CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Ondřej Záruba

06. 05. 2008

8 komentářů

Investorský zeměpis: Softwaroví králové

 


 

IBM

Společnost International Bussiness Machines se může (možná trochu překvapivě) pochlubit již stodvacátými narozeninami. Už od svého vzniku se IBM zabývala způsoby, jak uchovat a zpracovávat data.

Původní společnost Tabulating Machine Company, která vyráběla tabelátory, se přejmenovala na IBM v roce 1924. Zajímavou historii u společnosti lze najít již během Druhé světové války. IBM byla obviněna, že její tehdejší předseda představenstva Thomas Watson pomáhal pomocí dceřiných společností Nacistům zpracovávat válečná data, šifry, ba dokonce v IBM měli kalkulovat i efektivní řešení Židovské otázky. Tato obvinění však nebyla prokázána.

V padesátých letech, kdy počítačový byznys už nosil plenky, patřil IBM k dominantní hráčům tohoto sektoru. Vývojové centrum IBM začalo sbírat jednu cenu za druhou. Tři zaměstnanci této společnosti byli dokonce odměněni Nobelovou cenou. Mezníkem je rok 1981. V té době IBM představilo svůj Personal Computer. Masový prodej PC do firem a domácností předznamenal nejslavnější období v historii firmy.
Dnes už PC divizi v IBM nemají. Koupila ji čínská společnost Lenovo v roce 2005. Hlavním byznysem IBM je dnes software. Jde zejména o projekty Eclipse, developersWork, alphaWork a Open Client. Kromě softwaru si IBM ponechává i část činností v segmentu hardware. IBM  hlavně vyrábí mikroprocesory do PC i herních konzolí Xbox, Playstation a Nintendo.

IBM  zaměstnává 386 558 zaměstnanců. IBM má dnes na burze hodnotu 171 mld. USD, ještě před rokem to bylo necelých 140 mld. Zisk v roce 2007 byl 10,92 mld. USD, o rok dříve 9,49 mld. USD. Tržby meziročně vzrostli cca o deset procent na úroveň 100 mld. USD. P/E je nadprůměrných 16,1.

Microsoft

Má vůbec smysl představovat tuto společnost? Řekl bych, že existují cykly, ve kterých masová veřejnost uživatelů PC Microsoft proklíná. Tato období se plynule střídají s dobou, kdy ho proklínají jen trochu. Hranice mezi nimi bývá obvykle vydání další verze operačního systému Windows. To vůbec nic nemění na tom, že Microsoft vyvinul nejpoužívanější operační systémy na světě.

Začalo to s MS DOS  a v polovině 80. let 20. století dorazily první Windows. V té době přišlo i IPO. Cena akcií Microsoftu rostla tak raketově, že po relativně krátké době, byli 4 lidé z této firmy dolarovými miliardáři a stovky dalších se díky systému zaměstnaneckých akcií stalo milionáři.
Dalším mezníkem byla polovina let devadesátých, kdy se naplno rozběhl internet. Microsoft v tom hrál podstatnou roli. Málokdo mohl po dlouhou dobu surfovat na jiném prohlížeči než na microsofťáckém Exploreru.

REKLAMA

Dnes Microsoft žije tak trochu ze setrvačnosti, která se opírá o stamiliony uživatelů Windows XP a Windows Vista. Většina těchto uživatelů je tak zvyklá na produkty Microsofotu, že je není ochotná vyměnit ani za mnohdy kvalitnější i levnější produkty konkurence. Inu, zvyk je železná košile, jak se říká.

Microsoft v současné době rozjíždí plány k obsazení internetu. Nedávno předložil seriozní nabídku na akvizici Yahoo. Spekuluje se, že by v jeho rukou mohl skončit i český Seznam. Microsoft chce jít prostě s dobou a to je pro jeho investory jistě dobré znamení, protože jeho postavení na poli operačních systému není věčné. Už delší dobu se angažuje i na poli počítačových her. Jednak má vlastní vývojářský tým na programování her, a také ve spolupráci s IBM vyrábí herní konzoli Xbox.

Microsoft sice dosahuje zhruba polovičních tržeb oproti IBM, ovšem jeho zisk je vyšší. V roce 2007 to bylo 16,41 mld. USD, o rok dříve 11,91 mld. Proto je jeho tržní hodnota 271 mld. USD, před rokem o trochu dokonce ještě více – 274 mld. USD.

