Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Účastníci druhého pilíře se nebojí riskovat

Vstup do druhého pilíře vyžaduje notnou dávku odvahy. A když už ji někdo má, tak se nebojí riskovat. Výsledek? Téměř polovina peněz míří do dynamických strategií a státní dluhopisy trpí na úbytě.

Být, či nebýt. To je, oč tu běží. Či přesněji: Přežije druhý pilíř příští vládu? Tato otázka je probírána od položení základů současné podoby druhého pilíře penzijního systému. ČSSD dlouhodobě hrozí jeho zrušením a v sousedních zemích dopadl ještě hůře: Na Slovensku byl významně znevýhodněn, v Maďarsku byl de facto znárodněn a přes polovinu naspořených prostředků si z fondů vezme i polská vláda.

Vstup do druhého pilíře v Česku byl pro lidi starší 35 let omezen pouze do konce června letošního roku. Proto také do té doby vstoupilo do systému nejvíc lidí – celkem 74 573. Za další dva prázdninové měsíce se počet účastníků důchodového spoření rozšířil jen na 81 949 lidí. Vstoupit do tohoto politicky nejistého podniku vyžaduje pevné nervy a odvahu. A kdo je má, nebojí se riskovat.

Do penzijních společností na penzijní spoření připlulo ke konci srpna 103 mil. Kč. A pravděpodobně velká část z nich skončila v dynamických strategiích. Vyplývá to ze statistik Asociace penzijních společností ČR, které jsou dostupné za druhé čtvrtletí.

Tabulka 1: Rozložení investic mezi jednotlivé strategie

Objem uložených prostředků (mil. Kč)

Podíl uložených prostředků

Státních dluhopisů

0,56

2,72%

Konzervativní

4,38

21,28%

Vyvážený

5,75

27,94%

Dynamický

9,89

48,06%

Celkem

20,58

100,00%

Zdroj: APS ČR

V dynamických strategiích, tedy ve strategiích, v nichž je investováno především do akcií, bylo ke konci druhého čtvrtletí uloženo 48 % veškerých prostředků naspořených peněz. To odpovídá dlouhodobé strategii lidí, kteří využili opt-out. I lidé ve věku kolem čtyřiceti let mají před sebou ještě přibližně dvacetiletý investiční horizont, na kterém je kolísavost akciových trhů jen málo zajímavá, ale zato se projevuje jejich větší dlouhodobý potenciál výnosu.

Poměrně silným překvapením je propadák fondů státních dluhopisů. Ty by měly být zárukou návratnosti – pokud tedy nezkrachuje český stát. Zatímco lidé ve třetím pilíři vyžadují především jistotu a jen minimum lidí opouští vysoce konzervativní transformované fondy, ve druhém pilíři o státní záruku není zájem.

Ve statistikách penzijních společností je v penzijním spoření zahrnuto zatím pouze 20,58 mil. Kč z celkově vložených 103 mil. Kč. Nicméně i u zbylých prostředků lze očekávat spíše dynamický přístup lidí vstupujících do druhého pilíře – mimo jiné proto, že část dodatečných úspor tvoří lidé, kteří jsou již ve statistikách zahrnuti.

Nejvíce klientů v dynamické strategii měla ke konci druhého čtvrtletí Raiffeisen PS (63,03 %) následovaná Allinaz PS (57,42 %) a KB PS (56,86 %).

Naopak jako nejkonzervativnější se ukazují klienti ČSOB PS, z nichž rovných 17,4 % investovalo do fondu státních dluhopisů. Tato penzijní společnost se stala jednoznačným leaderem v této strategii – 55 % všech prostředků ve fondech státních dluhopisů je uloženo u ČSOB PS. Přitom tato společnost měla nejnižší počet účastníků (jen 662 z celkových 48 880 uváděných ve statistikách asociace).

Penzijní spoření a „autodestrukce“

Hrozbou pro penzijní spoření není pouze příští vláda a Sociální demokracie se svými proklamacemi. I ČSSD může změnit názor a 2. pilíř nakonec ponechat svému osudu. Ani pak ale nemá vyhráno.

