CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

Text: Milan Vodička

19. 08. 2021

Kryptoměnový seriál, díl 6. – Proč je při těžbě BTC potřeba tolik energie?

 

Foto: Shutterstock

Bitcoinová síť sama o sobě nepotřebuje ke své funkčnosti téměř žádnou elektřinu. V začátcích fungovala celá síť jen na notebooku Satoshiho Nakamota.

Loading



 

Tzv. těžaři (kteří celou tu elektřinu „žerou“) se zjednodušeně – podílejí na bezpečnosti celé bitcoinové sítě. Tedy podstata vysoké spotřeby elektřiny spočívá v zabezpečení.

„Bitcoin sám o sobě je schopen fungovat (teoreticky) i bez elektřiny a dá se „těžit“ i s papírem a tužkou,“ uvedl Igor Pauer, CEO EDF Technology.

Jsou skutečně transakce BTC dražší než transakce s VISA?

Často se porovnávají průměrné náklady na BTC transakci s marginálními náklady na VISA transakci. Pokud by se striktně dodržovalo pravidlo „ceteris paribus“ (za jinak nezměněných podmínek) a započítaly se do VISA transakcí kompletní náklady na provoz infrastruktury VISA, budovy, zaměstnance, terminály, banky atd., tak vyjde porovnání úplně jinak, než je obecně vnímáno. Nemluvě o případu, pokud by se propočet udělal obráceně a průměrná transakce VISA se porovnala s marginálními náklady na transakci BTC, např. na lightning networku.

REKLAMA

Porovnává se tady neporovnatelné a je to bezesporu velmi rozsáhlé téma. Ale pokud bychom se opravdu zaměřili na studie skutečných odborníků, a chtěli mít alespoň nějakou představu, jak to s tou energetickou náročností BTC vlastně je, srovnávejme, teoreticky, alespoň podobnými měřítky a přibližnými poměry.

„Ano, Bitcoin spotřebovává hodně elektřiny, ale vzhledem k tomu, že pouze bitcoinový rozsah spotřeby energie a emise je definován na 100 %, můžeme říci, že Bitcoiny spotřebovávají / emitují méně než polovinu toho, co těžařský průmysl zlata a méně než jednu pětinu toho, co bankovní pobočky a bankomaty,“ doplnil Igor Pauer.

Přečtete si další díly našeho kryptoměnového seriálu:

Díl 1. – Proč vznikl blockchain a co tím tvůrci sledovali?

REKLAMA

Díl 2. – Historicky exkurz

Díl 3. – Je blockchain hrozbou pro současný systém – vlády, banky apod.?

Díl 4. – Snaží se systém blockchain zlikvidovat / hlídat? A může se mu to vůbec podařit?

Díl 5.  – Proč banky odmítají kryptoměny?

Loading


Související články

Češi se bojí o finance, ale plánují málo. Důchod řeší až na poslední chvíli

Jen každý osmý Čech má propracovaný finanční plán a na zajištění na stáří začínají lidé myslet v řadě případů až na prahu důchodu. Ukázal to průzkum společnosti Swiss Life Select, podle něhož lidé nejčastěji hledají finanční rady u partnera nebo finančního poradce. Pozitivní zprávou je, že při […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025