CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Text: Jan Traxler

07. 11. 2011

35 komentářů

Zlato – (ne)bezpečná investice

 


 

 

Mnoho lidí dnes hledá v prvé řadě jistotu – jak dlouhodobě ochránit majetek před inflací, zvlášť v případě nějakého velkého kolapsu finančního systému. „Logicky“ každý sahá po zlatu. Ve skutečnosti to však nemá nic společného s logikou, zlato volíme čistě empaticky. Logika nám naopak říká, že zlato je dnes z dlouhodobého hlediska velmi špatná investice.

Zlato je tradičně vnímáno jako bezpečná investice, neboť si po tisíciletí uchovává svou hodnotu – kupní sílu. Navíc je lehce skladné a stálé, nepodléhá korozi ani jiným kazům. V mnoha civilizacích sloužilo jako univerzální směnný prostředek a i dnes stále více lidí volá po návratu k měně kryté zlatem.

Graf: Vývoj ceny zlata v USD

Zdroj: Finanzen.net

REKLAMA

V ceně zlata už je očekávání „průšvihu“

Problém je, že tržní cena investice je funkcí očekávání. Cena se utváří na základě poptávky a nabídky, které vychází z očekávání investorů. To platí pro zlato, akcie, dluhopisy i jiné investice. Pokud jde o zlato, tak v jeho ceně už je částečně zahrnuto očekávání „průšvihu“. Za průšvih si můžeme dosadit ledacos od krachu eurozóny až po hyperinflaci.

Za posledních pět let stoupla cena zlata na trojnásobek z 600 na 1800 dolarů za unci. Za stejné období však dolar rozhodně neztratil dvě třetiny své kupní síly. V ceně zlata je již zahrnuto očekávání, že papírové měny v čele s dolarem a eurem budou nadále ztrácet kupní sílu.

Cena může růst, ale kupní síla bude menší

Další vývoj ceny tedy závisí na tom, zda realita bude lepší nebo horší než stávající očekávání. Dolar může v budoucnu ztratit třeba i 90 % své kupní síly a cena zlata vyjádřená v dolarech by pak stoupla na desetinásobek. Akorát ne na desetinásobek vůči dnešní ceně, ale vůči ceně „původní“ před zahájením růstové rally tažené očekáváním hyperinflace. To znamená zhruba 5000 – 6000 dolarů za unci.

Za zlato pak sice dostanu víc papírků, ale v obchodě si za ně koupím to, co dnes za 500 – 600 dolarů (tj. o 66 % méně než dnes). To vysvětluje, proč o zlatu často hovořím, že je drahé, proč dnes nemůže dobře plnit funkci bezpečného uchovatele hodnot. Jeho cena sice může nadále růst a v případě opravdu velkého „průšvihu“ ještě hodně růst, ale jelikož ten „průšvih“ už je částečně v ceně zlata zahrnut, tak v konečném důsledku si za ten kousek zlata koupím méně než dnes. A pokud vezmeme za „původní“ cenu 500 – 600 dolarů, tak vlastně investicí do zlata ztratím 60 – 70 % hodnoty.

REKLAMA

Zlato je ryzí spekulace

Na zlato bychom tedy měli pohlížet jako na ryzí spekulaci, že „průšvih“ bude mnohem horší, než se dnes všeobecně očekává. Respektive že se lidé začnou bát mnohem většího „průšvihu“ a cena zlata poletí dál nahoru, dříve než peníze začnou rychlejším tempem ztrácet svou kupní sílu. Jinak ale zlato při dnešní ceně vůbec není bezpečná investice na dlouhodobé držení, jak mnoho lidí tvrdí. Právě naopak.

Hledáte-li dlouhodobou bezpečnou investici, pak dle mého skromného názoru je daleko lepším řešením nakoupit akcie ČEZ a pár dalších dividendových akcií. K této myšlence se vrátíme v navazujícím článku.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 35 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Spekulant

  8 listopadu, 2011

  Dekuji panu autorovi, konecne znam presnou cenu zlata a to je $500 az $600 takze jeste dneska jdu vsechno prodat a pak hnedka s osatkou k prvnimu \“poradci\“ nakoupit zivotka a fondy od krachujicich bank, aspon z toho poradci budou mit provizi!
  A ano kupujte CEZ, to ze bude stavet novou elektrarnu je jedno, zbude i na dividendy.

  Odpovědět

 • Karcoolka

  26 června, 2012

  Konečně někdo, kdo pochopil, co od něj autor očekává :-)Děkuji, skutečně jste mě rozesmál.

  Odpovědět

 • kolaps

  8 listopadu, 2011

  zlato je drahe, pravda, ale bude víc. Pravda.
  kupujte rhodium, to je stále levne.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  8 listopadu, 2011

  Dobrý den pane Traxler,
  kdyby jste mi ukázal historický graf ceny zlata, který je uveden v článku a neřekl mi, že se jedná o vývoj ceny zlata za posledních 10 let, ale o nějaké podkladové aktivum (akcie, komodita, atd.), tak když se na tento graf podívám bez širších souvislostí a zjistím, že dané aktivum za posledních 10 let vzrostlo skoro na 8 násobek původní hodnoty, tak bych asi také tvrdil, že se jedná o bublinu, která musí splasknout.
  Jenže i pohled 10 let do historie navíc bez širších souvislostí je málo. V současné době je nutné se na zlato dívat i jako na monetární kov a pro pochopení jeho férové ceny v jakékoliv měně je nutné sledovat vývoj za posledních 100-150 let a porovnovávat ho s relevantními údaji, což není jen cena zlata. Při takovém vyhodnocení by jste totiž zjistil, že ačkoliv se zlato zdá v dnešní době předražené, při jiném úhlu pohledu to není pravda. Růstový potenciál ceny zlata je stále velký, i když na druhou stranu nejsem přiznivcem názoru, že zlato dosáhne hodnot v desetitisícových řádech. Možná ano, ale za jiných okolností – radikálně jiného stavu měnových agregátů, tj. jiné hodnoty měn a nejen tolik propíraného amerického dolaru.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  8 listopadu, 2011

  Ale ja nikde nerikam, ze cena zlata neporoste, nebo ze je to bublina. Rust ceny v uplynulych letech je prirozenym dusledkem ocekavani investoru. Jedine, co rikam, ze zlato neporoste o tolik, o kolik papirove meny ztrati svou kupni silu, protoze cast te ztraty kupni sily uz je v cene zlata dnes zahrnuta. Takze kdo kupuje zlato jako „bezpecnou pojistku“, tak muze byt za deset let dost zklaman.
  End of story.
  Hledam jine investice, u kterych ta budouci ztrata kupni sily penez jeste neni v cene zohlednena. Investice, ktere jsou dnes naopak v nelibosti.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  9 listopadu, 2011

  Jestli Vás dobře chápu, tak v současné situaci považujete zlato za předražené („zlato neporoste o tolik, o kolik papirove meny ztrati svou kupni silu“)
  A v tom se právě lišíme. Já za současné situace považuji stále cenu zlata za podhodnocenou než by „správně“ měla být. Takže i bez negativních scénářů bodoucího vývoje stále vidím velký růstový potenciál v tisících dolarech, eurech současné hodoty.

  Odpovědět

 • Radek

  9 listopadu, 2011

  Pokud se nepletu, tak svůj názor podkládáte především měnovou funkcí zlata. Já osobně jsem přesvědčen, že tato část hodnoty zlata je právě jednou z příčin bubliny na zlatě.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  9 listopadu, 2011

  Ano je to tak, své prognozy stavím na měnové funkci zlata.
  Jesti je bublina na zlatě ukáže čas, klíčové je, kdo na tom dokáže vydělat. 🙂 Já jsem dlouhodobě názoru, že bublina na zlatě ještě nevznikla

