Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Zajímavé firmy s vysokou dividendou

Namísto prodávání akcií a investování takto získaných prostředků do měn nebo dluhopisů mohou být spolehlivou investiční strategií akcie s vysokou dividendou a silným růstem zisku. Naším sítem nakonec prošlo 10 akcií, u kterých se v následujících dvou letech očekává dividendový výnos přesahující čtyři procenta a které by měly vykazovat solidní růst zisku (akciový komentář Saxo Bank).

Analytici mají v průměru na tyto akcie doporučení “držet” a rozdíl mezi aktuální a cílovou cenou je mezi nulou a 35 procenty (viz tabulka 1). Jedninou akcií, která mezi vybranými tituly stojí trochu stranou je American Capital Energy (AGNC), u které je očekávaný dividendový výnos v následujících dvou letech 17,3%. V předchozích letech tvořil dividendový výnos 17,9% v roce 2009 a 19,4% v roce 2010. Protože se jedná o nemovitostní investiční trust, který investuje do cenných papírů zajištěných aktivy jako jsou MBS (mortgage-backed security, obdoba hypotéčních zástavních listů) a CDO (collateralized debt obligation, kolateralizované dluhové obligace), má společnost povinnost vyplácet akcionářům příjem po zdanění formou dividend. Pokud by však došlo k růstu úrokových sazeb nebo k dalšímu omezení likvidity, mohl by být pro byznys model AGNC obtížné vyplácet nadále dividendu.

Na opačném konci tabulky a uprostřed grafu je italský výrobce pneumatik Pirelli&C. Ačkoliv se jedná o italskou firmu, nebyly akcie Pirelli&C zasaženy tak moc, jako ostatní “Turbo PIIGS”. Naopak vykazuje stabilní obrat (přičemž jen 10% pochází z Itálie) a od začátku roku akcie posílila o 12,1 procent. Dividenda se v následujících dvou letech čeká těsně nad hranicí 4 procent a cena akcie se obchoduje za 8,5 násobek zisku.

Jaká byla kritéria výběru

Soustředili jsme se na akcie s větší kapitalizací, minimálně ve výši 3 mld. USD. Dále jsme požadovali, aby očekávaný dividendový výnos v následujících dvou letech přesahoval 4 procenta. Těmito kritérii prošlo 601 akcií, které mají potenciál vyplácet v následujících dvou letech dobrou dividendu. Vzorek jsme dále zúžili požadavkem na růst zisku na akcii v příštích dvou letech nejméně o 14 procent a požadavkem na dobrý roční růst v následujících třech letech. Dále jsme stanovili maximální možné budoucí P/E na hodnotu 15 a vybrali jsme akcie, u kterých analytici věří, že mají před sebou růstový potenciál. Výsledkem bylo 10 průmyslových podniků.

Sverrir Sverrisson, akciový analytik Saxo bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.