Hrozbou pro penzijní spoření je i Česká národní banka. Ta má možnost odebrat licenci k provozování druhého pilíře penzijním společnostem, které do dvou let od zahájení činnosti nezískají alespoň 50 tisíc účastníků. Jediným štěstím pro penzijní společnosti je, že ČNB nemá povinnost odebrat licenci. I přesto je ale tato hrozba reálná.

Poznámka: Čísla počtu účastníků se liší, byť jsou ke stejnému datu. Vyšší číslo odpovídá počtu uzavřených smluv penzijními společnostmi, nižší číslo uvádí počet smluv registrovaných na Specializovaném finančním úřadu.

Jste účastníkem 2. pilíře?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

13 komentářů: “Účastníci druhého pilíře se nebojí riskovat”

 1. Roman napsal:

  Já už mám v druhém pilíři přes deset tisích korun. Jsem o 1deseti tisíc bohatší než moji chytřejší kamarádi, kteří do druhého pilíře nevstoupili :-)

  • yowie napsal:

   Roman: Předpokládám, že při sjednávání 2. pilíře Vám někdo asi zapomněl oznámit, že o to, co vyvedete z eráru, se Vám sníží důchod…

   I kdyby se Vám vyhnula všechna rizika soukromých fondů a Vaše investice alespoň neztrácely hodnotu, tak o deset tisíc rozhodně bohatší nejste. Když máte v jedné kapse dvacet tisíc a polovinu si dáte do druhé kapsy, tak přestože v druhé kapse máte o deset tisíc víc než předtím, bohatší rozhodně nebudete.

   • Roman napsal:

    Představte si, že tu informaci jsem zachytil:-) Nikomu totiž nelze paušálně říct, do druhého pilíře běž nebo naopak v žádném případě do druhého pilíře nechoď. Je potřeba naprosto individuálně si to propočítat a udělat vlastní náhled. To že se mi sníží důchod v prvním pilíři je pravda, ale snížený první pilíř + druhý pilíř je mnohem více než samotný první pilíř. Je hezké jak sem hned zatahujete možné poklesy fondů ap. Jste úspěšný nebo jste jen kuřátko co pobíhá a křičí „nebe padá“ ?

    • yowie napsal:

     jj, na školení fin. poradců říkali, že to poroste 7% ročně, tak to asi bude pravda :-))

     Já si naopak stihl zřídit ještě klasické důchodové spoření s příspěvkem od státu. Teď tam dávám minimum a budu navyšovat s věkem a podmínkami, které (ne)bude stát nabízet. Nešel bych do něčeho, kde si na peníze nemůžu šáhnout do 65 let (v té době to může být třeba i 68) a především bych nešel do něčeho, co bude za pár měsíců zrušeno :-)

     Nevím, co s tím má společné to, jak je kdo úspěšný, nebo neúspěšný. Tohle spíš souvisí s tím, jak je kdo (ne)informovaný.

     Proč, když už chcete investovat, neinvestujete raději do nějakého normálního fondu, kde se k penězům dostanete kdykoliv?

     • Roman napsal:

      s tím 3 pilířem jste dobře udělal. Udivuje mě, když lidé říkají, já nechci 2. pilíř protože to jsou soukromé fondy, já si spořím ve 3 pilíři! K sakru vždyŤ to jsou také soukromé fondy, většinou ty stejné jako v 2 pilíři. Proč je tedy 3 pilíř lepší? No prootže funguje už 20 let. Já osobně nehodlám čekat 20 let jestli se 2 pilíř osvědčí nebo ne, protože do té doby bych přišel o spoustu peněz. A vězte, že 2 pilíř není moje jediná část portfolia:-)

      • yowie napsal:

       3. pilíř je lepší, protože rok 2014 nebude jeho koncem. 2.pilíř byl zkrátka špatně nastaven a byť už se mnohé změnilo, atraktivní to stále není. Navíc to podkopává průběžný systém a místo, aby řešil problémy těch nejchudších, tak řeší přesný opak, což je absolutně nesystémové. Místo úlev relativně movitým by se měl ten systém zaměřit naopak na chudší a třeba i živnostníky, kteří z hlediska důchodů budou dříve nebo později opravdu velkým problémem. Pro tyto lidi ten 2. pilíř není absolutně zajímavý, tedy budoucí problém vůbec neřeší. Ideálně pak, kdyby byl nějakým způsobem výhodný pro všechny, jako je(byl) 3. pilíř.

