Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Jednotná Asociace finančních poradců: Zas o krůček blíž

Vize jednotné Asociace finančních poradců prolíná finančně poradenský trh jako červená nit. Nyní USF ČR a AFIZ uskutečnily další krok ke svému sblížení. Společně budou pracovat na kultivaci trhu a jednotně se zapojí do legislativního procesu.

„Ani jedna z profesních asociací bohužel nemůže tuto roli sehrát, protože nezastupuje dostatečně velkou část trhu. Proto bych byl rád, aby vznikla jiná platforma, na které se mohou konkurenti potkávat a hledat cesty, kterými zlepší fungování finančního poradenství. Plán na vznik tohoto uskupení se již pomalu rodí,“ uvedl v dubnu roku 2007 Tomáš Prouza v rozhovoru pro OVB Journal. V té době ještě působil jako Ombudsman ČSOB.

Od té doby se mnohé změnilo. Tomáš Prouza již dávno není Ombudsmanem, ale spoluzakladatelem finančně poradenské společnosti Partners, která v červnu vstoupila do AFIZu, z něhož  v říjnu vystoupilo OVB Allfinanz.

„V době sloučení AFIZu a AFPZ jsme do AFIZu vstoupili. Po roční neúspěšné snaze vyladit společné zájmy, pro rozdílné hodnoty, které jsme vyznávali, jsme se rozhodli odejít. Je možné, že se AFIZ za tu dobu vyvinul správným směrem, ale stále vnímáme určité rozdílnosti,“ uvedl Petr Hrubý, generální ředitel Broker Consulting, v listopadovém rozhovoru pro Investujeme.cz k rozdílům mezi asociacemi, a doplnil: „Ale protože máme určité shodné oblasti a jiné, kde se s AFIZem rozcházíme, může současný stav naopak přispívat k tomu, abychom efektivně komunikovali. V některých oblastech s AFIZem spolupracujeme. Oblast spolupráce je víceméně neformální. Slučování ale v každém případě není na pořadu dne.“

Nyní začínají AFIZ a USF ČR spolupracovat nejen neformálně, ale dávají společnému postupu v některých programových bodech oficiální ráz. „Memorandum bylo koncipováno jako stručný, ale funkční dokument, který pokládá existující mechanismy spolupráce na nový základ, zejména v odborné (legislativní) oblasti. Obě strany rovněž deklarovaly společný zájem na kultivaci trhu, dodržování požadavků odborné péče a etických principů a kodexů a zavázaly se k účasti na společných jednáních v pravidelné periodě,“ uvádí společná tisková zpráva USF ČR a AFIZu.

Společný postup asociací má jen jednu trhlinu. Největší hráč na trhu, OVB Allfinanz, se ho nezúčastní. Nebo je společný postup umožněn právě neúčastí OVB?

Uvítali byste jednotnou asociaci finančních poradců?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Tagy AFIZ usf čr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.