CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Petr Němec

15. 10. 2019

0 komentářů

Parvest Disruptive Technology: Investování do technologie

 

Jak technologický průmysl vypadá dnes, co se dá očekávat do budoucna a jaký je zde potenciál výnosu? A je vhodná investice do technologií prostřednictvím fondu Parvest Disruptive Technology? 

Parvest Disruptive Technology je nový akciový fond. Byl založený v roce 2013, avšak až v polovině roku 2018 se do fondu začalo investovat.

Cílem investic fondu jsou společností po celém světě, které podnikají v oblasti inovativních technologií, jako je např. umělá inteligence, která se posledních pár let stále více využívá a je velkým tématem s obřím potenciálem do budoucna. Dále investuje do cloudových společností (virtuální uložiště), kde velký boom zažívají i společnosti poskytující využívání hardwaru přes cloud. Za měsíční poplatek zákazníci nemusí vlastnit drahý výkonný harware, stačí jim pouze internetové připojení a levné zařízení, se kterým se k hardware připojí. V neposlední řadě fond investuje také do robotiky.

Velikost a výnosnost fondu Parvest Disruptive Technology

Fond Parvest Disruptive Technology spravuje aktuálně majetek v objemu 18,5 miliard Kč. Celková nákladovost fondu (TER) na roční bázi dosahuje 1,98 % ročně, což patří k průměru akciových fondů. Očekávaný výnos se při delším časovém horizontu pohybuje až okolo 8 – 9 % p. a.

Od začátku roku 2019 přitom jeho výnos dosahuje skoro 25 %. Ukazuje to, že fond dokáže využít svého potenciálu, je avšak velice volatilní a jedná se tak o rizikovější investici. Volatilita fondu se pohybuje okolo 21 %, což je výrazně více v porovnání s jinými akciovými fondy. Ale při specifické strategii investování do technologií se vyšší volatilita dá očekávat.

REKLAMA

Diverzifikace

Fond Parvest Disruptive Technology je diverzifikován do akciových společností po celém světě. Přesto většina společností pochází z USA. Je to pochopitelné, protože největší technologické společnosti pocházejí právě z USA, např. Apple, Microsoft, IBM, Amazon, Tesla atd.

Tabulka 1: 10 nejhodnotnějších společností světa v roce 2019

Jméno společnosti Země původu Sektor Hodnota v miliardách dolarů
Microsoft USA Technologie 905
Apple USA Technologie 896
Amazon.com USA Maloobchod 875
Alphabet USA Technologie 817
Berkshire Hathaway USA Finance 494
Facebook USA Technologie 476
Alibaba Čína Maloobchod 472
Tencent Čína Technologie 438
Johnson & Johnson USA Péče o zdraví 372
Exxon Mobil USA Ropné produkty 342

Zdroj: Aktuálně.cz

Z 10 nejhodnotnějších firem působí 5 společností v technologickém průmyslu a 4 z nich pochází z USA. Před 20 lety tomu však bylo úplně jinak. Nadvládu měly ropné společnosti a automobilky. Je tedy zjevné, že technologické odvětví je v popředí a do budoucna tomu pravděpodobně nebude jinak.

REKLAMA

Graf 1: Regionální diverzifikace fondu Parvest Disruptive Technology

Parvest Disruptive Technology - regionální rozložení

Tabulka 2: Největší expozice fondu Parvest Disruptive Technology

Parvest Disruptive Technology - hlavní pozice

REKLAMA

Z oblastí technologického sektoru fond nejvíce investuje do softwarových společností a do výrobců polovodičů. S odstupem jsou další oblasti od médií, přes služby IT po výrobce nejrůznějšího hardware.

Graf 2: Struktura investic fondu Parvest Disruptive Technology podle odvětví

Parvest Disruptive Technology - odvětvové rozložení

Hodnocení fondu

Fond Parvest Disruptive Technology svým krátkodobým růstem dokazuje, že umí využít potenciálu trhu, ale také, že je určen na dlouhodobou investici. Řadí se mezi rizikovější investice s nadprůměrnou volatilitou. Rozhodně se jedná o jeden z nejvíce dynamických fondů, což dokazuje i nadprůměrná volatilita.

Na dlouhý časový horizont (min. 15 let) se však podle mého názoru jedná o investici, která investora na konci investičního horizontu udělá spokojeným. Technologické odvětví v budoucnosti pravděpodobně nepůjde do ústraní, ale naopak se spíše bude více rozvíjet, jak tomu bylo v posledních 20 letech.

Investici do fondu Parvest Disruptive Technology bych v dnešní době za aktuálních podmínek určitě směřoval na pravidelné bázi, a to nejlépe na týdenní pravidelné investování.


Upozornění: V době tržních nejistot či případné recese nebo dokonce i krize se jedná o fond, který může ztratit i více než 40 % hodnoty.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.