Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Znárodnění penzí: Hrozí i v Česku?

Polská vláda v minulém týdnu rozhodla o znárodnění penzí. Jak vypadá jejich „nová penzijní reforma“? O kolik lidé v Polsku přijdou? A hrozí podobná krádež i v Česku?

Znárodňování soukromých penzí se stalo již nadnárodním sportem. Maďarsko fondový pilíř penzijního systému zabralo kompletně, Slovensko dramaticky změnilo podmínky a nyní Polsko chystá zestátnění více než poloviny naspořených peněz. Přitom všichni lidé v uvedených zemích šli do druhého pilíře na základě zákona, který jim měl zajistit spoření na penzi na desítky let. Jiný zákon je o naspořené prostředky připravil.

Zestátnění po polském způsobu se týká 51,5 % naspořených prostředků, které si stát převede na své účty. 42,5 procentního bodu z nich je aktuálně investováno v polských státních dluhopisech, které stát po obdržení skartuje a sníží tím státní dluh o 7 až 8 procentních bodů. To je hlavní důvod, proč polská vláda ke znárodňování přistoupila. Ostatní zestátněné peníze utratí. Má je obdržet v polovině příštího roku, tedy krátce před polským volebním rokem 2015.

V rámci „nové polské reformy“ budou všichni účastníci fondového pilíře převedeni zpět pouze do prvního průběžného systému. Ve fondech jim zůstane necelá polovina majetku. Pokud budou chtít dál do fondů přispívat a být účastni druhého pilíře, budou do něj během tří měsíců znovu aktivně vstoupit. Kolik lidí obraných o peníze i iluze a důvěru v politickou stabilitu to ale udělá? Realistické odhady hovoří přibližně o 20 %.

Krušné časy ovšem čekají i samotné penzijní fondy. Majetek ve správě jim vládním zásahem klesne o více než polovinu, ubude lidí, kteří budou přispívat, a navíc jim nový zákon sníží na polovinu maximální poplatek, který si mohou za správu účtovat. O majetek ale budou přicházet i následně. Deset let před důchodovým věkem účastníka druhého pilíře bude muset fond převést každoročně 10 % majetku do státem spravovaného fondu, který se bude starat též o výplatu renty.

Očekávané nucené výprodeje penzijních fondů v Polsku se projevily i na polském kapitálovém trhu. Ceny akcií, které drží z velké části penzijní fondy, již začaly klesat. To se pochopitelně dále projevuje na hodnotě majetku účastníků druhého pilíře.

I další opatření má zřejmě snížit důvěru lidí v druhý pilíř a přimět je k setrvání pouze v průběžném systému: penzijní fondy nebudou smět investovat do polských státních dluhopisů. A protože státní dluhopisy v tuzemské měně patří mezi nejbezpečnější aktiva, navíc nepodléhající měnovému riziku, vzroste rizikovost peněz uložených ve fondech.

Česko vs. Polsko: Hrozí znárodnění i u nás?

Hrozbu zestátnění peněz vyvedených z průběžného pilíře v Česku šíří ČSSD již od doby jeho schvalování. Ostatně i proto je účast mizivá. Do druhého pilíře vstoupilo do konce srpna jen 81 949 lidí, kteří jsou rozprostřeni mezi šest penzijních společností. Přitom Česká národní banka má ze zákona možnost odebrat licenci penzijní společnosti, která nezíská v průběhu prvních dvou let činnosti alespoň 50 tisíc účastníků. To dnes nemá žádná – a současný zájem nenapovídá o blížící se změně. ČSSD tak nebude muset nic rušit a o vše se za ní může postarat ČNB.

Rozdíl mezi znárodňováním v Maďarsku a Polsku je proti Česku ale zásadní. V prvních uvedených zemích fungoval opt-out delší dobu a lidé si naspořili znatelný objem peněz. Vlády v těchto zemích pak podlehly pokušení usnadnit si hospodářskou politiku zalátáním deficitních rozpočtů z peněz, které jim již nepatřily. Polská vláda si tím přijde na přibližně 139,8 mld. zlotých.

V Česku pokušení řešit vládní finance znárodněním druhého pilíře nehrozí. Od počátku jeho fungování jeho účastníci naspořili 103 mil. Kč, což je skutečně jen kapka ve státním moři. Ročně by při současném stavu bylo vyvedeno z průběžného systému přibližně 400 až 600 mil. Kč, které důchodový účet rozhodně nepotopí – a jejichž navrácení ho nespasí.