  Odpovědět

 • Alotek

  8 listopadu, 2011

  *Zlato jako peníze funguje 6000 let až na několik desítek krátkodobých experimentů s nekrytými penězi, které všechny dopadly krachem.
  *Produkční cena zlata je 1200 dolarů – od ni dlouhodobě cena nepůjde.
  Růst ceny v dolarech je do značné míry pokles dolaru (250/1800) v korunách (10000/30000) tedy trojnásobek za 10 let, ale i v korunách se měnová zásoba za poslednícch 10 let zdvojnásobila. Takže žádná bublina.
  *Pokud by se stal zázrak a věci se daly do pořádku (ale opravdu nevím jak by se to mohlo stát – vy ano ??)tak tu budou na straně poptávky 2 miliardy bohatnoucíh číňanů a indů – národů kultury zlata.
  * Takže žádný dramatický pokles nečekejte
  *Na učtech je 700 bilionů úspor v různých papírových a virtuálních produktech .
  Ve zlatě z toho cca 1,5% !!
  * Až tento poslední 40 let,trvající experiment skončí a otázka nestojí zda, ale pouze jak(Hyperinflace /deflace /insolvence) a kdy a až nastane kolaps bude se chtít 700 bilionů dolarů v papíru někam vrtnout – značná část půjde do zlata. V hyperinflaci bude chybět vše, ale nejvíce snadno směnitelný prostředek k uchování hodnot hned po výplatě poběžíte všechno utratit, nebo uložit do čeho ?? zkuste mi to říct sám. Takže porostou všechy ceny ale nejrychleji toho čeho se bude nejvíc nedostávat – skutečných peněz – zlata.
  K akcim – není zcela marná volba pokud investici držíte ve své moci tedy 51%odíl a dáte tam tak 20 portfolia – no možná jste myslel vodní elelktrárnu na berounce to snad, ale jako drobný akcionář zapláčete, zkrachují banky, brokeři,z akciemi to velcí párkrát zatočí , no uvidíte. Kdo nevěří ať si nastududuje hyperinflační kauzu v letech 1923 v německu, a deflační ve 30letech minulého století. A abych nezapomněl až ostatní poběží pro zlato, bude už pozdě to utíkejte pro hrách a brambory. ze začátku to může být dost drsný a ani zlato vám nemusí být mnoho platné.
  Uvidíme , možná už brzy …

  Odpovědět

 • Radek

  9 listopadu, 2011

  Zlato nic neprodukuje. Jen leží. Lepší je koupit akcie společnosti, která dělá něco užitečného.

  Odpovědět

 • Alotek

  10 listopadu, 2011

  Ve standardní situaci jistě ano, v okamžiku resetu systému to však neplatí, zjevně jej neočekáváte – investujete tedy do akcií, přeji honě štěstí.

  Odpovědět

 • Radek

  9 listopadu, 2011

  Zlato nic neprodukuje. Jen leží. Lepší je koupit akcie společnosti, která dělá něco užitečného.

  Odpovědět

 • Ondrej

  9 listopadu, 2011

  Jojo treba spolecnost co tezi zlato a stribro.

  Odpovědět

 • Radek

  9 listopadu, 2011

  🙂 jj, třeba, pokud ale není zrovna předražená ;-).

  Odpovědět

 • Alotek

  10 listopadu, 2011

  Ano, tomůže být dobrá investice, trochu problem je že akcie nikdy zcela nedržíteve své moci . viz muj puvodní příspěvek.

  Odpovědět

 • Radek

  10 listopadu, 2011

  Mno, když stát potřebuje prachy, tak držbu zlata prohlásí za nelegální. Taky žádná výhra 🙂

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  11 listopadu, 2011

  Nejen zlato je drahý kov.
  Ano, může zlato prohlásit za nelegální, ale pak ho musí vykoupit za tržní cenu. USA to měly „jednoduché“ za dob zlatého standardu, vykupovaly zlato za cenu, která byla dlouhodobě fixní. Takže americká vláda zlato svým občanům neukradla, „jen“ ho vyvlastnila. Je to podobné jako u nás vyvlastnění pozemků při stavbách např. dálnic.

  Odpovědět

 • chk

  11 listopadu, 2011

  vyvlastneni poloviny majetku? No proc ne. Zajimalo by me, v cem je drzeni zlata lepsi nez akcie vybraneho blue chipu. Z hlediska rizika. Zlatari zijou v iluzi. Ja jim ji neberu…

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  11 listopadu, 2011

  Necháme se překvapit budoucím vývojem.
  Nikdy jsem netvrdil, že v současné sitaci vysokých systémových rizik finančního systému jsou pouze drahé kovy nejlepší investicí.
  Pro mě jsou drahé kovy při rozsahu informaací, kterými disponuji nejčitelnější, proto se na ně zaměřuji. Pro někoho jiného to může být naopak totální black box. Vysoká volatilita mi u nich nevadí, dříve jsem investoval na emerging market, takže jsem zvyklý i na „běžné“ propady v rozsahu 50%.
  Vydělávat se dá na různých investicích.

  Odpovědět

 • trader

  9 listopadu, 2011

  Preco tento clanok nie je oznaceny ako platena inzercia? Citujem:
  „Hledáte-li dlouhodobou bezpečnou investici, pak dle mého skromného názoru je daleko lepším řešením nakoupit akcie ČEZ a pár dalších dividendových akcií. K této myšlence se vrátíme v navazujícím článku.
  Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management “
  Zjavne niekomu uz zacina vadit, ze ludia zacinaju investovat do toho, co maju sami fyzicky pod kontrolou a nedavaju peniaze tym, ktory dokazu iba slubovat.
  Staci si pozriet index Euro Stoxx50 – od roku 2007 jeho hodnota padla na polovicu.

  Odpovědět

 • Ondrej

  9 listopadu, 2011

  Cely investujeme.cz je reklamni web toho jste si nevsiml? A k tomu CEZu haha to bude dalsi povedenej tip pana autora jako nekupujte zlato kdyz bylo za $600 a radsi kupte ECM za 700 a ORCO za 800 vzdyt to prece spadlo uz o hodne tak to nema kam padat.
  http://byznys.ihned.cz/trhy-a-investice-vysledky-firem/c1-53576910-cez-zklamal-analytiky-ctvrtletni-zisk-firmy-klesl-o-79-procent-na-2-4-miliardy-korun
  CEZ bude stavet za bambiliony elektrarny tak kde je ten potencial? Jo aha mozna tak za deset let to bude stat 1500.

  Odpovědět

 • chk

  9 listopadu, 2011

  za 10 let 1500? Beru! Zapominas, ze za tech 10 let dostanu dividendy za nejakych minimalne 400czk/akcii:).

  Odpovědět

 • Gekko

  9 listopadu, 2011

  pan Traxler je věčný „goldpesimista“. Tyhle názory produkuje již od cca 1.200 dolarů, kde mu ujel nákupní vlak a myslí si, že negativními komentáři zaskočí trh a ten zkoriguje natolik, aby stihl nakoupit. Ale velcí hráči český weby nečtou a komentář Finez není komentářem Goldman Sachs…

  Odpovědět

 • Ondrej

  9 listopadu, 2011

  To cislo melo bejt spis $700, cca 4 roky zpet. Moc dobre si to pamatuju. Radsi reality.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  9 listopadu, 2011

  Existuje něco složitějšího než predikovat vývoj ceny zlata? Řekl bych, že ne.
  Zlato je oblíbené téma novinářů a vděčné téma na PR, ale myslím, že profi investorům je úplně buřt jaká je cena zlata, pokud ho nemají jako nákladový vstup u svých firem.
  Já jsem zainvestoval na rozdíl od většiny českých diskutérů a analytiků do komoditní ročenky od CRB, kde jsou trochu lepší informace o zlatě než ty, co se dají někde vygooglit. Ale stejně. Těch dat je málo. Pokud neznám detailně ekonomiku těžby suroviny a kvalitně nenamodeluji nabídku nově vytěženého zlata, tak o čem to je? Průmyslovou poptávku možná namodeluju, tu spekulativní poptávku už modelovat seriozně nelze. Takže šarlatánství.
  Honza dělá takové čtivé populárně naučné analýzy, ale od reality to má opravdu hodně daleko. Zakončit článek o zlatě tím, že si mám koupit akcii ČEZu, může napsat jen člověk, který skutečnou práci lidí v ČEZu nikdy neviděl na vlastní oči. Co jsem viděl tam, s tím jsem nikde jinde nesetkal. Elementární chyby ve smlouvách, obrovské výplaty provizí za všelijakou prkotinu, předražené a neužitečné poradenské služby apod. Ty předpoklady o kvalitní dividendové akcii stojí na hodně chatrných základech.