Microsoft vidím jako nejstabilnější firmu v tomto segmentu na světě. Už mnohokrát dokázal, že přežije cokoliv. Soudy všech možných instancí, masivní distribuce padělků jeho produktů i negativní mediální kampaň. Proto si myslím, že v případě Microsoftu P/E s hodnotou 17,0 není vysoké.

Oracle

Svého času, dle hodnocení magazínu forbes, byl Larry Ellison nejbohatším mužem světa. Dnes už to neplatí, je „až“ na 14. místě s majetkem 25 mld. USD. Právě s tímto Larrym se pojí celá historie firmy Oracle. Společně s Bobem Minerem a Edem Oatesem založili již v roce 1977 v Redwoodu v Kalifornii společnost Software Development Laboratories.

Oracle během celé své historie zaujímá význačné postavení v sektoru byznys softwaru. Jeho produkty se zaměřují na tzv. database management systems, enterprise resource planning a customer relationship management. Omlouvám se za ty anglické výrazy, ale překlad těchto výrazů mi přijde trochu násilný.
Jako každý správný softwarový žralok  postavil  Oracle strategii svého dynamického růstu na požírání menších ryb a rybiček. Jen od roku 1999 do současnosti jsem napočítal 45 akvizicí. 24 se jich uskutečnilo od začátku roku 2006. A jestli čekáte, že to byly jen drobotiny, tak jste na omylu. Ceny akvizic Oraclu se pohybují v řádech stovek milionů USD a najdete tam i kusy jako jsou BEA Systém (8,5 mld. USD), Hyperion Solution (3,5 mld. USD) a Siebel Systems (5,85 mld. USD).

Produkty této společnosti nakupují dnes ve velkém všemožné korporace i státní instituce. Ať už potřebujete software na schvalování úvěrů nebo řízení marketingu a výroby, Oracle ho má vždy v zásobě.

Oracle meziročně díky akvizicím zvýšil tržby z 16,7 mld. USD na 21 mld. USD. Zisk v roce 2007 vyskočil na 5,08 mld. USD z 3,7 mld. USD. Tržní hodnota udělala mílový skok z 85 mld. USD na 111 mld. USD. P/E 22 je v Americe celkem dost. Ale na druhou stranu je to firma, která roste celkem raketově. Rozhodně to riziko není stejné, jako kdyby měla P/E 22 nějaká americká banka.

Google

Příběhy Larryho Page a Sergeje Brina jsou jako vystřižené z hollywoodských braků o studentíkovi, kterak k milionům přišel. Jenže jejich příběh na rozdíl od nich je skutečný, navíc ještě nejde o miliony, ale o miliardy.

REKLAMA

Dva doktorandi ze Stanford University Larry a Sergej se v roce 1998 domnívali, že stávající techniky internetových vyhledávačů jsou nedokonalé, a tak se vrhli na vlastní projekt, který nazvali Google. Úspěch se dostavil okamžitě. Finanční investice do Googlu se dnes jeví jako směšná. Z různých zdrojů posbírali Sergej a Larry 1,1 milionu USD.

Od doby, kdy Larry a Segej pracovali u kamaráda v garáži, do okamžiku veřejného úpisu akcií na newyoské burze, uplynulo pouze 6 let. Dnes jsou tito pánové devátý, repektive desátý nejbohatší Američan. Jejich majetek je odhadován na 18 mld. USD.
Google je dnes nejlepší marketingový nástroj na světě. Příjmy z reklam inkasuje hlavně prostřednictvím vyhledávače a Gmailu.

Roku 2004 Google koupil firmu Keyhole pomocí níž rozjel službu Google Earth. O dva roky později udělal Google obchod jako řemen, když koupil portál Youtube za pouhých 1,65 mld. USD. Prozatím největší investicí byl nákup firmy DoubleClick za 3,1 mld. USD. Poslední investicí je akvizice za 625 mil. USD společnosti Postini, kterou Google využil k vytvoření spam filtru ke schránkám Gmail.

Společnost Google těží z klíčových partnerství s NASA, Sun Microsystems, Microsoft, Ericsson nebo Nokia. Mobilní služby jsou po internetu dalším významným odvětvím činnosti této pozoruhodné firmy.

Ne všechny ohlasy, když se mluví o Googlu, jsou pozitivní. Největší kritika přišla, když se prokázalo, že Google cenzuruje čínskou verzi svého vyhledávače na podnět čínské vlády.

V řeči čísel: Nárůst tržeb byl oproti roku 2006 o 7,5 mld. USD na 18,11 mld. USD. Zisk vzrostl z 3,7 mld. USD na 4,5 mld. USD. Tržní hodnota je 182 mld. USD a už byla výše. P/E je na hodnotě 40,9. Důsledek tohoto extrému je velmi vysoká volatilita akcií. Z hlediska dlouhodobého by to i tak mohla být dobrá investice, protože firma rozsáhle investovala do své budoucnosti. Nezapomínejme, že je to deset let stará firma.

Electronic Data System

Společnost EDS vznikla jako provozovatel bussiness a technology služeb v roce 1962. Velké firmy si ji najímaly jako outsourcingovou společnost, na kterou přesměrovávali informační oddělení. Roku 1984 ji koupila General Motors. O 22 let později se stala EDS nezávislou společností a General Motors vyměnil roli matky za roli klienta. Electronic

Data Systems svou úlohu do dnešních dní nijak radikálně nezměnila až na drobnou změnu – divizi management consultingu prodala. Tato firma stále zůstává  spíše poskytovatelem IT služeb než prodejcem softwaru. Příjmy jsou přibližně v poměru 60 % služby IT, 30 % prodej softwaru a 10 % jiné formy outsourcingových služeb. Přibližně 60 % příjmu společnosti se utrží v USA, podstatná část rovněž v Asii. V Evropě EDS nijak nevládne.
Nám, fanouškům fotbalu, může být známá možná více než obchodní činností sponzoringem anglického fotbalového klubu Derby County F. C.

Mezi klienty EDS patří kromě výše zmíněných GM také Shell, Bank of America, KarstadtQuelle, Kraft, ministerstvo námořnictva a ministerstvo obrany USA.

EDS neohromuje velkými zisky. Tržby jsou stále někde okolo 20 mld. USD, avšak zisk za loňský rok byl jen 614 mil. USD, o rok dříve dokonce 470 mil. USD. To na firmu se 130 tisíci zaměstnanci není žádný zázrak. Pak se divte, že tržní hodnota firmy je jen 10 mld. USD. Obrat, který negeneruje zisk je k ničemu. P/E je 16,5.

Yahoo

Spolu s Googlem největší štika internetového byznysu. Yahoo má s Googlem společného dost. Dalo by se říct, že je to takový o čtyři roky starší bratr. Také byl založen studenty ze Stanford University. Také byli dva zakladatelé. Jerry Yang a David Filo vyrazili s IPO už po dvou letech existence firmy! Věc celkem nevídaná. Zvlášť když začínáte skoro v garáži.

REKLAMA

Yahoo začal s vyhledávačem, poté ho doplnil o e-mail. Dnes je hodně známý i Yahoo Messenger. Yahoo je dvojkou na internetu, avšak býval number one. Nástup Googlu mu ubral dost sil, do toho přišla ještě Dot-com bubble. Problémy Yahoo vyústily letos v lednu, kdy Yahoo propustilo tisícovku svých zaměstnanců. Nezdá se to tolik, ale z celkového počtu 14 tisíc to není zanedbatelné.
Co by mohlo Yahoo postavit na nohy a vrátit do první internetové ligy, je Microsoft. Ten si představuje, že Yahoo sloučí se svou divizí MSN. Vznikla by tak největší internetová firma, alespoň co se týče kapitálu, o který je možné se opřít. To by se Yahoo vážně hodilo, protože teď nemá na Google ani omylem.

Tržby 7,11 mld. USD, což je jen o 800 mil. USD více než předchozí rok. Zisk 1,05 mld. USD je o 300 mil. USD větší než v roce 2006. Tržní hodnota klesla ze 41 mld. USD na 38 mld.  USD. I tak zůstalo P/E hodně vysoké – 38,7.

Microsoft nabízel původně 31 dollarů za akcii, poté zvýšil nabídku na 33 dolarů. Yahoo však požaduje 37 USD. Tak si říkám, jestli Yahoo neztratilo soudnost, protože jestli ho Microsoft nekoupí dnes, tak zítra je s ním amen.

Symantec

Českým uživatelům PC je Symantec znám skrze Norton Utilities – antivirový software, Norton Commander, Norton Firewall…Tak bychom mohli pokračovat velmi dlouho.

Symantec je skutečně ryzí tvůrce softwaru – žádné významné aktivity okolo. Srovnejme ho s Oraclem, jehož činnost je na první pohled podobná. Symantec je orientován na retailový software, zatímco Oracle na korporátní. Taktika obou firem je podobná. Kup všechnu konkurenci, kterou dokážeš koupit.
Symantec si solidní pozici vybudoval na Macintoshi a IBM PC pomocí softwaru Think Pascal, Visual Cafe, Think C a Symantec C++.

Klíčový nákup firmy Petera Nortona byl uskutečněn v roce 1990, samotný Symantec vznikl v roce 1982. V současnosti zaměstnává 17 tisíc zaměstnanců. Obrat společnosti 5,69 mld.  USD, v roce 2006 byl téměř stejný. Zisk je však v roce 2007 nižší než v roce 2006. Klesl z 450 mil. USD na 349 mil. USD. Tržní hodnota s výkyvy dopracovala na svou původní hodnotu okolo 16 mld.  USD. P/E Symantecu je 36,7.

Computer Sciences

Konkurentem firem First Data a Electronic Data Systems je společnost Computer Sciences Systems.

Devátá největší společnost  v USA ze sektoru Software a počítačové služby sídlí ve Falls Church ve Virginii. Bojuje s podobnými problémy jako nejbližší konkurenti. Přestože jsou to všechno velké firmy s velkým obratem a mnoha zaměstnanci – CSC jich má 79000, tak pracují s velmi malou marží. Operativní marže outsorcingových služeb je doslova miniaturní – CSC pracuje s 3,7% operativní marží.
Investoři tomuto podsegmentu nevěří. I CSC  zažívá tvrdý pád hodnoty akcií. Před rokem byla tržní hodnota okolo 9,1 mld. USD, dnes už je to 7 mld. USD. Obrat vzrostl ze 14 mld. USD na 16 mld. USD, zisk vzrostl ze 360 mil. USD na 590 mil. USD. Pokud outsourcing nezdvojnásobí objem tržeb, tak zázračné zisky nečekejte.

Můj názor je, že trh postupně dochází k přesvědčení, že v případě těchto firem přestřelil. Nemůžeme čekat, že příští rok bude pracovat s desetinásobnou marží. P/E s hodnotou 11 je asi přirozené v případě CSC.  

Fiserv

Poslední z velké desítky, je Fiserv. Ten opět dělá do outsourcingu. Fiserv je specializovaný na outsourcing finanční institucí. Začal outsourcovat malé americké banky již v roce 1986 a byl jedním z prvních, kteří pomohli k současnému trendu outsourcing ve finančnictví.
Pro banky zajišťuje technický rámec online bankovnictví, SWIFT komunikace, platebních operací i risk management software. Pojišťovny zase ocení technické zázemí pro správu pojistek, zdravotně kalkulační software nebo software pro posuzování pravděpodobnosti nastání pojistné události.

V minulosti Fiserv velkou část svých akvizicí nedostatečně konsolidoval, jinými slovy kupoval jen za účelem odstranění konkurence.

Fiserv zažil dost špatný rok. Tržby klesly ze 4,54 na 3,92 mld. USD. Zisk neklesl o tolik, jen o 11 mil. USD na 439 mil. USD. Profit marže je 11,2 %. To není žádný zázrak, ale ve srovnání s CSC je to nádhera. P/E je 13,6.

Electronic Arts

Firma First Data, která figuruje na pátém místě v seznamu představovaných firem, už se neobchoduje na newyoské burze, a tak jsem jí takticky vynechal. Jako náhradu, abychom zachovali počet představovaných firem, jsem si vybral až šestnáctou firmu v kategorii největších  softwarových králů.

Společnost EA je nesmírně zajímavá, protože se jedná o největšího producenta počítačových her na světě. Nejen mezi teenagery nemusíte dvakrát zmiňovat serii EA Sports, Need for Speed, Command and Conquer nebo třeba The Sims.

