CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Text: Jaroslav Mašek

25. 12. 2014

0 komentářů

Splněný sen: Vypnul počítač a přejel Ameriku

 


 

Byla skoro půlnoc, letošní leden, když si Bureš vzal ještě před spaním na chvíli do ruky tablet. Na svých oblíbených cyklistických stránkách mu padl do oka inzerát: hledáme čtvrtého do štafety na závod kolem Ameriky. I když nakonec zhasnul, ještě dlouho do noci se převaloval a druhý den večer už seděl v restauraci na pražském Smíchově s hlavním organizátorem celé akce Michalem Jonem.

„To rozhodování mi trvalo asi půl hodiny,“ vzpomíná dnes Bureš na cestu, díky které poznal, že mu stačí dvě hodiny spánku denně, srovnal si při ní myšlenky (co taky dělat jiného, když téměř sedm dní v kuse jen šlapete) a ještě je o něm veden záznam v české knize rekordů. Tedy přesně řečeno o něm a o dalších třech chlapících, kteří jsou blázni do cyklistiky. Jmenují se Michal Jon (s manželkou objel jako druhý Čech na kole za tři roky svět), Jiří Kalousek (bývalý člen českého paralympijského národního týmu s handicapem horní končetiny) a Jiří Kříž (nadšenec, vegetarián a spolumajitel italsko-české spedice Lanutti Czech). Každý z nich své vášni v tomto případě obětoval sumu, za níž by šla koupit nová Škoda Octavia.

Možná jste letos v létě zaznamenali, že tuzemská firma Kalas, která vyrábí cyklistické dresy (její příběh jste si mohli přečíst ve Forbesu 11/2014), dodala jeden také k britskému královskému dvoru. Navlékla se do něj Pippa Middleton, sestra vévodkyně Kate, když se účastnila závodu Race Across America (RAAM). A v tom samém závodu, který má tradici od roku 1982, jela také čtveřice našich borců. Jako první česká štafeta v historii. „Pippu jsem předjel hned první den, ale musím říct, že šlapala dobře. Bylo vidět, že má natrénováno, žádná slečinka,“ říká Bureš, díky němuž se nakonec celá výprava mohla uskutečnit.

Jon, Kříž a Kalousek hledali čtvrtého parťáka téměř tři roky. Ono totiž odjet na měsíc z práce,sehnat téměř půl milionu korun nebo je vytáhnout z vlastní peněženky a ještě k tomu mít dostatečně natrénováno – to není kombinace, kterou splňuje každý fanda cyklistiky u stolu. Bureš, který se za posledních deset let propracoval do nejvyššího patra firmy Fincentrum jako top finanční poradce a akcionář, v sobě nakonec všechny atributy spojil.

„Manželka věděla, že bude sama na naše dvě malé děti, bratr, s nímž máme společnou kancelář, za mě převzal pracovní agendu a já jsem vlastně na 14 dní vypnul počítač i mobil,“ vzpomíná muž, kterému se rychlá jízda na kole zalíbila před osmi lety. Nejprve jezdil jednodenní závody po Česku, pak ale přišel na to, že když už člověk hodně obětuje přípravě a vůbec přesouvání na start, je lepší jezdit vícedenní akce. Oblíbil si etapové závody v Alpách jako jsou TransAlp nebo Alpentour a každoročně trénuje při jízdě z Prahy do Říma. Alpy přitom nevynechal ani letos a těsně před odjezdem do USA ještě dával ostré sjezdy v Rakousku. „Říkal jsem si, že jestli se mi něco stane, bude všechno v háji. Tak jsem se chvíli snažil jet co nejopatrněji, ale člověk pak dělá ještě větší chyby,“ říká s úsměvem. Nakonec se vrátil do Prahy v pořádku, doma si jen přehodil výbavu a vyrazil na letiště.

REKLAMA

Celý článek čtěte v časopisu Forbes.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *