CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Daniel Kuchta

24. 06. 2009

4 komentáře

Emerging markets – potenciál i rizika zůstávají

 


 

Investice do cenných papírů na rozvíjejících se trzích byly vždy doporučovány investorům s menší averzí k riziku, kterým šlo především o nadstandardní výnos, nebo jako dynamická složka smíšených portfolií. Vyšší volatilita a riziko případných ztrát, ale na druhé straně také nižší korelace s vyspělými trhy a vyšší výnosový potenciál.

Rychlý růst v posledních letech dával za pravdu příznivcům investování na rozvíjejících se trzích. Finanční krize však ukázala, že strmý růst je většinou následován ještě strmějším propadem a u trhů v některých rozvíjejících se zemích to platilo dvojnásob. Pokles na akciových trzích sice přišel později, než na trzích v USA, byl zato mnohem strmější.

Od začátku března jsme na všech akciových trzích svědky růstové rallye a do hledáčku investorů se tak opět dostávají také rozvíjející se trhy, které svými růsty nechávají ostatní trhy hezky za sebou. Posílení o více než 50 % je mnohem výraznější, než u zbytku světa. Společně s předpokladem, že emerging markets nebyly postiženy recesí tak výrazně, jako například USA, nebo západní Evropa, vybízí mnohé investory k myšlenkám, že to nejhorší máme za sebou a před sebou máme opět období růstu.

Graf 1: Vývoj indexu S&P 500 za poslední tři roky

REKLAMA

Zdroj: Bloomberg

Čína, jako vůdčí trh a pro většinu investorů základ investice do emerging markets trhů se sice z krize dostala pozoruhodně rychle. Její ekonomika vypadá v porovnání s ostatními v pohodě (předpovědi o osmiprocentním růstu nejsou scifi), miliardy dolarů ve formě vládních stimulů, zdá se, plní svůj účel, domácí spotřeba utěšeně roste a ani automobilový průmysl na tom není špatně. Na druhou stranu musí investoři stále počítat s dlouhodobými riziky, která se nemění. Politická situace, nepříznivý demografický vývoj, dlouhodobě neudržitelný růst založen na levné pracovní síle apod., jsou faktory, které je potřeba brát stále v potaz.

Ještě lépe je na tom v současnosti Indie, která rovněž těží z rychlého oživení hospodářství a rostoucí domácí poptávky, dobré vyhlídky má také zemědělství. I v Indii se letos očekává růst HDP o 8 %, na rozdíl od Číny je ale pozitivem, že ekonomiku táhnou služby. Rizikem stále zůstává politická situace v zemi a negativem je rovněž nevyrovnanost ve vyspělosti jednotlivých regionů, netransparentnost a s tím související byrokracie a značná míra korupce, které odrazuje mnohé zahraniční investory.  

REKLAMA

Země latinské Ameriky sice v posledních letech výrazně zapracovaly na stabilizaci svých hospodářství, k čemuž jim pomohlo zejména nerostné bohatství a rostoucí ceny komodit. Pokles HDP zatím nehrozí a zdejší banky rovněž nebyly ve velkém zapleteny do hypotečního šílenství v USA, takže se vyhnuly větším problémům. Na druhou stranu právě výrazná svázanost s komoditami může v případě nepříznivého vývoje znamenat větší problémy.

Země střední a východní Evropy mají problém s klesající spotřebou v Evropě, která je hlavním cílem jejich vývozů, z nichž žijí, některé navíc trpí velkými dluhy v cizích měnách. Ruská ekonomika byla rovněž výrazně zasažena krizí a ze zemí BRIC má nejhorší vyhlídky, což se negativně projevuje také na zájmu akciových investorů. Rusko je, podobně jako země latinské Ameriky závislé na vývoji na trhu s nerostnými surovinami, což mělo v minulých letech pozitivní vliv na ekonomiku, ale nevyzpytatelnost těchto trhů je stále rizikem.

V případě příznivého vývoje, kterého jsme byli u akcií EM svědky v posledních měsících, si investoři velice rádi zapomínají pořádně uvědomovat rizika spojená s investicí. Současný relativně pozitivní vývoj neznamená, že bude pokračovat bez problémů. Nemůžeme se tvářit, že Číny, nebo jiných rozvíjejících se zemích se recese vyhne a krize je zažehnána. Právě prudký růst akcií, kterého jsme svědky, byl trnem v oku oponentů v minulosti a je také důvodem k opatrnosti i dnes. Je dobré si také pamatovat, že investoři při jakékoli horší zprávě většinou jako první vyprodávají akcie rozvíjejících se zemí, což způsobuje právě onu volatilitu (například zpráva Světové banky, že recese bude hlubší, než se předpokládalo v březnu, vedla k poklesu už o deset procent od začátku června).

