CZK/€ 24.260 -0,45%

CZK/$ 22.089 -0,77%

CZK/£ 28.039 -0,11%

CZK/CHF 25.207 -0,23%

Která daňová přiznání je možné podat později?

 

Foto: redakce

Stejně jako v loňském roce, Ministerstvo financí ČR rozhodlo o posunutí podání daňového přiznání k dani z příjmu. Letos zatím jen o měsíc. Důležité datum je 3. května 2021 pro listinné podání a 1. června 2021 pro elektronické podání. Odložit lze i podání přiznání k dani silniční i k dani z nemovitých věcí.

Loading 


V případě zpracování přiznání k dani z příjmu daňovým poradcem zůstává lhůta stejná, tedy k 30. června 2021. Nicméně mění se lhůta, do kdy je potřeba doručit plnou moc. Nově je možno tuto plnou moc doručit ve stejný termín jako daňové přiznání, tedy v prodloužené lhůtě do 30. června 2021,“ doplňuje Jan Macek, vedoucí analytik Fincentrum &Swiss Life Select.

Mnoho lidí teď řeší, jak skloubit home office s péčí o děti kvůli zavřeným školkám, školám a dětským skupinám. Skutečnost, že nemusí ještě k tomu všemu řešit daňové přiznání k dani z příjmu, je jistě alespoň mírné ulehčení situace.

Pomoc je to určitě vítaná, protože lidé nemusejí spěchat na finanční úřady v době přísného lockdownu. Loňský rok však ukázal, že posouvání termínu mnoho lidí znejistí, kdy je vlastně poslední lhůta pro podání. Loni i přes posunutí do 18. srpna 2020 mnozí podali daňové přiznání pozdě,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group a dodává: „Stejně jako loni se nejedná o formální odklad termínu pro podání daňových přiznání, ale pouze o prominutí sankcí spojených s jejich pozdějším podáním. Pokud daňový poplatník nepodá daňové přiznání v tzv. prodloužené lhůtě, budou počítány sankce již od původního termínu pro podání.“

Z toho plyne, že v případě nepodání daňového přiznání do 3. května 2021 nebo 1. června 2021, se sankce budou počítat od dubna. Rozhodně se tedy nevyplatí nevyznačit si termín červeně v kalendáři. Otázkou je, jestli posunutí je konečné, nebo dojde k dalšímu prodloužení, jako tomu bylo loni.

Za rok 2019 Finanční správa evidovala přibližně 2,8 milionu přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 tisíc od firem.

REKLAMA

Odložit je možné nejen přiznání k dani z příjmu

Kvůli nepříznivé covidové situaci se už na začátku roku posunulo vice termínů. Pro všechny daňové subjekty došlo k úpravě termínů pro podání daňového přiznání k dani silniční a k dani z nemovitých věcí z 1. února 2021 na 1. dubna 2021. Ministryně financí Alena Schillerová tak učinila z důvodu nižší návštěvnosti finančních úřadů v době přísného lockdownu.

Ačkoliv se termín pro podání posunul, zaplatit je potřeba stejně jako v minulých letech do 31. května 2021. Po podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí vyčkejte, zda váš výpočet daně byl správný a co vám vyměří finanční úřad. Vyvarujete se totiž zaplacení špatné částky a různých doplatků či přeplatků. Složenka by vám měla přijít během května, a to poštou nebo do datové schránky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

alternativní investice

Alternativní investice a daň z příjmu

Mezi alternativní investice řadíme například investici do zlata, do nemovitostí, do veteránů, uměleckých předmětů a starožitností nebo do kryptoměn. Krátce: je to jakákoliv investice, která není spojena s cenným papírem. Nejčastěji jde o investice, kde kupujete a následně prodáváte hmotný majetek. Přičemž tento typ prodeje a realizace […]

Text: Hana Bartušková

Foto: ČNB

29. 11. 2023

Daňové odpočty 2023

Nezapomeňte na daňové odpočty u finančních produktů

Blíží se konec roku 2023 a s tím související daňové přiznání nebo roční zúčtování daně za ukončené daňové období. Pro uplatnění daňového zvýhodnění nebo daňového odpočtu je nutné splnit podmínky v roce 2023. Máte tedy ještě měsíc a půl pro to, abyste maximalizovali svoje odpočty u finančních […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023

investice a daňové přiznání

Které investice musíte uvést do daňového přiznání

Základním pravidlem pro danění investic a pro podání daňového přiznání: pokud jste u dané investice už zaplatili daň z příjmu srážkově při výplatě investice, tak už nemusíte tento příjem udávat do daňového přiznání. Jiné příjmy musíte uvést ve svém daňovém přiznání a zaplatit z nich daň z […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *