CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Petr Zámečník

12. 04. 2019

6 komentářů

„Čistka“ mezi pojišťovacími zprostředkovateli

 

Nový zákon o distribuci pojištění zavedl nový způsob registrace zprostředkovatelů pojištění. Jedním z výsledků je pročištění databáze zprostředkovatelů. O kolik? 

V České republice prý bylo příliš mnoho pojišťovacích zprostředkovatelů (PPZ). Kdykoli zákonodárci či regulátor připravoval zpřísnění podmínek, kdykoli chtěl někdo poukázat na „prohnilost finančního poradenství“ či argumentovat přesyceností trhu, podíval se do databází subjektů České národní banky (ČNB) a vytáhl si počet zprostředkovatelů – např. 139 083 či 147 739. O nesmyslnosti této cifry nechtěl pak raději nic slyšet.

Až do konce března 2019 mohli působit podřízení pojišťovací zprostředkovatelé i podle nového zákona pod starou registrací. Od počátku dubna již musí být všichni přeregistrováni jako vázaní zástupci samostatného pojišťovacího zprostředkovatele (či pojišťovny). Mezi více než sto tisíci pojišťovacími zprostředkovateli byl nespočet „mrtvých duší“, které tímto krokem z registru vypadly.

„Mrtvé duše“ se v registru střádaly postupně. Finanční poradenství i pojišťovací zprostředkování je náročný byznys. Konkurence je vysoká a stoupají nároky na znalosti a kvalitu poradenství. Ne každý takový tlak unese. Jenže ne každý, kdo ho neunesl, se své registrace vzdal. Proč také. Za registraci zaplatil 10 000 Kč, neodregistrování s sebou neneslo žádný postih a i samotná odregistrace znamenala další byrokratickou zátěž. Navíc… co kdyby se chtěl do oboru vrátit?

První kolo „čistky“ mezi pojišťovacími zprostředkovateli snížilo počet vázaných zástupců (na které byli podřízení pojišťovací zprostředkovatelé přeregistrováni) na 33 536 (k 8. 4. 2019). Z databáze zmizelo více než sto tisíc „zprostředkovatelů“, kteří se činností pravděpodobně již dlouho nezabývali. A pročištění bude pokračovat.

REKLAMA

V současnosti stačí pro stávající vázané zástupce dobrozdání, že mají dostatečné odborné znalosti. Do dvou let si ale všichni budou muset doplnit zkoušky z odborné způsobilosti u certifikované společnosti. To bude pravděpodobně druhý milník, kdy dojde ke snížení oficiálně vykazovaného počtu distributorů pojištění. I v tomto případě budou z „trhu“, či přesněji ze statistik, odcházet především lidé, kteří se zprostředkováním fakticky nezabývají.

Tip: Nový zákon o úvěru prosívá zprostředkovatele

Další síto přinese nová povinnost mít ukončené maturitní vzdělání. Bez maturitní zkoušky budou moci zprostředkovávat pojištění jen „staří matadoři“, kteří jsou v oboru alespoň 3 roky. Ostatní mají od 1. prosince 2018 pouhých 42 měsíců. A to je fakticky za hranou, kdy se dá maturita doplnit. V případě denního studia to trvá 2 roky, u dálkového jsou povinné 3 roky dalšího vzdělávání. A středoškolský rok začíná v září…

V tomto případě ale další úbytek zprostředkovatelů pojištění bude již pravděpodobně zanedbatelný. Většina firem požadovala maturitní vzdělání i před zákonnou povinností a ne-maturanty ochrání do značné míry tříleté působení v oboru.

REKLAMA

Stoupající náročnost oboru má pro klienty často pozitivní efekt. Lidé s nedostatečnými znalostmi a zkušenostmi odchází. Ovšem každá mince má dvě strany. Vyšší náročnost a nároky na finanční poradce zvyšují také cenu, kterou za poradenství klienti zaplatí. Zpravidla ji nezaplatí přímo, ale v ceně finančních produktů, které si kupují.

A mince může také skončit na hraně. Lidé s nízkými etickými zásadami, kteří ne neštítí své klienty legálně obírat prodejem nevhodných produktů, často nemají potíž zákonné povinnosti splnit… a klienty poškozovat dál.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022

Inflace nutí upravit i životní pojištění

Růst cen se promítá do všech oblastí výdajů. Utáhnout energie a nájem je čím dál tím těžší. Naplnit nádrž stojí skoro o polovinu víc než před rokem. Jen platy za inflací pokulhávají. Kde ušetřit? „Rozhodně ne na životním pojištění,“ říká Simona Kadlečková, oblastní ředitelka finančněporadenské společnosti Fincentrum & Swiss […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

17. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Radim

  13 dubna, 2019

  Nemyslím, že někdo někdy tvrdil, že je u nás 150 000 aktivních poradců. Spíš je to číslo dobře vypovídající o fungování MLM firem. Zatímco na náborových akcích MLM firem se stále mluví o tom, že 95% trhu je volných a 90 letá babička z horní dolní ještě nemá spořící IŽP, tedy je na trhu pořád dost prostoru pro nové rekruty, pravda je zcela jiná. Saturace trhu totiž opravdu neznamená, že 100% obyvatel ČR má spořící pojistku, na 30 let předplacené investice a podobné prasárny. Každému, kdo má mezi ušima alespoň trochu šedé kůry mozkové, musí být jasné, že nekonečné rekrutování v MLM nemůže skončit jinak, než tím, že se naprostá většina těch lidí neuživí a ten obor velmi rychle opustí. To je to, co nám těch 150 000 registrací naznačuje. V reálu se přitom uživí dobře tak desetina toho počtu. Představte si, že běžný obchoďák má na starosti třeba celý kraj a krásně se uživí. Jak by to vypadalo v MLM, kdyby na území kraje by soupeřil s dalšími 5000 pomatenci? Nikdo by nic nevydělal, pravda až na opravdový vršek pyramidy, kam ty peníze skutečně tečou.

  Odpovědět

 • Insider

  15 dubna, 2019

  Jen ať klidně stavy pojišťovacích a finančních zprostředkovatelů poklesnou třeba o 99%, o to více práce a klientů budu mít. Žádná katastrofa se nekoná, tento obor se dostává opět do normálních kolejí a předchozí tristní stav mají historicky na svědomí MLM typu OVB, Partners, Fincentrum, ZFP apod.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  15 dubna, 2019

  Zdravím vás, pane kolego! Prosím, abyste následně nezemřel na přepracování. Opravdu byste mi tu chyběl!

  Odpovědět

 • Insider

  15 dubna, 2019

  Děkuji pane Hanzle za Vaši péči a starostlivost :0)

  Odpovědět

 • Roman

  25 dubna, 2019

  Stejně jde jen o to, aby se z těch co jsou zaregistrovaní nebo zůstanou zaregistrovaní vytáhlo co nejvíc peněz.

  Odpovědět

 • VPA atd..

  9 září, 2020

  Přes 24 let se pohybuji v branži jako VPA nově VZ ,s vlastní kanceláří v současnosti z důvodu epidemie Covid19 online- zkoušky mám úspěšně za sebou…myslím, že se změnou zákona a tzv.čistkou pojišťovacích zprostředkovatelů -/ kterà je na místě / by se měl také přísně dodržovat etický kodex mezi zaměstnanci některých pojišťoven /a v současnosti/ – distributory,protože bez zprostředkovatelů či distributorů by hodně ze zaměstnanců –
  /vč .nováčků a. vedoucích míst /nesedělo tam kde jsou a provedla čistka i mezi nimi – aby se ,,nepásli“ ,
  nepřepracovávali smlouvy,- ,,nepinkali,“ si telefony klientů mezi sebou ,ale zavedli striktně pro zaměstnance vlastní produkci ,nechystali by nekonečné dodatky k již platným smlouvám ve svůj prospěch a nepobírali tučné odměny za dlouholetou cizí práci..ušetřilo by se víc na jejich platech a odměnách , více by se mohli vzdělávat vázaní zástupci ,které lákali při rozjezdu..a slibovali jaké to má výhody být výhradním obch.zástupcem /píšu s vlastní zkušenosti..pojišťovnu uvádět nebudu./
  ,,TO BY SE PRACOVALO“…

  Odpovědět