Zestátnění a zrušení druhého pilíře v Česku ale hrozí z jiné strany, jak vehementně ukazuje Sociální demokracie. Mediálně schopní levicoví politici vytváří obraz fondového systému, jako toho „pro ty bohaté“, systému, „který okrádá ty chudé“ – a těmi chudými je „spodních 10 milionů obyvatel“. S takovým mediálním obrazem, který trosky české pravice nedokáží kompenzovat, je slib a následné zrušení fondového systému líbivým populistickým krokem.

Kdy hrozí znárodnění fondového systému:

 1. V systému je zapojeno hodně lidí, kteří mají v souhrnu naspořenou pro vládu zajímavou částku. V případě potíží vládních financí pak bez ohledu na negativní popularitu vláda může řešit zadluženost z naspořených peněz občanů.
 2. V systému je zapojeno málo lidí. Znárodnění může být populistickým krokem odvolávající na „sociální spravedlnost“.

Pravděpodobnost znárodnění fondových penzijních systémů klesá s délkou jeho fungování – ovšem až po překonání trvání alespoň jedné generace. Poté se stabilizuje (finančně) a stane se všeobecně přijímanou součástí spoření na penzi.

 

Znárodní příští vláda peníze ve 2. pilíři důchodového systému?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

16 komentářů: “Znárodnění penzí: Hrozí i v Česku?”

 1. Ivo napsal:

  A proto je třeba důchodcům zdvihnout nad rámec aspoň o 1000,- Kč ať je ještě větší sekera .

 2. Tony Nepřekvapitelný napsal:

  Když na to přijde, vláda znárodní klidně i 3.pilíř.

  Když na to přijde, vláda ukradne i peníze na účtech v bankách (Kypr).

  Když na to přijde, vláda zabaví co se jí zlíbí, zvýši daně z nemovitostí tak, že se jich lidé budou vzdávat, provede měnovou reformu, zabaví lidem zlato (jako v USA a Británii), nebo nakonec i zavede koncentráky.
  To je jaksi vlastnost vlády a státu.

 3. Mirek napsal:

  Jak byste to snižování pobíračů dávek provést?

 4. Nick Sloter napsal:

  Jen naprostý tupec a ignorant nevidí to, co se kolem něj děje. V Maďarsku proběhlo před nedávnem to, co nyní udělali soudruzi v Polsku, kyperská vláda zdanila (tedy znárodnila) vklady svých občanů, o čem všem to vypovídá ? Je to o tom, že stát si vždycky vezme tam, kde ví, že je (z čeho brát). Za pár let, možná deset, možná patnáct to čeká i nás, nebuďme naivní. Reálně se stalo to, že stát vyvlastnil (tedy ukradl) některé dluhopisy a ty následně zrušil, tedy defaultoval na jejich splacení. A je přeci jedno, kterou část dluhopisů si stát k takovému zrušení zvolí.
  Kdyby náš stát takto vyvlastnil a zrušil povodňové dluhopisy, nebo dluhopisy v portfoliu fondů 2.pilíře, dluhopisy v portfoliu 3.pilíře, Kalouskovy “lidové” dluhopisy, dluhopisy v držení investičních fondů, atd… vždy by to přeci reálně byl default.

  Každopádně lidé stále mají tendenci se obelhávat – sami sebe přesvědčovat, že se jich to netýká.
  Čech si řekne, že se to děje jen v Polsku.
  Polák si řekne, že se to týká jen jejich 2.pilíře a nikdy se to nedotkne ničeho jiného.
  Kyperské znárodnění vkladů se nás také netýká.
  Americké znárodnění zlata a britský zákaz jeho vlastnění se také nás netýká.
  Měnové reformy a hyperinflace se odehrávají vždy jen daleko. Státní bankroty se dějí jen na jiných planetách a nikdy nemohou přiletět sem.
  Atd… toto si všichni budou říkat do doby, kdy se jich to dotkne – pak bude pozdě.

  A kdo si myslí, že se ho to nedotkne, že stát nemůže např. zabavit peníze z jeho bankovního účtu, nebo si pro ně dojít k jeho brokerovi, tak je opravdu naiva.
  Jakmile si stát uvědomí, že ty peníze potřebuje a jakmile se ujistí, že mu to projde, tak to zkrátka udělá. Je z principu zlodějem. Krádež je jeho denním chlebem. Jen na některé typy jeho krádeží jsme si již zvykli a tak každý měsíc neprotestujeme, když nám sebere půl výplaty a při každém nákupu denně neprotestujeme, že nás okrádá o DPH a spotřební daň.
  Ale ten klučina z Partners mi to maloval pěkně, myslím tím ten báječný 2.pilíř…vyhodil jsem ho šmejda z bytu, verbež jedna lživá.

  • Jiří napsal:

   Jak ho v Partners učí, tak produkty i prodává. Bohužel nemají vlastní hlavu a nechají si radit od Petra Borkovce, kterému je jedno jak to v budoucnu dopadne. Hlavně dodržujme plán.