Graf 2: Vývoj indexu MSCI Emerging Markets za poslední tři roky

REKLAMA

Zdroj: Bloomberg

Na jednu stranu je dobré vědět, že jsou akcie emerging markets stále zajímavým zpestřením portfolia a nižší korelace s rozvinutými trhy nabízí dobrou možnost diverzifikace. Ti, kteří by si ale chtěli vsadit pouze na rozvíjející se trhy, případně na některé vybrané země, nebo regiony, musí i v budoucnu počítat s vyšší volatilitou a výraznějšími propady v kratším horizontu. To z investice do EM dělá vhodnou příležitost pouze pro investory s pevnými nervy a velmi dlouhým investičním horizontem.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  24 června, 2009

  Rusko zasahly minuly rok nejvetsi vyprodeje a ruske akcie byly take nejvice podhodnocene (nektere se daly koupit dokonce jen za dvojnasobek rocnich zisku), takze neni divu, ze od zacatku roku jsou nejvetsi star. 😉

  Ve FINEZ vybiram i na techto trzich jednotlive akcie, nechci cely trh, ale jen si z nej vybrat smetanu. Avsak pro vetsinu investoru je asi nejrozumnejsi volit celou BRIC investici formou fondu, nebo nejaky globalni emerging markets fond. Zvlaste pro pravidelne investice na dlouhodobem horizontu jak delane.

  Jinak snad si nikdo nemysli, ze jedna zprava Svetove banky ma za nasledek desetiprocentni pokles v cervnu na akciovych trzich. Stale jsme svedky stejnych smisenych zprav (dobrych i spatnych). Nyni jde o logickou a vitanou korekci. Preci jen, s drobnym zavahanim rostly akciove trhy snad 14 tydnu v rade. A co je moc, to je prilis. ;-))
  Jen at to hezky jeste klesne a muzeme prikupovat. 😉

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • pravidelny citatel

  24 června, 2009

  Vazeny pane Kuchto a ostatní prispievatelia,

  so vseckou uctov k vasim vedomostiam a znalostiam nabytych praxou (ktore samozrejme nepodcenujem) sa musim ako kazdodenny cital avsak nie prispievatel ozvat nielen na tento clanok ale na vsetky s nim suvisiace …
  Z Vaseho clanku ma pocit, ze pre vetsinu retailovych ludi je emergins markets nevhodnou investicoiu (kedze vacsina ludi ma averziu k riziku). Mam dotaz, myslite si ze vacsina ludi, ktora ma financne produkty na 10-30 rokov je emergins market nevyhodna?? … ked ano, mame v tom odlisny nazor.
  „aktivnym investorom“ prostrednictvom fondovych spolocnosti som zhruba 10 rokov tzn. zazil som dve krize. K asi Vamu prekvapeniu som zarobil na oboch … a je mi jedno aka spolocnost tie fondy spostredkuva. Zaklad kazdeho finanneho aj nefinancneho portfolia je o obhosbodarovat ho pravidelne (ked si vezmem IZP ako vacsina mojich neveriacich znamych, ma ho do dochodku ). Pre porovnanie. Svoje peniaze som mal ulozene v emerginds markets, na zaciatku krize som presunul svoje financne prostriedky do templeton global total return, ale sporil som samozrejme dalej do prepadu a volatilneho fondu aby som vyuzil Cost average effect. Na zaciatku roka mi poradil poradca, ktory mi spravuje financie nech to spat presuniem do XXX emergings fondou (nebudem menovat z akej spolocnosti) myslite ze som utrpel?? … momentalne mam od noveho roku zisk 58% … povedzme si na rovinu kto mi to CR spraci, ponukne da. MALOKTO …
  Tym chcem len povedat to, ze ked sa prispievatelia pisu nejako clanky do investujeme CZ resp. SK mali by stale odlisit nielen riziko ale tiez oborovsky potencial za urcitych podmienok investora.

  Odpovědět

 • pravidelny citatel

  24 června, 2009

  ospravedlnujem sa za preklepy ale niektore slovicka to berie jenom v slovenstine. …

  DIK

  Odpovědět

 • Anonym

  24 června, 2009

  Vsak uz nazev to rika – „potencial i rizika zustavaji“.
  Pravidelne investice jsou trochu specificke a na dlouhodobem horizontu snad skutecne budou EM „vyhodne“, jak pisete. Ale „vyhodnost“ investice lze posuzovat jedine zpetne, predem nikoliv. Predem muzete posuzovat „vhodnost“ investice. A zde je potreba zduraznit, ze skutecne ne pro kazdeho jsou EM vhodne. I kdyz treba budou zpetne za mnoho let vyhodnejsi, tak nemusi byt vhodne pro kazdeho. Proc? Diky vysoke volatilite – nekdo na to nema zaludek.

  Nicmene jak uz jsem take mnohokrat psal, pro pravidelne investice jsou EM jako stvorene (ovsem take nejsou vhodne pro kazdeho).
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/individualni-pravidelne-investice-jsou-lepsi-nez-life-cycle-programy/
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/jak-investovat-v-dobe-krize-i-pravidelne-investice/

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět