení stabilní tržby a potažmo i zisky společnosti. Zhruba 60 % čistého zisku pak firma rozděluje svým akcionářům na dividendách, z toho 2/3 inkasuje Ministerstvo financí jakožto majoritní vlastník ČEZu. Vzhledem k tomu, jak vypadá rozpočet České republiky, se dá očekávat, že vláda bude nadále chtít rozdělovat velkou část čistého zisku firmy ČEZ na dividendách.

V uplynulých třech letech činila dividenda 50 Kč, 53 Kč a 50 Kč na akcii. To při aktuální tržní ceně akcie kolem 750 Kč znamená hrubý dividendový výnos ve výši 6,5 %, po zdanění 15% srážkovou daní zůstává roční čistý výnos z dividend 5,5 %. Takže z dlouhodobého pohledu takový výnosnější (ale zároveň rizikovější) „termíňák“.

REKLAMA

Graf 2: Relativní vývoj ceny zlata (USD) a akcie ČEZ (EUR) za 5 let

Zdroj: Finanzen.net

Bezpečná investice bez přirážky

Nyní se podívejme na vývoj v uplynulých pěti letech. To je doba, kdy už firma ČEZ přestává růst a mění se z růstové na dividendovou investici. V letech 2007 a 2008 ještě vrcholí růst ceny akcie, ale už je tažený očekáváním dalšího růstu firmy, které se nenaplní. Přehnaný optimismus napříč celým trhem je vystřídán až zbytečně velkým pesimismem. Posléze se cena stabilizuje v rozmezí 700 – 900 korun na akcii. Dnes stojí kolem 750 korun, stejně jako před pěti lety. Výnos z růstu ceny nulový, ale obrázek vypadá lépe po započtení dividend, kdy čistý výnos činí 24 %.

REKLAMA

Pro srovnání zlato podražilo od roku 2007 téměř na trojnásobek. Tedy zlato bylo v tomto období bez diskuze lepší investicí. Nicméně jak popisuji v článku Zlato – (ne)bezpečná investice, tento růst je tažen očekáváním a vlastně tak předbíhá realitu. Kupní síla papírových peněz pravděpodobně výrazně poklesne, ale neděje se tak ještě dnes, rozhodně ne v takovém rozsahu, v jakém roste cena zlata. Kdo si kupuje zlato, kupuje ho už s 200% přirážkou.

Naproti tomu akcie ČEZ a podobně i jiné dividendové akcie v sobě tuto přirážku nemají. Přitom jedná-li se o akcie firem produkujících základní statky primární spotřeby jako energie, voda, nebo potraviny, měly by si z dlouhodobého pohledu při vysoké inflaci taktéž uchovávat hodnotu. A navíc přináší investorům „úrok“ ve formě dividendy.

Proto hledám-li bezpečnou dlouhodobou investici, která mi má uchovat kupní sílu kapitálu, pak nesahám po zlatu, ale volím ČEZ, respektive portfolio podobných dividendových akcií.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management.

Loading

Vstoupit do diskuze 21 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • džíbod

  15 listopadu, 2011

  Dobrý den pane Traxlere, sleduji Vaši kariéru již od odchodu z OVB a založení Finez I.M. Rád bych se zeptal na vaše vzdělání, jakou máte střední školu? jakou vysokou školu a jestli umíte plnohodnotně cizí jazyk(jestli ano jaký?+nějaké mezinárodní certifikáty či státnice?), popřípadě i nějakou zahraniční stáž či pracovní zkušenost..Děkuji, jste houževnatý finanční expert, nicméně tuto informaci jsem nikdy nikde nenašel.

  Odpovědět

 • Škodolibka domácí

  15 listopadu, 2011

  A to je to pro Vás tak důležité ? Pro mě je podstatné kdo co umí a ví, jaké má zkušenosti, jak se prezentuje na veřejnosti, jaké jsou na něj reference …
  Rozhodně ne to, zda má před a za jménem řadu titulů.

  Odpovědět

 • džíbod

  15 listopadu, 2011

  Kdybych měl svěřit někomu více jak tři miliony(podmínka aktivní správy, myslím..) toto by byla hned ta druhá elementární věc, která by mě na tom člověku, hned po prvním dojmu zajímala..srry ale na to mám právo, ne? jinak články pana Traxlera pravidelně sleduji a hodnotím kladně…

  Odpovědět

 • kolja

  15 listopadu, 2011

  Pokud je daný člověk majitelem firmy pod jejíž hlavičkou služby poskytuje tak by mě zajímalo zdraví té firmy. Žel ve sbírce listin jsem nenašel žádné účetní závěrky.

  Odpovědět

 • džíbod

  15 listopadu, 2011

  ovšem důvěrou mě nenaplňuje ani adresa „provozovny“ na Cejlu(brňáci jistě ví)..btw znamená fakt, že jsem nikde nenašel zda je společnost plátce DPH, to co si myslím?

  Odpovědět

 • tla

  15 listopadu, 2011

  Pokud mate vazny zajem si p. Traxlera najmout, tak ho kontaktujte naprimo a prestante slidit a prudit tady! Takovyhle mluvci spravedlnosti mam nejradsi.

  Odpovědět

 • Honza

  15 listopadu, 2011

  Nebojite se u CEZu prilisne provazanosti s ceskou politikou? Me by treba trochu mrazilo v zadech, kdybych investoval do nejake firmy, kde maji velky vliv nasi politici, a nejruznejsi ti kapitani ceskeho velkoprumyslu z polostatnich firem. (Tj. vesmes lide, kteri urcite umi velmi dobre lobovat, prihravat si vzajemne ksefty atd, ale podnikat v pravnim state uz mene.) Ja bych se proste bal, ze me jakozto potencialniho akcionare osidi.

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  25 listopadu, 2011

  No, jedna akcie (ČEZ nebo IBM, to je fuk) vám vždycky bude „lítat“ víc než několik akcií dohromady. Jestliže se budete snažit odstranit nesystematické riziko (riziko specifické pro danou akcii) rozložením investice do akcií různých firem, pak se nemusíte o svou investici tolik bát.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  15 listopadu, 2011

  Tenhle typ článků je přesně důvod, proč trhy nejsou efektivní. Někdo napíše, že si něco myslí o nějaké firmě, aniž by udělal seriozní fundamentální analýzu na základě dostupných informací. Je potřeba to dát do nějakého kontextu výnos riziko. Srovnání se zlatem je úplná hovadina, protože odhadnout IRR z držby zlata neumí nikdo na světě. U dividendové akcie z našeho regionu je to podstatně jednodušší. Navíc jedno aktivum je obchodováno v o mnoho nul jiném objemu.
  Populárně naučný článek o investicích je danajský dar. Je smutné Honzo, že jsi zůstal tak tvrdohlavý. Zkus si někdy zjistit něco o tom, co ty ČEZ vlastně dělají za byznys. A pak napiš nějaký článek o ČEZ. Tohle je vzorová ukázka práce uchazeče o práci v PR oddělení firmy.

  Odpovědět

 • džíbod

  15 listopadu, 2011

  Briskní myšlení!thumbs up!

  Odpovědět

 • TM

  16 listopadu, 2011

  to je pravda,
  na druhou stranu jsem od pana Záruby nikdy nic neviděl,
  s vyjímkou odsuzujících komentářů všech a všeho. 🙂

  Odpovědět

 • Radek

  16 listopadu, 2011

  Tak koukněte třeba sem:
  http://www.investujeme.cz/autor/ondrej-zaruba/

  Odpovědět

 • Venca

  16 listopadu, 2011

  Hm, rok a půl starý nejnovější článek, od té doby vidím jen komentáře kritizující články

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  16 listopadu, 2011

  V posledním půl roce jsem napsal několik článků například pro časopis Finanční poradce a psal jsem nějaké komentáře pro týdeník Ekonom. S panem Zámečníkem z Investujeme nemám nejmenší problém se domluvit na nějakém novém článku za předpokladu, že o něj bude zájem mezi čtenáři.

  Odpovědět

 • Venca

  16 listopadu, 2011

  Já bych o Vaše články určitě zájem měl, Vaše starší články se mi líbily

  Odpovědět

 • Spekulant

  15 listopadu, 2011

  Co kdyz bude recese, podniky budou vyrabet min, tim padem budou odebirat i min elektriky, tim padem se zmensi CEZu zisk, dalsi vec z ceho bude CEZ stavet dalsi bloky? Ferova cena CEZu je dneska kolem 400CZK, casem prijdete o dovidendy a rust bude maximalne o inflaci, takze CEZ je cista spekulace ci az gemblerstvi, naproti tomu, zlato JSOU penize a je velka pravdepodobnost vytvoreni bubliny, coz znamena ze by se zlato melo dostat na nehorazny castky, stejne jako kazda vec ktera prosla stadiem bubliny. Autorovi doporucuji aby zkusil zacit cist i neco jineho nez PR brozurky od bank a investocnich fondu.

