CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

Text: Petr Zámečník

18. 04. 2013

5 komentářů

Začít s finančním poradenstvím? Vybírejte firmu pečlivě

 


 

Bohužel finanční poradenství v Česku nepatří zrovna mezi prestižní a vyhledávaná povolání. Stát se finančním poradcem tak nepatří k dětským snům. Důvodem je přehršel finančních zprostředkovatelů, kteří neetickým prodejem kazí jméno skutečným odborníkům. A tak se k práci finančního poradce dostávají lidé nejčastěji nabídkou od stávajícího poradce.

Nabídka na spolupráci od finančně poradenské společnosti či jejího zástupce by ale měla být pouze impulzem, na základě něhož by měl oslovený začít o práci přemýšlet. Neměl by přitom na spolupráci kývnout první společnosti. Uzavřít kontrakt s finančně poradenskou společností je snadné. Rozvázat ho bývá problematické. A nejde jen o nesčetné konkurenční doložky s vysokými pokutami a dodatečnými úhradami za vzdělávání.

Konkurenční doložky v mnohých společnostech jsou sice závažnou překážkou k opuštění firmy a přechodu k jiné, v naprosté většině případů jsou ale sankce z nich buď zcela nevymahatelné, nebo jen obtížně vymahatelné. Můžou ale působit na morálku poradce, který uzavřel smlouvu obsahující konkurenční doložku.

Mnohem závažnějším důvodem pro první správnou volbu společnosti je zvyk. Přestože si poradce vybere společnost, která mu svou nabídkou produktů či systémem práce zcela nevyhovuje, zvykne si a jen máloco ho přiměje ke změně k lepšímu. V minulém týdnu jsem potkal poradce z obchodní sítě ČMSS, který přesně spadal do této kategorie.

Do řeči s poradcem jsem se dal čistě náhodně. Bavili jsme se o hypotečních úvěrech a volbě mezi variabilní sazbou a pětiletou fixací a řeč přišla i na investice. V obou případech měl velmi dobré informace i konzistentní názor založený na realitě. I z krátké debaty působil jako odborník, který se v dané oblasti velmi dobře orientuje. Jenže…

REKLAMA

… vlastní investice přes svou společnost neprovádí. Proč? Chce využívat více dynamické produkty, které ovšem síť ČMSS nemá k dispozici. Proč tedy zůstává u společnosti, která ani jemu nenabízí to, co hledá? Jak může nabídnout optimální řešení, které zná, svým klientům, když k tomu nemá nástroje? Odpověď na první otázku zní: Zvyk.

Konkrétní poradce dostává podle svých slov nabídky od konkurenčních společností. Zatím se mu ale obchodně daří a je u své společnosti zvyklý, tak se mu nechce nic měnit.

Nepochybně poradce, s nímž jsem se setkal, není výjimkou. Poradců, které nedrží „jen“ konkurenční doložka, ale zvyk – na styl práce (ať už je více či méně proklientský), na zázemí (ať je lepší či horší), na IT systém (ať je již jakkoli zastaralý či uživatelsky nepřívětivý) – je mnoho. A právě zvyk je důvod, proč je vhodné vybírat mezi společnostmi pečlivě a neskočit na první nahozenou vějičku.

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022

Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?

Je tomu takřka měsíc, co vrcholil optimismus amerických akciových trhů. Někteří dokonce mluvili o novém býčím trhu. Jiní ovšem varovali, že růst, jenž započal v polovině června, je jen přechodný, že jde o takzvanou „past na býky“, o krátkodechý vzestup jinak nadále beznadějně medvědího trhu. Předvčerejšek dal za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • ty

  22 dubna, 2013

  Poradcem mi NIKDY nemůže nabídnout optimální řešení, protože má k dispozici jen zprovizněné produkty (vlastně je to optimální řešení – pro něj optimální). O ostatních mi nic neřekne, páč z dobrých rad se řízek neusmaží a děckám kroužky nezaplatí.

  Jinak se autore zamyslete sám nad sebou, kritizujete lišáka, přitom jste vypotil úplně zbytečný článek. A to jen z toho důvodu, abyste splnil kvótu, kterou vám zadává zaměstnavatel. A kdy konečně začnete sám prodávat pojištění a podílové fondy?

  Odpovědět

 • zamecnik

  22 dubna, 2013

  Lišáka nekritizuji, naopak, člověk, se kterým jsem se setkal, se skutečně velmi dobře ve finančním trhu orientuje. Pouze konstatuji to, co sám říkal – nemá nástroje např. na to, aby zprostředkoval investice pro člověka s investičním apetitem k riziku.

  Ad zprovizované produkty: Pokud zajdete do banky nebo pojišťovny, dostanete ty samé finanční produkty, jaké má k dispozici zprostředkovatel, se stejnou nákladovostí. Finanční poradce vám může pomoci najít ty nejvhodnější produkty ze své nabídky (žádná finančně poradenská společnost nepokrývá celý trh, ale ty velké pokrývají jeho podstatnou část).

  Prodej pojištění, podílových fondů ani jiných finančních produktů neplánuji.

  Odpovědět

 • Jura

  22 dubna, 2013

  …a nebo může jít pracovat k nám do fincentra, my máme neomezenou nabídku, moderní IT a jsme nezávislí.

  Odpovědět

 • zamecnik

  22 dubna, 2013

  Ať jde pracovat do společnosti, která mu vyhovuje svým přístupem. To ale může udělat pouze tehdy, pokud si včas zjistí dostatek informací.

  Ostatně je to podobné se zaměstnaneckým poměrem. Často jakmile si zaměstnanec zvykne na nešvary svého zaměstnavatele (ať už je to přístup nebo nízká mzda), musí dostat skutečně silný podnět ke změně (v tomto případě nejčastěji výpověď), jinak bude jen lamentovat, ale hledat si jinou práci nebude.

  Odpovědět

 • JB

  13 května, 2013

  „Finanční poradce vám může pomoci najít ty nejvhodnější produkty ze své nabídky „…tady bych jen doplnil, že poradce zpravidla nabízí produkty, které jsou nejvýhodnější pro něj z hlediska provize.
  Osobně jsem vyzkoušel několik „finančních poradců“ a zkušenost je dost tragická. Najít dobrého poradce je téměř nemožné…

  Odpovědět