Electronic Arts bylo založeno v roce 1982. Když se dostaly počítače do běžných domácností, mlýnské kolo EA se pořádně roztočilo. Byznys počítačových her je neuvěřitelně vrtkavý. Přirovnal bych ho k výrobě hollywoodských filmů. Můžete do projektu investovat mnoho desítek milionů dollarů, ale projekt nebude úspěšný, protože někdo jiný vyrobí za méně peněz zábavnější substitut.
Důvodem, proč EA zaujímá dominantní postavení mezi herními producenty, je setrvačnost. Typický příklad: Vydá se sportovní simulátor NHL 2008. Oproti svému předchůdci NHL 2007 se liší hlavně změnami v soupiskách. EA udělá každý rok i drobnou změnu grafiky, popřípadě jiných detailů, a už to stačí k tomu, aby se produktu prodalo tolik, kolik je třeba.

K setrvačnosti rovněž přispívá, že EA je častokrát jedinou firmou s potřebnou licencí k vydání dané hry. EA má hodně licencí a hodně zaběhlých sérií her. Některé byly vyvinuty přímo v EA, jiné, jako třeba Command and Conquer, pochází z akvizice (C&C vyvinul Westwood).

EA v roce 2007 utržila 3,15 mld.  USD, což je o 30 mil. USD více než roku 2006. Zisk v roce 2006 byl 90 mil. USD, loni dokonce EA zaznamenala ztrátu 385 mil. USD. Tržní hodnota je 17 mld. USD.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  7 května, 2008

  V článku se vyskytlo několik nepřesností,které uvádím na pravou míru:
  Symantec je sice úspěšný na retailovém trhu,přesto většina jeho tržeb pochází od korporací.Činnost Symantecu se dá rozdělit na bezpečnostní řešení a správu dat.K první činnosti je v článku zmíněna akvizice Norton utilities.U druhé činnosti nebyla zmíněna akvizice firmy Veritas.Ještě doplním,že společnost Symantec zaujímá 54% světového trhu v oblasti bezpečnostních řešení.
  Všem čtenářům se omlouvám za několikahodinovou mystifikaci:-)

  Odpovědět

 • Vojtin

  7 května, 2008

  Chybných informací je tam více nebo důležité nejsou uvedeny, ale pro podstatu článku to nemá význam.

  Odpovědět

 • Vojtin

  7 května, 2008

  zapoměli jste na Apple, tato firma má podle mě před sebou dlouhou a velice úspěšnou budoucnost.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 května, 2008

  Dobrý den pane Vojtine.
  Na Apple jsem nezapomněl.Apple patří spíše do segmentu hardware.Určitě se ho dočkáte v některém z dalších dílů.Pakliže budete chtít,abych Vaše postřehy vůči Applu implikoval do Izeměpisu,kontaktujte mě mailem.Přeji hezký den.
  OZ

  Odpovědět

 • Vojtin

  7 května, 2008

  A to já si radši počkám na Vaše postřehy, děkuji za nabídku. Ono asi neni jednoduchý shrnout historii, současnost a budoucnost firmy do jednoho odstavce.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 května, 2008

  Dobrý den,
  mohu potvrdit, že dle mezinárodní klasifikace ICB (= Industry Classification Benchmark) patří společnost Apple do subsektoru Computer Hardware

  Odpovědět

 • Anonym

  15 května, 2008

  Neplánujete taky napsat nějaké články o evropských firmách? Trochu mi ten amerikanismus, který je propagován v médiích vadí. Ano, jsou sektory, ve kterých USA hraje prim, ale pak existují sektory, ve kterých má dominantní postavení Evropa z pohledu tržní kapitalizace firem.
  Sektor: Market cap. USA x Evropa
  Banks (950 mld. USD x 1770 mld. USD)
  Basic Resources (270 mld. USD x 580 mld. USD)
  Automobiles & Parts (93 mld. USD x 273 mld. USD)
  Construction & Materials (130 mld. USD x 284 mld. USD)
  Technology (2090 mld. USD x 319 mld. USD)
  Financial Services (965 mld. USD x 353 mld. USD)
  Oil & Gas (1800 mld. USD x 1080 mld. USD)
  Health Care (1590 mld. USD x 707 mld. USD)
  atd.

  Odpovědět

 • Deandre

  16 prosince, 2011

  Holy cnosice data batman. Lol!

  Odpovědět