       Rád slyším, že 2.pilíř není jedinou částí vašeho portfolia, to by vám totiž v tom portfoliu příští rok mnoho nezbylo :-)

       • Partners napsal:

        Není pravda co píšete. 2. pilíř je výhodný právě pro źivnostníky. Nejlepší ten od Allianz. Moc tomu nerozumíte. Pro začátek si přečtěte něco od pana Kohouta.Nebo na peníze.cz

        http://www.pe­nize.cz/zajis­teni-na-duchod/246792-druhy-pilir-nezatracujte-ma-vyhody-i-ve-srovnani-s-podilovymi-fondy

        • yowie napsal:

         OSVČ a předpokládám, že Vy také, dělají vše pro to, aby odváděli do průběžného systému co nejméně a mnoho z nich tedy papírově vychází (byť to tak být nemusí) jako nízkopříjmové skupiny zaměstnanců, pro které, jak se jistě shodneme, není 2. pilíř vhodný.

         A když se podíváte na tabulky, kolik cca 1 milion OSVČ odvádí, tak Vám musí dojít, že velká většina OSVČ odvádí opravdu jen to nutné minimum.

         Nakonec dobře je to popsáno vašimi kolegy tady:

         http://www.pe­nize.cz/ducho­dove-sporeni/254320-analyza-druhy-pilir-a-osvc-kdy-se-vyplati-duchodove-sporeni-a-jak-na-nej

         U vás na centrále tomu asi taky moc nerozumí, když potvrzují má slova… :-))

         Samozřejmě OSVČ, který platí pojistné, jako zaměstnanec s 40 000,– měsíčně by neměl důvod nevstoupit. Ale já se ptám, kolik takových OSVČ je?

       • Roman napsal:

        Předpokládám, že máte dobrý zdroj informací a víte, že se ještě mnohé změní.
        Pokud umíte dobře počítat, tak přijdete na to, že 2 pilíř je ještě výhodnější než 3 pilíř. Jediná jeho nevýhoda je v tom, že je nový, zatímco 3 pilíř se již zaběhl. Ale jak jsem psal, nehodlám 20 let čekat jestli se to zaběhne a případně přicházet o peníze.

 2. Toleda napsal:

  Jestli to nebude taky tím, že si umí spočítat, že ze stejných důvodů, jako budou ubývat přispěvatelé na důchody v průběžném systému, budou také ubývat daňoví poplatníci, kteří by jednou měli ty dluhopisy splácet… Takže spoléhat na to, že mu na důchod vydělají státní dluhopisy, které mají v sobě dlouhodobě zabudované „řecké řešení“, skutečně nikdo nechce…

 3. Martin napsal:

  Vždy mě pobaví, jak někteří novináři opakují, že vstup vyžaduje nervy a odvahu/riskování. Přitom největší odvahu, nervy a sklon k riskování projevují ti, co plně spoléhají na státní systém.

  • Radek napsal:

   Spoléhat na stát nevyžaduje odvahu. Spíš nevědomost a naivitu.

   Druhý pilíř ve světle aktuálních událostí v Polsku, Maďarsku a konec konců i na Slovensku a především pod neustálou palbou opozice odvahu podle mého názoru skutečně vyžaduje. Peníze v něm jsou vázány stejně nedobytně, jako jsou nedobytné sliby z průběžného systému.

   Řešení? Spořit a investovat mimo státem podporované (rozumějte „ovládané“) produkty.

  • Jiří napsal:

   V budoucnu budete jinak psát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.