  Odpovědět

 • džíbod

  15 listopadu, 2011

  otázka je taky, co se ti jako prodejci či investičnímu manažerovi líp prodává, jestli portfolio s ČEZem či zlatem…fakt je ten, že ČEZ je velkou měrou i fundament, kdežto jak říkal pan O.Záruba vnitřní hodnotu zlata jen tak na papír nehodíš:))) Souhlasím s tím, že zlato je rozhodně žhavější artikl, ba co víc může se enormně nafouknout(což asi i udělá), kdežto ČEZ takovou vlasnost nikdy neměl(= pro konzervy)…vycházím z předpokladu, že za panem Traxlerem nepřijde do FINEZu spekulant(ten si bude obchodovat a profitovat na bublinách sám), ale čech, rozuměj tím člověk, který chce mít „něco(fundament)“ v rukou…chce si odnést tabulku či desky s grafem kde budou maximálně relevantní informace, a to ČEZ jako SPADový titul samozřejmě má:), zlato nikoliv

  Odpovědět

 • Spekulant

  16 listopadu, 2011

  No ja to vidim trochu jinak. CEZ je podle me vetsi spekulace nez zlato, protoze kdyz si koupim na burze akcie CEZu tak mam nejaky cisla na obrazovce, ale kdyz si koupim zlato tak mam neco fyzicky, co nelze rozmnozit pouhym stiskem klavesnice, jako treba akcie. A to ze zlato jednou padne na hubu, proc ne, ale komodity nikdy nepadnou o desitky procent behem dne, coz akcie umej docela casto. Neodrazuju od akcii, ale CEZ jako rustova akcie moc nevypada, cekaj ho obrovsky naklady na dostavbu elektraren a jak to bude financovat? Ono je dost dobre mozny ze nas milej CEZ bude pristich xxx let minusu a bude dotovan ze statniho rozpoctu, ci vyda dalsi akcie pro zahranicniho invetosra. Dokonce si dokazou predstavit to co v cechach je normalni a to obrovskej megatunel, kdy zakazku vyhraje zapadni spolecnost, po peti letech se zjisti ze CEZko nema penize a tak se dostavba bude dit za finance investora vymenou za akcie (sam investor si na to jak jinak nez pujci), takze kolem roku 2020 CEZ uz nebude v ceskych rukach. CEskej clovek pro par desitek milionu zradi treba celej narod jak uz bylo nekolikrat v ceskyvh zemich videno. Uzijte si CEZ.

  Odpovědět

 • chk

  16 listopadu, 2011

  a kde to zlato budes mit? V obyvaku ve skrini? Taky se muze stat, ze o nej z ruznych duvodu prijdes. Akcie je podil na vlastnictvi firmy. Muze spadnou o hodne, ale stale jsi spolumajitelem vyrobniho prostredku, kterej ma urcitou ferovou cenu. U zlata nikdy nevis, co je „spravna“ cena. A pro tvoje info. Cez ma vetsinu prostredku na stavbu zajistenu jiz ze svych zdroju, zbytek pujde ruznou formou uveru. Neodsuzuj a priori jedno pred druhym. Tyhle jednoduchy zavery delaj vetsinou lidi s nizsi saturaci potrebnych informaci…

  Odpovědět

 • Radek

  16 listopadu, 2011

  😀

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  25 listopadu, 2011

  Když jste naprosto přesvědčený, že ČEZ půjde dolů, tak zanechte všech komentářů a „shortujte“ akcie ČEZ (půjčte si je, prodejte je teď za 700 Kč a pak je časem kupte zpátky za 400 Kč, vraťte je a inkasujte rozdíl 300 Kč na akcii). A „longujte“ (kupte a držte) zlato (třeba certifikát nebo fyzické zlato). Když vám vaše odhady vyjdou, tak si vyděláte spoustu peněz! Ovšem jaksi jest to investiční počin značně riskantní, že, a pokud se do něho pustíte, v 99 % případů vám takový experiment „neklapne“. Jak říká pan Fama, „you can’t beat the market“. Prostě matematika a pravděpodobnost jsou v takové hře proti vám, nikoliv na vaší straně.

  Odpovědět