CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: František Veselý

22. 03. 2021

0 komentářů

Která daňová přiznání je možné podat později?

 

Foto: redakce

Stejně jako v loňském roce, Ministerstvo financí ČR rozhodlo o posunutí podání daňového přiznání k dani z příjmu. Letos zatím jen o měsíc. Důležité datum je 3. května 2021 pro listinné podání a 1. června 2021 pro elektronické podání. Odložit lze i podání přiznání k dani silniční i k dani z nemovitých věcí. 


V případě zpracování přiznání k dani z příjmu daňovým poradcem zůstává lhůta stejná, tedy k 30. června 2021. Nicméně mění se lhůta, do kdy je potřeba doručit plnou moc. Nově je možno tuto plnou moc doručit ve stejný termín jako daňové přiznání, tedy v prodloužené lhůtě do 30. června 2021,“ doplňuje Jan Macek, vedoucí analytik Fincentrum &Swiss Life Select.

Mnoho lidí teď řeší, jak skloubit home office s péčí o děti kvůli zavřeným školkám, školám a dětským skupinám. Skutečnost, že nemusí ještě k tomu všemu řešit daňové přiznání k dani z příjmu, je jistě alespoň mírné ulehčení situace.

Pomoc je to určitě vítaná, protože lidé nemusejí spěchat na finanční úřady v době přísného lockdownu. Loňský rok však ukázal, že posouvání termínu mnoho lidí znejistí, kdy je vlastně poslední lhůta pro podání. Loni i přes posunutí do 18. srpna 2020 mnozí podali daňové přiznání pozdě,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group a dodává: „Stejně jako loni se nejedná o formální odklad termínu pro podání daňových přiznání, ale pouze o prominutí sankcí spojených s jejich pozdějším podáním. Pokud daňový poplatník nepodá daňové přiznání v tzv. prodloužené lhůtě, budou počítány sankce již od původního termínu pro podání.“

Z toho plyne, že v případě nepodání daňového přiznání do 3. května 2021 nebo 1. června 2021, se sankce budou počítat od dubna. Rozhodně se tedy nevyplatí nevyznačit si termín červeně v kalendáři. Otázkou je, jestli posunutí je konečné, nebo dojde k dalšímu prodloužení, jako tomu bylo loni.

Za rok 2019 Finanční správa evidovala přibližně 2,8 milionu přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 tisíc od firem.

REKLAMA

Odložit je možné nejen přiznání k dani z příjmu

Kvůli nepříznivé covidové situaci se už na začátku roku posunulo vice termínů. Pro všechny daňové subjekty došlo k úpravě termínů pro podání daňového přiznání k dani silniční a k dani z nemovitých věcí z 1. února 2021 na 1. dubna 2021. Ministryně financí Alena Schillerová tak učinila z důvodu nižší návštěvnosti finančních úřadů v době přísného lockdownu.

Ačkoliv se termín pro podání posunul, zaplatit je potřeba stejně jako v minulých letech do 31. května 2021. Po podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí vyčkejte, zda váš výpočet daně byl správný a co vám vyměří finanční úřad. Vyvarujete se totiž zaplacení špatné částky a různých doplatků či přeplatků. Složenka by vám měla přijít během května, a to poštou nebo do datové schránky.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Daňové přiznání s bankovní identitou

S bankovní identitou můžete odevzdat daňové přiznání i v dubnu

Bankovní identita je verze elektronického podpisu pro běžné uživatele bankovních účtů. Souvisí s digitalizací agendy státní správy a díky bankovní identitě máte například přístup k portálu občana nebo ke svému daňovému účtu. Stačí k tomu jen mít internetové bankovnictví. A díky bankovní […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 04. 2022

Daň kryptoměny

Jak se daní zisky z kryptoměn

Zisky z investic můžeme rozdělit do tří skupin. První skupina investic je zdaňována při výplatě srážkovou daní a tyto investice není nutné uvádět do daňového přiznání a platit z nich daň z příjmu. Druhá skupina je od daně z příjmu osvobozena a […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.