CZK/€ 25.145 +0,12%

CZK/$ 22.682 -0,50%

CZK/£ 29.764 +0,09%

CZK/CHF 26.790 +0,43%

Text: Petr Zámečník

12. 07. 2018

0 komentářů

Politické riziko: Hrozba pro investice

 

Investice do rozvíjejících se zemí slibují vyšší výnosy než investice do rozvinutých zemí. Jedním z důvodů je politické riziko, které si investoři nechávají zaplatit. Ovšem pro politické riziko nemusíme chodit daleko. Je všude.

Loading



 

Jedna z ukázek, kam vede politické riziko a důsledky jeho realizace, je k vidění např. v oblíbené turistické destinaci Masa Alam v Egyptě. Jedná se o oblast na pomezí pouště a Rudého moře plného vodního života s jistotou, že dovolená neproprší. Tato oblast zažila nebývalý růst a developerský rozvoj. Pak přišla revoluce, pád prezidenta Mubaraka a nástup extrémistického Muslimského bratrstva v roce 2011 k moci. Výsledek? Překotný úprk investorů, kteří za sebou zanechali skelety rozestavěných hotelů a resortů.

V roce 2014 sice došlo k dalšímu převratu, který pro změnu svrhl Muslimské bratrstvo prosazující tvrdý příklon k muslimské víře, a od té doby je hlavní vládnoucí mocností v zemi egyptská armáda. K demokracii má Egypt ještě dlouhou cestu, ale přinejmenším je armáda schopná zajistit rozumnou míru bezpečnosti. Investoři se přesto zpět nevrátili a betonové skelety jak z post apokalyptických filmů jen zanáší pouštní písek a prach.

Politické riziko se ale netýká jen rozvíjejících se trhů. Ukázkou je znárodnění peněz ve druhém pilíři penzijního systému v Maďarsku a v Polsku, kde lidé přišli o část svých úspor. Pravda, často „výměnou“ za návrat do prvního – průběžného – pilíře, který je ale při stárnoucí evropské populaci dlouhodobě neudržitelný a u kterého nikdo nedokáže říci, kolik peněz dnešní nastupující pracující generace zaplatí a jakou penzi si pak odnese.

Aktuální hrozba: Donald Trump

V současnosti na globálním trhu představuje největší politické riziko americký prezident Donald Trump. V prvé řadě je nepředvídatelný. A v druhé očividně nechápe podstatu mezinárodního obchodu.

REKLAMA

„Zahraniční obchod není „hra s nulovým součtem“, takže pokud se někdo snaží stavět bariéry globálnímu obchodu, tak výsledkem bude jedině to, že celkový užitek všech zainteresovaných (USA, Číny, EU – v podstatě celé zeměkoule) klesne,“ upozorňuje Jan Čermák, analytik ČSOB. USA by na zavedení cel mohly vydělat, pouze pokud by nevyvolala odvetná opatření. To se ale nestalo, a tak tratí všichni.

„V obchodní válce není vítězů a trend se posouvá špatným směrem, když nacionalistické agendy nahlodávají status globálních institucionálních rámců. Historie nás učí, že to může dopadnout špatně,“ varuje Steen Jakobsen, hlavní ekonom a ředitel investic Saxo Bank. Podle Saxo Bank se dostáváme do jednoho z nejnebezpečnějších období pro světovou ekonomiku od pádu Berlínské zdi v roce 1989“.

Politické riziko v Česku žije…

Pro politické riziko nemusíme chodit ani za české hranice. Jen při letmém pohledu do historie minulého století nalezneme sérii znárodnění, měnových reforem v důsledku nástupu ekonomicky neefektivního a lidsky zvráceného socialismu či vymazání úspor domácností prostřednictvím inflace, jak k tomu došlo v 90. letech po příklonu k demokracii a volnému trhu.

Bohužel politické riziko v Česku přetrvává i nadále, jak se o tom mohou přesvědčit např. církve, které při znárodňování po nástupu komunistů k moci po 2. světové válce přišly o svůj majetek. Před pár lety jim byl majetek vrácen a došlo konečně k odluce církve od státu (a kněží přestali být státními zaměstnanci). Nyní komunisté opět dosáhly na vládní moc prostřednictvím dohody s ANO a za tichého souhlasu ČSSD – a církve se mohou opět obávat znárodnění, tentokráte prostřednictvím zdanění navráceného majetku.

KSČM si klade sedm programových priorit, za kterých je ochotna tolerovat vládu. „Komunisté vysloví vládě důvěru, ale mohou ji kdykoliv shodit, nebude-li dodržovat sedm programových priorit, které si předem vytyčili,“ uvedl   Jiří Dolejš, poslanec za KSČM, pro deník Právo. Strana odmítá nařčení, že součástí dohody je umístění komunistů do správních rad státních podniků. Ovšem zda je toto skutečně vše, co komunisté požadují, a zda své požadavky v budoucnu nebudou dále stupňovat, lze jen těžko odhadnout…

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Podhodnocené americké akcie: Potenciální příležitosti pro investory

V současném tržním prostředí představuje několik podhodnocených amerických akcií atraktivní příležitosti pro investory, kteří chtějí využít neefektivity trhu. Tyto akcie nabízejí potenciál k výrazným ziskům, protože se obchodují pod svou vnitřní hodnotou. Zde je bližší pohled na ty, které stojí za zmínku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024

Komentář: Stagnace je smrt, Evropa potřebuje tři Marshallovy plány            

Dlouho očekáváný report Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, kterou koordinoval Mario Draghi, je na světě. Jaké jsou hlavní závěry? V 90. letech byla produktivita v západní Evropě zhruba na úrovní USA. Evropu trápí zpomalování růstu již od počátku tohoto století. Po většinu tohoto období bylo zpomalování růstu považováno za […]

Text: Redakce

11. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *