CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

Text: Luboš Smrčka

06. 09. 2019

3 komentáře

Důchodová reforma: Yetti a jitrnice, jakou svět neviděl

 

Důchodová reforma je yetti. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji ještě neviděl. Nebo paní Colombová. Či jitrnice z pohádky Obušku, z pytle ven! To všechno je důchodová reforma. Obrovský pytel slov, ale nic, co by připomínalo dohodu. 

Zopakujme si základní fakta.

Důchodový systém v České republice je tak zvaný průběžný. Je tedy financován tak, jak jde čas. Hodně jednoduše platí, že co se v roce X vybere, to se v roce X také vyplatí.

Existují důchodové systémy postavené na fondech. Lidé si Y let spoří a z toho, co si naspoří, je pak financován jejich důchod.

Jako obvykle, všechno má klady i zápory.

REKLAMA

Fondový systém je zranitelný nízkými výnosy, aktiva mohou být znehodnocena během krize. To je potíž, ale největší neštěstí jsou politická rozhodnutí. Stačí zavzpomínat na rok 1953. Neproběhla jen měnová reforma, ale také zabavení obrovských prostředků, na které si netroufli sáhnout ani nacisté v době Protektorátu. Několik milionů lidí mělo rázem místo velmi slušných důchodů právo na několik málo stokorun zajišťujících sotva pomalé umírání.

Ale proč chodit tak daleko do historie. V roce 2010 znárodnilo miliardy eur v důchodových fondech Maďarsko, v roce 2013 Polsko a ostatně v nepoměrně mírnější verzi sáhla do soukromého vlastnictví i slovenská vláda či o něco později česká vláda. Na okraj – ve většině případů šlo o kabinety, které se označovaly za pravicové či dokonce konzervativní. Voličům nic nepomohlo, že volili strany, které se zaklínaly úctou k vlastnictví.

Jak to mohlo projít? To je přece jednoduché. Bohatší menšina si vždycky našetří více než chudší většina. Pokud se to vezme pěkně po Jánošíkovsku, tak jsou důchodové fondy první na ráně.

Průběžný systém má největšího nepřítele v demografii, dále pak v lepší lékařské péči, čistém vzduchu a snižování spotřeby cigaret (plus alkoholu). Dokud čtyři nebo alespoň tři pracující platí důchod jednomu seniorovi, je všechno v nejlepším pořádku (či alespoň v pořádku). Když se lidé začnou dožívat vyššího věku a mají méně dětí, když přestane fungovat i jen prostá reprodukce, systém začne mít velké potíže. Při poměru dva pracující na jednoho starobního důchodce již jdou „tlusté do tenkých“.

REKLAMA

Žijeme v zemi, kde se o nutnosti reformy penzijního systému mluví třicet let. Vlastně i o něco déle, protože zcela vážně se tím problémem zabývaly již poslední komunistická Adamcova vláda a před ní pátá a šestá vláda Lubomíra Štrougala. A to minimálně od roku 1986 nebo 1987. Během této dosti dlouhé doby bylo podniknuto tolik reformních pokusů, že jen jejich popis by vydal na knihu. Ostatně seznam členů všech komisí a poradních sborů ustanovených k tomuto úkolu by zabral pár stránek.

Yetti nicméně uniká, paní Colombová pořád nebyla v záběru a jitrnici, kterou svět neviděl, stále nikdo neviděl.

Albert Einstein definoval šílenství jako opakování stále stejného postupu s tím, že doufáme v odlišný výsledek. Což je přesně to, co těch třicet let děláme. A je jedno, zda s pravicovou nebo levicovou rétorikou.

Možná by bylo dobré přestat si nalhávat, že penzijní reforma je ekonomický problém. Není. Ekonomicky je vyřešená mnoha způsoby. Některé jsou na fondové bázi, jiné na průběžné bázi, ale to vlastně není vůbec podstatné. Obě základní vize mají svoje problémy a není na světě nikdo, kdo by je dokázal vyřešit. I když se nad tím sejde padesát držitelů Nobelovy ceny, nic nového nevymyslí. Mohou jenom sepsat po stoprvé možnosti, které již popsány byly.

REKLAMA

Penzijní reforma je politický problém. To politici strašně neradi slyší (a já se jim vůbec nedivím). Nikomu, kdo odvozuje mandát od vůle voličů, se do toho nechce, aby vystoupil před davy a řekl: Buď budete platit daleko více, aby bylo možné financovat důchody, nebo budete pracovat daleko déle, aby bylo možné financovat důchody, nebo budete strašně moc šetřit, abyste v budoucnosti možná měli nějaké důchody. A nebo se smiřte s tím, že důchod, který budete od státu dostávat, bude daleko nižší.

