CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Petr Zámečník

18. 05. 2018

2 komentáře

Jak „zalepit“ výpadek příjmu v důchodu?

 

S odchodem na penzi klesá příjem znatelným způsobem. Kolik je potřeba naspořit na výpadek příjmu? A kolik je potřeba spořit v produktivním věku? Snadno si můžete spočítat sami. Jak? 

Důchodová reforma je v nedohlednu a ani její uskutečnění by od výrazného poklesu příjmů příliš nepomohlo. Když se v důchodovém systému peněz nedostává, je jen několik možností: Snížit důchod, oddálit odchod do penze nebo zvýšit odvody. Vyšší odvody odčerpají peníze na spotřebu i spoření domácností, nižší důchod i zvýšení penzijního věku vytváří naopak tlak na tvorbu vlastních úspor.

Bez vlastního zajištění na penzi nečeká budoucí důchodce žádná selanka. Naopak se musí smířit s tím, že kromě zajištění základních potřeb státní penze moc nezajistí. Je potřeba si naspořit. Ale kolik? Záleží pochopitelně na výši výpadku příjmu a na potřebách penzisty. Každý si může výši potřebných prostředků spočítat sám.

Kolik je potřeba naspořit na požadovanou rentu

Do kalkulačky „Kolik potřebujete naspořit“ stačí vložit výši požadované renty, počet let jejího pobírání a výši úrokové sazby (či zhodnocení), jakého budou dosahovat nevyčerpané prostředky. Budeme-li počítat s odchodem do penze v 65 letech, je vhodné nastavit pobírání renty na dobu alespoň 15 let, ale s prodlužující se délkou dožití i déle. Zhodnocení bývá nastavováno spíše konzervativní, tedy v rozmezí od 1 do 3 %.

Vyčkejte prosím na načtení kalkulačky Kolik potřebujete naspořit…

Při požadované rentě 10 tis. Kč měsíčně na dobu 15 let a při zhodnocení nevyčerpaných prostředků ve výši 1,5 % ročně je potřeba naspořit částku 1 610 973 Kč.

REKLAMA

Samozřejmě renta nemusí být spojena pouze s penzí. S kalkulačkou si lze pohrát a podívat se, jak by např. dopadl člověk, který chce „jít do důchodu“ ve 40 letech a plánuje si užívat do 90 let, když bude chtít mít měsíční příjem 30 tis. Kč. Při takto dlouhém horizontu je již možné investovat zbývající prostředky dynamičtěji, řekněme s průměrným výnosem 6 % ročně. V takovém případě je potřeba „pouhých“ 5 699 036 Kč. Pokud by ale požadoval konzervativní formu uložení prostředků, řekněme se zhodnocením 1,5 %, pak by potřeboval 12 657 892 Kč. Výnos je na dlouhém horizontu zásadní.

Jak naspořit potřebnou částku

Na naspoření potřebné částky má člověk „čas“ zpravidla v produktivním věku, tedy nejčastěji od 18 až 26 let do 65 let. Spoření na 39 až 47 let je běh na hodně dlouhou trať. Při takto dlouhém investičním horizontu se vyplatí přijmout investiční riziko a investovat dynamicky s očekávaným výnosem nejčastěji v rozmezí 6 až 8 % ročně. Kolik je potřeba měsíčně spořit si snadno spočítáte v kalkulačce „Kolik potřebujete spořit“.

Vyčkejte prosím na načtení kalkulačky Kolik potřebujete spořit…

Při potřebné částce 1 610 973 Kč a investičním horizontu 39 let s očekávaným průměrným zhodnocením 6 % je potřeba spořit 864 Kč měsíčně.

Chce-li člověk odcházet do důchodu ve 40 letech s naspořenými prostředky v objemu 5 699 036 Kč, musí při očekávaném zhodnocení 6 % ročně při 14 letech spoření odkládat měsíčně 11 437 Kč.