  Odpovědět

 • Spekulant

  10 listopadu, 2011

  Ja si na nedostatek informaci o zlate nemuzu stezovat, mozna to bude tim ze to nejsou informace z iHned, iDnes a podobnych, kde pravdepodobne cerpa autor clanku a taky to nejsou informace z brokerskejch firem ci bank. Kdo chce tak najde.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  11 listopadu, 2011

  Já bych spíš řekl to, že mé nároky na to, co jsou kvalitní informace, budou o dost větší než vaše. Zmiňoval jsem komoditní ročenku CRB. Tu bych úplně s nějakým iDnesem nesrovnával pane Spekulante.
  https://secure.barchart.com/crb/orderform_sa.asp?orderid=ybrk&ref=YBsite
  Stejně nechápu, jak chcete seriozně namodelovat spekulativní poptávku. Já jsem toho názoru, že to jsou všechno tipy od boku.

  Odpovědět

 • karol

  16 září, 2012

  Ja kupuji jedine investiční zlato. http://www.zIate-cihly.cz, http://www.investicni-zlato.eu, http://www.abroz.cz.

  Odpovědět

 • Koumes

  9 listopadu, 2011

  Každopádně díky za zajímavý článek, který konečně přináší jiný pohled odlišný od záplavy naivních „aurofilních“ žbleptů. Zajímal by mě ale ještě názor autora na investice do aktiv denominovaných v měnách, které značně korelují s cenou zlata. Kdesi jsem četl, že např. kurz australského dolaru (vůči USD) koreluje téměř z 80% s cenou zlata, u NZD je tato korelace údajně dokonce ještě vyšší. Jsou nějaká historická data ohledně fungování této závislosti v extrémních situacích – dá se např. očekávat, že pokud klesne kupní síla zlata o 60%, klesne kupní síla AUD zhruba o 50%, nebo zde zafunguje nějaký „korekční“ mechanismus? KBC nabízí fond zaměřený na australské nebo novozélandské dluhopisy s docela zajímavými a hlavně stabilními výnosy, toto měnové riziko mě ale od investice dost odrazuje.

  Odpovědět

 • Spekulant

  10 listopadu, 2011

  Jo a pane autor videl jste graf CEZu za poslednich deset let?

  Odpovědět

 • chk

  10 listopadu, 2011

  vsadil bys na rust zlata vsechen majetek?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  10 listopadu, 2011

  Všechen ne, to je v principu nesmysl,peníze člověk potřebuje k normálnímu životu k platbě na běžné výdaje, ale polovinu ano.

  Odpovědět

 • chk

  11 listopadu, 2011

  polovinu? Stejnej nesmysl jako celej. Zijete jen ve svym prikladu. Je rozdil premyslet o investovani tezce nasetrenych statisicu, a o rozlozeni majetku v milionech nebo spise desitek milionu.

  Odpovědět

 • Jiří

  18 listopadu, 2011

  Max 5%, bohužel lidé zlato kupují po gramech a prodělávají, nikdo jim neřekne o vysoké marži. Čím chudší lidé tím větší část majetku investují. Společnosti na tom stavějí byznys a hledají hloupé ovečky, kterým vymývají mozek. Jo byznys je byznys. Obchodníci zbohatnou, naivní investoři prodělají. Asi napíši článek o tom, kolik lidé prodělávají tím, že kupují zlato přes MLM systém.

  Odpovědět

 • chk

  10 listopadu, 2011

  vsadil bys na rust zlata vsechen majetek?

  Odpovědět