Protože v tom je celé tajemství problému. Není ekonomický. Je politický.

Poslední nesměle ohlášený a obratem zavržený vládní plán na prodloužení důchodového věku na 67 let byl drsný, nicméně z finančního pohledu na první pohled realistický. Na první pohled. Potíž je, že v některých povoláních není 67 let zase tak velký problém (třeba u nás – vysokoškolských pedagogů). Ale u zedníků nebo profesionálních řidičů (a dalších stovek profesí)? To je prostě absurdní.

Ekonomové již mnoho let říkají, že i když zvyšování obvyklého věku dožití je obdivuhodné, věk dožití ve zdraví se zvýšil podstatně méně. Můžeme si nastavit věk odchodu do důchodu klidně na sedmdesát nebo třeba 75 let, ale dosáhneme tím jediného – budeme mít sice krásně vybalancovaný penzijní účet, ale rozpočet vykrvácí na jiných sociálních nákladech a na dávkách v nezaměstnanosti. Tím problém nevyřešíme. Tím ho jenom přejmenujeme.

Chtěl bych se jednou dožít chvíle, kdy před veřejnost předstoupí předsedkyně a předsedové všech parlamentních i alespoň trochu relevantních neparlamentních stran a řeknou: Vážení voliči. Máme zde velký problém. Ten problém je ve hlavách nás všech. Očekáváme od důchodového systému něco, co nám nemůže v budoucnu splnit. Tak pojďme měnit naše myšlení.

Protože jediné řešení problému penzijního systému je v našich hlavách. Neboť nikdo nedokáže vytvořit finanční perpetuum mobile.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Bobeš

  6 září, 2019

  V roce 1953 nebralo důchod několik milionů lidí. To nastalo právě až od roku 1953.
  Problém je v penězích. (a byl vždycky). Pro začátek zavést pro OSVČ platbu jako mají zaměstnanci.
  Pak zajistit aby ti co pracují v cizině neměli započtenou dobu pro účely českých důchodů – leda v případě převedení zaplaceného pojistného k nám.
  Dobré určitě by bylo zabránit drancování republiky a vyvádění peněz kdoví kam a kdoví komu.
  Peníze pak použít na podporu českých lidí v rámci sociálních programů.
  Tady by bylo potřeba politické odvahy. Co založit českou státní pojištovnu, českou státní banku
  atd.

  Odpovědět

 • Muhamed el arabii

  7 září, 2019

  Krásný den.
  Stát není dobrý hospodář. Viz od roku 1948 jasná realita. Čekám, kdy konečně stát zavede u zaměstnaců možnost platit zaměstnavatelům povinný příspěvek na důchod od první výplaty pro mladé lidi.Začal bych na 300,-Kč povinný příspěvek za měs. Pokud toto nebude,tak se nikam nepohneme. Od roku 1989 uteklo mnoho vody.
  Firemní pilíř je nezbytný, ale ze zákona od první výplaty. !!!!

  Odpovědět

 • Pavel

  8 září, 2019

  Ano, s těmi OSVČ jednoznačně souhlasím, je to tak ve většině zemí okolo a u nás to není asi jen proto, že ODS ve své době potřebovala nabrat voliče. OSVČ samozřejmě po hospodách hrdinsky křičí, jak ten stát nepotřebují, ale pak přijde jejich čas a diví se, že mají nárok jen na žebračenku. Vím o mnoha, kteří na poslední chvíli dopláceli statisíce Kč na sociálním pojištění, jak jen to šlo. Kdyby umřeli den poté, asi by to byla škoda, ale pokud mají výhled života alespoň pár let, jednoznačně se jim to vyplatilo.

  No a pak také firmy a odvětví, kde se často vyskytuje minimální mzda a přitom je všem jasné, že kuchař nebo obchodní zástupce za minimální mzdu v centru Brna nebo Prahy makat opravdu nebude. Přitom je to dost často zřejmé hned z letmého pohledu na závěrky v OR, že celá firma včetně vedení podle odvedených částek pobírá min. mzdu. Nechápu, že to finančák nevidí. Třeba v US by takoví podnikatelé měli návštěvu 4 černých Jeepů od IRS dávno za sebou, a několik let pobytu ve federální věznici před sebou.

  Odpovědět