Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Věk odchodu do důchodu se měnit nebude

Vývoj ekonomiky 03.09.2019 | 13:39 0 Komentářů

Bez reformy hrozí v budoucnu penzijnímu systému výrazný deficit. Jednou z variant řešení by mohl být posun věkové hranice odchodu do důchodu. Po včerejším jednání vlády však premiér Andrej Babiš a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová potvrdili, že se v tomto okamžiku důchodový věk zvyšovat nebude. 

„Věk odchodu do důchodu se zvedat nebude. Zvyšuje se délka dožití, ale nezvyšuje se délka života ve zdraví,“ uvedla Maláčová. Podle ministryně je možné důchodový systém reformovat i jiným způsobem, za podfinancovaný jej považuje z hlediska příjmů.

Věková hranice pro odchod do penze se postupně zvyšuje, až se v roce 2030 srovná důchodový věk mužů a žen na 65 letech. Tento strop považuje za problematický předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. „Udržení stávajícího stropu pro věk odchodu do důchodu na 65 letech by v příštích čtyřech dekádách znamenalo postupné navyšování deficitů důchodového systému až na čtyři procenta HDP ročně,“ upozornila Zamrazilová ve vyjádření zaslaném ČTK.

Zdroje: ČeskéNoviny.cz, iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.