CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

Text: Redakce

06. 03. 2018

3 komentáře

Peter Bálint: Do dluhopisů dnes neinvestujte, ale sledujte je

 

Doporučuje vyhnout se jak státním, tak korporátním dluhopisům. Zároveň bych však doporučoval dluhopisový trh pečlivě sledovat,“ říká Peter Bálint, Managing Partner, Infinity Capital Group. Co je na dluhopisovém trhu tak významného? A proč se mu dnes vyhnout? 

Velkým tématem posledních let je vývoj na dluhopisovém trhu. Pod ním jsou vrchovatou měrou podepsány kroky centrálních bank. Jak by měl drobný investor dle vašeho názoru v současné chvíli k dluhopisům přistupovat? Vyplatí se jejich zařazení do portfolia?

Je to komplexní téma. Centrální banky mají vliv na dluhopisy s krátkou splatností, a tam jsou očekávané kroky centrálních bank rychle zabudovány.

Dlouhé splatnosti jsou ovlivňovány jinými faktory, z nichž největší vliv má očekávaná inflace. Letos se inflační očekávání začala vracet a to žene výnosy na státních dluhopisech nahoru a ceny dolů, a to jak na dlouhém i na krátkém konci výnosové křivky. To bude pokračovat, proto bych se státním dluhopisům určitě vyhnul. A jelikož jsou kreditní prémie na korporátních dluhopisech na minimech a vůbec nezohledňují riziko potenciálního nárůstu defaultů, vyhnul bych se i tomuto sektoru.

Zároveň bych však doporučoval dluhopisový trh pečlivě sledovat, a to proto, že dluhopisy jsou základní nástroj, kterým centrální banky provádějí monetární politiku. Pokud chceme číst centrální banky, musíme číst dluhopisový trh, protože to vše mělo a bude mít vliv na trh akciový. Vše je propojeno.

Jaká byla vaše nejlepší investice?

REKLAMA

Spíše si pamatuji ty bolestivé. Dobrých bylo hodně – kyperské dluhopisy, dubajské polostátní dluhopisy, ultra deep value pozice v retailovém sektoru  – VF Corp., Boss nebo nedávno Fossil, který po překvapivě dobrých same-store-sales vyletěl přes noc o 100 %. Nebo i opce na Novo Nordisk, kde máme za necelý rok 300% zisk. Je toho mnoho a žádná není nějak extrémně nad ostatními.

Jaká byla vaše největší investiční chyba?

Rezonují ve mně dvě. První byla, když jsem měl ještě v Erste Bank na fixed income oddělení na ty časy obrovskou pozici na spread ve výnosu mezi slovenskými státními dluhopisy ve slovenské koruně a stejnými dluhopisy v eurech. Velikost spreadu nebyla adekvátní, protože Slovensko mělo v dohledné době přijmout euro a korunové dluhopisy by byly konvertovány do eurových a rozdíl ve výnosech do splatnosti pro stejné splatnosti by musel zaniknout.

Zároveň jsem byl long korunové dluhopisy a short eurové, přičemž korunové dluhopisy měly vyšší výnos než eurové, což znamená, že pozice generovala pozitivní carry, tedy pozitivní výnos, zatímco jsem čekal na přijetí eura.

Nastala však neočekávaná událost. Strana SMER vyhrála volby a vytvořila vládu s HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Sloty a trh si na několik týdnů myslel, že je přijetí eura ohroženo. Spready se prudce zvýšily a já musel pozici uzavřít. O několik měsíců později, kdy bylo jasné, že Slovensko do Eurozóny směřuje nadále, se spread uzavřel na nulu, tedy před skutečným přijetím eura.

REKLAMA

Druhá investiční chyba je zcela čerstvá, je z minulého měsíce. Vzhledem k tomu, že fundament v ekonomice je globálně opravdu silný, je riziko recese fakticky nulové. V období růstu a klidu, v němž absentují politické faktory nebo ekonomické problémy, se index volatility VIX pohybuje mezi 8 – 18 %, přičemž po dosažení 18 – 20 % má tendenci rychle se vrátit na nízké dvouciferné úrovně.

Když akcie začaly korigovat začátkem února, a poklesly o 3 – 4 %, volatilita vyletěla na 18 %, a já jsem to vyhodnotil jako neadekvátní úroveň vzhledem k ekonomické prostředí a absenci geopolitického problému. Jelikož s vysokou volatilitou vyskočila cena opcí, využil jsem zvýšené úrovně na vypsání opce, která byla 9x dražší, než by byla v klidném období.

Bohužel došlo k útoku na ETF napojené na short VIX a vyvolalo to na trhu na pár dní takový efekt, jako když kolaboval Lehman Brothers nebo padala Dvojčata. Volatilita vyletěla z 20 % na 50 %, a 4 miliardy ve VIX produktech byly doslova zlikvidovány, přičemž ETF na short VIX ztratili přes noc 98 % hodnoty nebo byly zavřené. Musel jsem z opce odejít se značnou ztrátou, protože jsem ji nedokázal včas zavřít. Na jistý čas totiž zcela zmizel trh a market makeři přestali kótovat.

Z toho vyplývá jedno – vždy očekávejte neočekávaně a musíte si umět představit velmi kritické scénáře, a pokud by nastaly, musíte byt komfortní s každou pozicí. Na trhu se stávají věci daleko za představitelností smrtelníka.

Jaké tři knihy, články či rozhovory nejvíce ovlivnily vaši investiční strategii?

REKLAMA

Buffets Alpha od AQR, Hedge Fund Edge, New Buffetology.

Za pár dní proběhne váš workshop s názvem „Jak funguje dluhopisový trh“, který spadá do série přednášek s investičními odborníky v rámci České investiční akademie. Na co se zájemci mohou těšit?

Dluhopisový trh má obrovské dopady na všechna aktiva, tedy i akce. Zároveň jsou samy dluhopisy investičním nástrojem, a protože jsou také nástrojem monetární politiky, jsou období, kdy poskytují velký ziskový potenciál na dlouhé i krátké pozici.

Rád bych vysvětlil, jakou roli hrají ve finančním systému. Že to není zlato, ale americké státní a hypoteční dluhopisy, které kryjí vydané peníze. Jak na tom vydělávají investiční banky, co je to výnosová křivka a jaký má vliv na finanční systém. Jak se dá vytvořit pozice, která vydělává nebo prodělává na změně sklonu výnosové křivky, co je to kreditní struktura dluhopisového trhu, co nám říká rating dluhopisů, kdy jsou levné a kdy drahé a tak podobně.

Je se na co těšit. Určitě to nebude o tom jak investovat do tříletého dluhopisu a čekat na mizerný kupón a jistinu.

Peter Bálint je partnerem a CIO v  Infinity Capital Group, a.s., portfolio manažerem hedžových fondů Infinity Enhanced Equity a Infinity CEE Opportunity a předseda investiční komise Infinity Capital SICAV plc. Je spoluzakladatelem Infinity Capital, o.c.p., a.s. kde za posledních 6 let pracoval jako CEO a portfolio manažer. V období od 2001 až 2010 působil na různých pozicích v rámci skupiny Erste Bank Group. Ve finančním sektoru pracuje od roku 2000.

Odborný server Investujeme.cz je mediálním partnerem workshopu.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Richard Fuld

  6 března, 2018

  Proč ten pán vydává své spekulace za investice?

  Odpovědět

 • Angličák

  6 března, 2018

  Long korunové, pozitivní carry atd. Autor je zajisté správná Čecha!

  Odpovědět

 • Petr

  10 března, 2018

  A vy jste správná česká šťoural.😉

  Odpovědět