REKLAMA

Inflace aneb Vše je špatně

S výpočty ovšem poměrně dramaticky zamává inflace. Ta je schopna vymazat úspory téměř stejně efektivně jako měnová reforma. U odhadu budoucí inflace lze vycházet z inflačního cíle České národní banky (ČNB) či Evropské centrální banky (ECB) ve výši 2 % s rozmezím od 1 % do 3 %. Inflační cílení ne vždy vychází, ale dlouhodobě se v posledních 20 letech do cíle centrální banky spíše trefují. Spočítat si současnou hodnotu budoucích úspor pomůže kalkulačka „Současná hodnota“.

Vyčkejte prosím na načtení kalkulačky Současná hodnota…

Naspořená částka 1 610 973 Kč za 39 let bude při průměrné míře inflace ve výši 2 % představovat v současné hodnotě 744 186 Kč. Tedy pouhých nějakých 46 % potřebné částky. Stejně tak požadovaných 10 tis. Kč měsíčně se za dobu spoření smrskne na pouhých 4 619 Kč a v průběhu výplaty renty bude dále klesat až k 3 432 Kč. Navíc inflace je zpravidla spíše nad inflačním cílem než pod ním…

Jak se poprat s inflací

Chceme-li pobírat rentu ve výši 10 tis. Kč měsíčně v současných cenách, musíme se podívat, kolik tato částka činí v cenách budoucích – jinými slovy musíme ji „zvalorizovat“ či „zhodnotit“ o očekávanou výši inflace. K tomu může pomoci kalkulačka „Zhodnocení jednorázového vkladu“ – byť její hlavní účel je počítat zhodnocení, slouží ke stanovení budoucí hodnoty vlivem inflace stejně dobře.

Vyčkejte prosím na načtení kalkulačky Zhodnocení jednorázového vkladu…

Při průměrné míře inflace ve výši 2 % ročně činí renta za 39 let v nominálním vyjádření 21 647 Kč. Na konci výplaty renty, tedy za 54 let, bude dosahovat nominální hodnota renty již 29 135 Kč. V reálném vyjádření se ale stále jedná o stejných 10 tis. Kč. Průměrná nominální výše renty v průběhu 15 let tak činí 25 391 Kč.

REKLAMA

Na rentu v průměrné nominální výši 25 391 Kč pobírané po dobu 15 let při zhodnocení nevyčerpaných prostředků ve výši 1,5 % ročně je potřeba naspořit 4 090 421 Kč, tedy více než 2,5krát více než při původním výpočtu. Spořit po dobu 39 let se zhodnocením 6 % ročně je tak třeba 2 194 Kč měsíčně.

Spořit 2 194 Kč měsíčně je jedna možnost. Ovšem znamená, že dnes začneme spořit reálně tuto částku, ta bude ale klesat spolu s inflací. Dnes tak spoříme reálně 2 194 Kč, za 39 let spoření to bude v dnešních cenách jen 1 014 Kč. Tedy dnešní rodinný rozpočet je zatížen dvojnásobně oproti budoucímu. To může mnoha domácnostem vyhovovat – když si zvyknou na „těžší úděl“ a následně jim inflace (doprovázená růstem nominálních mezd) ulehčí, je to pro mnohé příjemnější než udržování stálého reálného stavu – a nárůstu nominální výše spoření.

Na druhou stranu se může stát, že v aktuálním rodinném rozpočtu není dostatek volných zdrojů na potřebné spoření. Lze tedy využít ještě druhý přístup.

Potřebná nominální částka k naspoření ve výši 4 090 421 Kč představuje v současné hodnotě 1 889 563 Kč. Dále musíme ale počítat s reálným zhodnocením, nikoli s nominálním – tedy od očekávaného zhodnocení ve výši 6 % musíme odečíst očekávanou výši inflace ve výši 2 % a počítat s reálným zhodnocením 4 %. V prvním roce podle výpočtu s kalkulačkou „Kolik potřebujete spořit“ vychází částka 1 681 Kč. Tu je pak potřeba každoročně zvyšovat o míru inflace – v tomto případě lze využít skutečného růstu indexu spotřebitelských cen.

