CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

01. 03. 2021

0 komentářů

Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO

 

Česko opět zamířilo do tvrdého lockdownu. I když průmysl a velké podniky nadále “jedou”, je těžké si představit, že bychom zvládli zkrotit reprodukční číslo a nárůst nových případů bez omezení výroby nebo zavedení povinného očkování ve velkých podnicích.

Paradoxně u sousedů v Německu dosavadní opatření přinášejí ovoce a pokles přírůstku nových případů vede k uvolnění omezení – po více než dvou měsících se dnes otevřou kadeřnictví a v některých spolkových zemích i zoologické zahrady, zahradnictví nebo květinářství. A to se pravděpodobně podepíše i na ekonomickém výkonu v prvním kvartále. Německý průmysl zahlásil v uplynulém týdnu nejlepší náladu za poslední tři roky a nezkazily mu ji zatím ani výpadky v subdodávkách a přerušení výroby v automobilkách. I díky tomu náš nowcast ukazuje na růst eurozóny na začátku roku o více než 1 %. Česko zatím Německo “poslušně sledovalo” (viz graf podnikatelské nálady v průmyslu PMI níže). To se však s novými opatřeními může změnit. I když to na dnešním výsledku PMI ještě znát není, problémy se subdodávkami a testováním pracovníků asi během března český průmysl dostihnou.

Loading 

Špatný systém trasování a testování v Česku tak pravděpodobně povede k ekonomickému zaostávání za Německem na začátku roku 2021 (přelom prvního a druhého kvartálu). O síle a rychlosti oživení v druhé polovině však rozhodne jiná “disciplína” – a to rychlost a účinnost očkování. Na případu Izraele je zatím vidět, že vysoká proočkovanost dokáže pomoci ulevit zdravotnímu systému a přinést trvalejší uvolnění sociálních kontaktů.

A právě “vakcinační optimismus” bude nakonec klíčovým motorem i pro českou korunu. Ta v reakci na přísnou vlnu nových opatření, která kontrastují se sousedním Německem, logicky slábne. Pokud však i v Česku zůstane ve hře vakcinační optimismus, koruna by se měla stabilizovat a dříve nebo později dobýt ztracené úrovně…, zvlášť když vezmeme v potaz nízkou úroveň zajištění českých exportérů.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Závod za uhlíkovou neutralitou ovlivní i investice

Zdroj: Pixabay.com Zelené investice hrají v ekonomice stále větší roli. Nejen evropské země upínají síly k ekologii a uhlíkové neutralitě. Vlády přicházejí s ambiciózními plány, které s ní počítají v dohledu několika desítek let. Se změnou prostředí musí počítat i investoři.

Text: Karel Pučelík

02. 06. 2021

Která daňová přiznání je možné podat později?

Foto: redakce Stejně jako v loňském roce, Ministerstvo financí ČR rozhodlo o posunutí podání daňového přiznání k dani z příjmu. Letos zatím jen o měsíc. Důležité datum je 3. května 2021 pro listinné podání a 1. června 2021 pro elektronické podání. Odložit lze i podání přiznání k […]

Text: František Veselý

22. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *