CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Redakce

13. 06. 2018

1 komentář

Svěřenské fondy v praxi finančního poradce

 

Svěřenské fondy jsou v české legislativě poměrně mladou novinkou. K čemu je mohou pro své klienty využít finanční poradci? A dá se jejich prostřednictvím ukrýt majetek před exekutory či před manželkou? (video)

Loading 

Emil Brož, výkonný ředitel FinFocus: Svěřenské fondy jsou běžným nástrojem ochrany majetku ve světě již mnoho let. První zmínky o svěřenských fondech ať už v jakýchkoli podobách jsou staré již 2000 let a vyplývají z římského práva. V anglosaském právu jsou již pevně zakotveny. V České republice je máme teprve od 1. ledna 2014 s příchodem nového Občanského zákoníku. Co to jsou svěřenské fondy?

Ivan Machoň, obchodní manažer a lektor Invest & Property Consulting: Podstatou svěřenského fondu je správa cizího majetku, kdy klient neboli zakladatel, vyčlení majetek do svěřenského fondu, správce svěřenského fondu ho spravuje za konkrétním účelem ve prospěch stanovené osoby.

Emil Brož: A k čemu se ve světě běžně používají?

Ivan Machoň: Nejvíce se ve světě používají ke správě majetku. To znamená k převodu majetku mezi generacemi, k ochraně majetku. To je jeden z největších motivů svěřenských fondů. A vůbec užívání si plodů ze svěřenských fondů.

REKLAMA

Emil Brož: Napadá mě Andrej Babiš, který má svůj svěřenský fond, kam vyčlenil veškerý svůj majetek, což je asi pro svěřenské fondy největší referencí. Jsou svěřenské fondy určeny pouze takto velkým podnikatelům, nebo je mohou využít i běžní lidé? V jakých situacích se nejčastěji využívají?

Michaela Skálová, obchodní ředitelka Invest & Property Consulting: Andrej Babiš je pro některé reklama, pro některé spíš naopak. Svěřenské fondy jsou samozřejmě zajímavé pro bonitní lidi, kteří naakumulovali určitý majetek, který chtějí ochránit nebo ho chtějí zachovat pro další generace a chtějí určit pravidla hry, aby se např. nerozprodal a užíval se tak, jak chtějí.

Je to nákladná věc, protože je třeba zaplatit právníky, musí se nastavit pravidla hry a myslet na všechny situace, které mohou nastat, a potom samozřejmě notářský zápis a všechno. Nicméně už jsou i varianty, jak si tuto situaci může užít i méně bonitní klient.

Emil Brož: Co všechno lze do svěřenských fondů vyčlenit? Mohu tam dát svůj dům nebo svojí firmu?

Michaela Skálová: V podstatě kromě zvířat a lidí cokoli.

REKLAMA

Emil Brož: Domácí mazlíčky si tam nemohu dát…

Michaela Skálová: To ne. Podle nového Občanského zákoníku domácí mazlíček již není věc. Majetek, nemovitosti, auta, napadají mě různé sbírky, ochranné známky, firmu i know-how, v podstatě všechno, co chcete mít ochráněno nebo u čeho chcete určit, jak s tím v budoucnu nakládat.

Emil Brož: Jaké jsou tedy motivy klientů, proč by si měli svěřenský fond založit?

Ivan Machoň: Tím nejzásadnějším motivem pro založení svěřenského fondu je ochrana majetku. Člověk, když si naspoří či nashromáždí určitý majetek v průběhu svého života a chce si ho ochránit před určitými vlivy pro budoucí generace nebo sám pro sebe, jako je např. špatná finanční situace, která může nastat a která může skončit až exekucí či insolvencí, tak si tímto způsobem dokáže ochránit majetek jak pro budoucí generace, tak třeba sám pro sebe na stáří.

Emil Brož: Do svěřenského fondu tak mohu odklonit prostředky, které chci ochránit např. před budoucím rozvodem nebo když chci ochránit své firmy před budoucí exekucí?

Ivan Machoň: Já bych spíš viděl jako nešťastné slovo „odklonit“, protože si nepředstavme, že lze do svěřenského fondu odložit jakýkoli majetek, který chceme ochránit.

Emil Brož: Právě se to dá zneužít…

Ivan Machoň: Samozřejmě já můžu ochránit svůj majetek, který je v době, kdy ho shromažďuji a daří se mi v podnikání a vydělám si peníze, tak si je mohu tímto způsobem ochránit. To ale neznamená, že bych tam mohl ukrýt peníze před exekutory nebo před manželkou. To samozřejmě nelze. Mohu ale v době, kdy jsou ty prostředky výhradně mé, a vydělal jsem si je legálně, tak si je mohu ochránit před těmito vlivy, které mohou v průběhu mého života nastat.

Emil Brož: Rozumím. Když budu dostatečně dlouho dopředu plánovat a budu vizionář, tak si založím svěřenský fond.

Ivan Machoň: Ano, přesně tak.

Michaela Skálová: Jako prevence. Máme některé klienty, kteří předpokládají, že když už mají komplikace finanční, tak toto není řešení. Je tam stále ochranná lhůta, a když je někdo už ženatý, tak před manželkou peníze ani majetek neschová. Ale do budoucna mladý člověk, který už je bonitní, tak ano. A nebo když jde podnikat, a není si jistý, tak aby pak nepřišel úplně o všechno, tak taky to je řešení.

Emil Brož: Používají se svěřenské fondy pro diverzifikaci portfolia?

Ivan Machoň: Určitě. Je to jeden z prostředků diverzifikace, kdy si mohu tímto způsobem majetek nebo jeho část ochránit, nebo to použít jako záchrannou brzdu, když se mi např. nepovede podnikání nebo nastane těžká životní situace, tak mohu tyto prostředky používat – a nebál bych se použít slova na záchranu svého života.

Pro pokračování rozhovoru sledujte video od času 6:25.

Odborný server Investujeme.cz je mediálním partnerem projektu FINfest, v rámci něhož videorozhovor vznikl.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Martin Dočekal

Martin Dočekal: Problémem korporátních dluhopisů je distribuce

Ondřej Záruba a Martin Dočekal spustili na začátku října Fond Českých korporátních dluhopisů. Je zaměřen na aktiva, kterým je v poslední době věnováno hodně pozornosti. Proč s ním přicházejí právě nyní a jaké jsou jejich ambice? Odpovídá Martin Dočekal.

Text: Redakce

23. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Karel Unger

    13 června, 2018

    Pane Brož, kdy si založíte vlastní poradenskou firmu?

    Odpovědět