V prvním roce lze tímto způsobem v modelovém příkladu ulevit rodinnému rozpočtu o 513 Kč měsíčně. V případě průměrného růstu inflace o 2 % ročně se potřebná částka spoření zvýší nominálně na 3 639 Kč. Nominálně se hodnotu přesahující částku 2 194 Kč dostane až v 15. roce spoření. Reálné zatížení ale zůstane stejné.

Jak výpadek příjmu budete řešit vy?

novými kalkulačkami na Investujeme.cz si může každý spočítat, jak moc bude muset spořit, aby pokryl výpadek příjmu v důchodu. Jedná se o přesné výpočty s nepřesnými čísly – řadu parametrů je třeba jen odhadnout. Budoucí výnosy i inflace v příštích desetiletích jsou spíše předmětem věštění z křišťálové koule než ekonomické analýzy.

Po zjištění potřebné výše spoření následuje další krok: Výběr investičního nástroje, který pomůže dosáhnout očekávaného výnosu… jak se o své penzijní úspory staráte vy? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v diskusi.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Valorizace zvyšuje rozdíly mezi důchody

V roce 2022 se státní důchody zvýšily od ledna, od června, a ještě se zvýší od září. Při valorizaci se nezvyšují všechny důchody v korunovém vyjádření stejně. Podívejte se v praktických příkladech, kdo si nejvíce finančně polepšil.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

20. 06. 2022

Maximální výše důchodu od června

I po zvýšení důchodu od června je maximální částka starobního důchodu nepřímo zastropována výpočtovou formulí. Kdo dosáhne od června na maximální důchod? Jak ovlivňuje doba pojištění výši maximálního starobního důchodu?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

26. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Empetka

  18 května, 2018

  Výpadek příjmu je pro důchodce tím vyšší, čím vyšší je jeho osobní vyměřovací základ.
  Je třeba, aby se tímto jevem, specifickým pro ČR, začal někdo vážně zabývat.
  Ve srovnatelných zemích – Polsku, Maďarsku i Slovensku – k tomu dochází v mnohem menší mířě, náhradové poměry
  důchod / OVZ jsou tam pro vyšší hodnoty příjmu mnohem příznivější, než u nás.

  Odpovědět

 • Magda UNGRADOVÁ

  15 července, 2018

  Jmenujuji se Magda ungrádová nastoupila jsem do starobního duchodu 1.10.2008 ve věku skoro 59let jsem vdova od 11.2.1999na pracoovala jsem do 65let mněla jsem i penzijní fond šetřila jsem si na duchod mněla jsem vše srovnané duchod 8.400kč vdovské 3800kč necelích 13.000kč pak mi přišlo že mi to musí dorovnat že mi dali málo jenže nic odvolala jsem se volala psalla pokládali mi telefon pracovala jsem dál do 65let pracovala bych dál gdyby mně kolegině v Severočeských kanalizací a vodovodú nenapadla vše jsem mněla srovnané mněla jsem mít heský duchod i zvdovským jsem stále vdova muj duchod byl přehozený starosta Holata žije zmého duchodu používá jméno mého muže kdyš někam jede hraje si na vdovce tohle je tresné to neni přestupek to uš je tresný čin socialka mu vtom pomohla žiji zmalé částky po nezvěstné ženě které právě pan Holata s Paní Šutarovou ublížili vybírali mi schránku přřekopírovávali papíry napadaj mně do dnes okrádá te lidi skracujete duchody ján mám vyděláno Jsem vdova po Josefu Ungrádovi který se narodil 21.8.1943 zemřel 11.2.1999 tohle je práce starostu a politiku skracujete lidem duchody hlavně ženám co jsou sami nemaj odvolání podvádíte chci vše spětně uš jsem psala několikrát tohle je jinak pro krajský soud ze mně si děláte uš dlouho legraci tohle se nemúže nechat Magda Ungrádová rozená Vymetalová spozdravem a věřte že to pujde hodně vysoko

  Odpovědět