  • ttt napsal:

   Ty ses teda borec. Ty budes jeden z tech, co si taky frustraci na infolinkach, ze jo. No borec, virtualni hrdina, priposranec v realu.

   • análfabet napsal:

    A co má jako dělat!?

    Stěžovat si u ČNB, jejíž ouředníčci jsou podplacení od Partners, Fincentra, Broker Conculting, OVB a ostatních, aby spotřebitelské samofinancování a multilevel mohly v prodeji finančních produktů bezproblémově fungovat?

 5. Jiří napsal:

  Já to tvrdím pořád. Čím méně lidí bude věřit tomuto paskvilu, o to méně jim stát vezme. Doufám, že i důvěřivci už konečně začínají chápat.

  • análfabet napsal:

   Nikdo nikomu nic nevzal. Pouze se peníze, které se ze státního vyvedly, vrátily zpět do eráru.

   • Mirek napsal:

    Takže je to vlastně v pořádku, že jo?

    • análfabet napsal:

     Ano, je to v pořádku.

     Rádoby důchodové reformy potřebují jen prodejci některých finančních produktů. Aby měli co cpát lidem. Kteří jsou příliš hloupí a leniví na to, aby přemýšleli, co si to nechali sjednat.

     Každýmu myslící člověku je jasný, že je nejprve potřeba odstranit příčinu, nikoli symptomy. Jestliže v EU nelze zvýšit počet lidí, kteří platí daně, pak je nutné snížit množství těch, kteří zbytečně pobírají dávky. Jejich existence je hovenná, k ničemu.

     A každýmu myslícímu člověku je jasný, že usmolené pětikilo, který dává na penzijko, je mu po třiceti letech (přičemž ta smlouva stejně třicet let nevydrží – jen zloději, totiž finanční poradci, dokážou vidět, co bude za třicet let) ke stejnýmu hovnu jako nezaměstnatelní nebo nevyléčitelní.

   • Radek napsal:

    Jasně. Takže stát dá nějaké zákonné podmínky pro vystoupení z prvního pilíře. Vy na ně přistoupíte. Něco si naspoříte. Pak je stát zákonem změní tak, že vám polovinu peněz sebere a použije je, jak chce. To je podle vás v pořádku?

    Takže jiný příklad: Stát dá nějaké podmínky, za kterých můžete podnikat. Vy podnikáte a vybudujete si firmu. Pak stát ty podmínky změní – a polovinu firmy vám zkonfiskuje. Jestli je v pořádku první případ, musí být i druhý. Rozdíl v tom není.

    A do třetice, pro nepodnikatele a důvěřivce levice: Pokud vám stát vytvoří zákonné podmínky, za kterých můžete spořit, třeba v bance. Vy si naspoříte. Pak je stát změní tak, že vám polovinu peněz sebere. To je přeci úplně stejně v pořádku, jako znárodnění 2. pilíře.

    • análfabez napsal:

     Kecáš nesmysly. A zjevně to ani nevíš. Protože jsi tzv. finanční poradce. Takže zoufalec, zabedněnej hlupák a zloděj v jednom.

     Co to meleš s mojí firmou a mýma penězma? V Polsku se prostě prachy, které jsem dával do eráru, vracejí zpět do eráru. Nikdo nikomu nesahá na jeho soukromé úspory.

     A spoření není investování, ty jakože poradče. Ve skutečnosti prodejče vybraných finančních produktů a zloději.

     • Jiří napsal:

      Kdyby jste věděl, co všechno za poslední roky Polsko změnilo (důchodová reforma) tak by jste tak hloupě nepsal.
      Např. 25 leden 2011
      Rozpočet zachráněn na úkor penzistů,“ píše v titulku list Dziennik Gazeta Prawna poté, co vláda oznámila nejradikálnější reorganizaci polského důchodového systému za posledních 11 let. Ve stávajícím smíšeném penzijním systému Poláci ukládají 7,3 % svých příjmů do soukromých penzijních fondů a 12,29 % přispívají na sociální pojištění. Polská vláda však ve snaze vyrovnat deficit v sociálním pojištění sníží příspěvky do soukromých fondů na 2,3 % a zbylých 5 % pošle do státního sociálního pojištění.
      Bohužel to nebyl jediný radikální krok. Ale pořád se najdou zastánci systému.

   • Jiří napsal:

    Bomba, to se vyplatí:-D. To je argument dne:-).

   • AleAle napsal:

    „ze státního“?
    Myslíte z toho, co nám stát ukradne pomocí tak zvaného „sociálního pojištění“, které nikdo neplatí dobrovolně, ale jen pod nelegitimní hrozbou násilí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.